Również prosiłbym o kontynowanie w tym miejscu tego tematu. Jest on ciekawy, bo skupia się na dwóch ważnych dla mnie kwestiach tj. szumu i ARW i dzieje się to na naszych oczach - ciągłe zmiany układu. Pozostałe parametry na pewno będą przyzwoite. We współczesnym trx-ie są osiągnięte parametry prawie ekstremalne a jednak brzydko "syczy" i nie daje przyjemności ze słuchania. Ja to porównuję np. na dwóch trx-ach FT 101 ZD i FTDX101D. Ten pierwszy pomimo zdecydowanie gorszych parametrów jest o wiele bardziej przyjazny dla uszu. W tym temacie jest szansa na osiągnięcie przyjaznego "tła" i ogólnie przyzwoitych pozostałych parametrów. To "tło" bardzo fajnie wyszło w trx-ie Piligrim (w wersji z elementami THT), jednak kiepskie ARW i selektywność spowodowały, że leży on u mnie w kartonie ... Może teraz uda się zrobić układ, który będzie przyjazny w odsłuchu i będzie w miarę odporny na modulację skrośną.
Dziękuję za zachęcanie o kontynuację (Jerzy ale zaskoczenie że się tu odezwałeś), jest jednak jedno ale...
Temat wzmacniacza p.cz. F6CER z mojej strony już się wyczerpał w testach i przedstawionych opisach. Nic więcej w jego temacie nie jestem w stanie dodać, bo zmodyfikowałem układ do swojej wersji, nad którą będę dalej pracował. F6CER to był tytuł obecnego wątku i u mnie się wyczerpał. We wcześniejszych wpisach podałem kierunek mojej modyfikacji i test przebudowanego układu wzmacniacza p.cz.. Teraz kolej na coś więcej czyli koncepcja jakiegoś trx na bazie wzmacniacza p.cz. na mosfetach.
I tu pojawia się to ale:... w Burzeninie rozmawiałem z organizatorem - prowadzącym PUK (chyba wiadomo o kogo chodzi) na temat zgłoszonych w bieżącym roku projektów. Zostałem zmobilizowany by na przyszłoroczny konkurs PUK przygotować TRX w oparciu o p.cz. na mosfetach... skoro w tym roku nie pokazałem swojej wersji wzmacniacza p.cz. w konkursie.
Jeżeli podejmę wyzwanie, to z oczywistych względów, by było ciekawiej za rok, nie będę kontynuować nigdzie publicznie dalszych opisów moich prac nad urządzeniem.
Ja niestety nie miałem czasu z Wami porozmawiać z powodu różnych zajęć (również tych związanych z PUK) więc w obiecanej dyskusji nie brałem udziału, a żałuję...
Karol.
@SQ5KVS Zaczęliśmy tak szybko jak tylko zwolniła się sala (D), było to w czasie prezentacji PUK - pewnie byłeś na PUK w tym czasie. Skończyliśmy po ogłoszeniu wyników PUK.
Daj na prv.
(12-09-2023 10:45)SP9LVZ napisał(a): [ -> ]Zostałem zmobilizowany by na przyszłoroczny konkurs PUK przygotować TRX w oparciu o p.cz. na mosfetach... skoro w tym roku nie pokazałem swojej wersji wzmacniacza p.cz. w konkursie.
Super. Ewidentnie brakowało czysto radiowych konstrukcji - niezależnie od stopnia skomplikowania. Marzy mi się powrót do źródeł ;-)
73
Maciek
mrn
(12-09-2023 18:42)SP9LVZ napisał(a): [ -> ]@SQ5KVS Zaczęliśmy tak szybko jak tylko zwolniła się sala (D), było to w czasie prezentacji PUK - pewnie byłeś na PUK w tym czasie. Skończyliśmy po ogłoszeniu wyników PUK.
Daj na prv.
No tak, tylko że ja obrabiałem ten PUK w tym czasie.. Ktoś musiał być w komisji
@SP9MRN - i w tym kontekście wyszedł temat byśmy coś "czysto radiowego" przygotowali na PUK za rok... :-), ja przez ostanie trzy lata robiłem konstrukcje na konkurs MAS.
Zadałem sobie dzisiaj trud wyszukania dwubramkowych tranzystorów które są jeszcze w produkcji i/lub nie obsolete.
Znalazłem dwa (2) typy, oba Infineona o nie powalających parametrach (w porównaniu do np. BF998).
Niestety czasy dwu bramkowych mosfetów (nawet 3SK264/263 który był stosowany w TS590SG) przeminęły.
Prawdopodobnie są jeszcze spore ilości na stanach magazynowych różnych sklepów, ale niedługo będzie trzeba szukać na różnych wyprzedajkach.
Chyba że źle szukałem
Skoro udało się na fali nostalgii za firmą Plessey zdobyć tak egzotyczne dziś elementy ich produkcji to sądzę, że nie powinno być problemu z dwubramkowcami. Inna sprawa, że nasze konstrukcje powinny uwzględniać aktualną dostępność elementów proponowanych rozwiązań. Bo cóż tego, że autor je ma jeśli nikt więcej nie będzie w stanie ich zdobyć...
Czy BF998 z jakichś powodów się nie nadaje?