HomeMade

Pełna wersja: Analizator EU1KY
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witaj Paweł.
Mam pytanie odnośnie kalibracji . Robiłem kalibrację QSL 5,50,500om.
Czy kalibrację do miernika L/C mam robić tak samo , czy tak jak autor 0,50,otwarty?

Nie wiem też który pomiar jest właściwy . W zależności od zadanej częstotliwości wyniki są różne , ale jedne są wyświetlone białe , a inne czerwone .
Króre wybrać . Czy może ktoś podpowiedzieć ?
Dzięki Paweł, Dzięki Darek!
Przez chwilę się zastanowiłem dlaczego dla L/C jest oddzielna kalibracja, no i zwątpiłem. Teraz wszystko jasne. Uruchomiłem właśnie 5-ty już z kolei analizator, tym razem z najnowszą wersją oprogramowania. Dla Kolegów z dobroci. Mam też pewne swoje spostrzeżenia odnośnie uruchamiania. Zauważyłem że przy kwarcu 25MHz dla Si5351 spada górna częstotliwość jaką przechodzi test generatora. Przy kwarcu 27MHz jest 270/1400MHz, natomiast dla kwarcu 25MHz wartość ta wynosi 200/1000MHz. Warto też podnieść poziom sygnału z generatora doprowadzaną do mieszaczy poprzez wymianę rezystorów R6 i R13 na mniejsze wartości, np. o połowę. W jednym z egzemplarzy dałem z R=1,5k na 470, a z R=510 na 220 oHm. Miernik pracuje poprawnie. Holendrzy w swojej dystrybucji płytek stosują wartości rezystorów 1k2/330, jeśli dobrze zapamiętałem. Sądzę więc że zmiana na wartości o połowę mniej, będzie optymalna.
Na razie tyle.
Muszę się jeszcze nauczyć obsługi WSPR, FT8 itd. w tym mierniku, Na dzień dzisiejszy nie wiem o co tu chodzi.
.....................
Rysio!
(26-06-2019 0:38)SQ8MVY napisał(a): [ -> ]Nawijałem RG174. Nie miałem żadnego problemu, tylko mam troszkę większy rdzeń.

RG174 ma minimalny promień gięcia rzędu 10mm.U Ciebie jest, tak na oko, trochę mniej?
(26-06-2019 21:03)SP6IFN napisał(a): [ -> ]Przez chwilę się zastanowiłem dlaczego dla L/C jest oddzielna kalibracja, no i zwątpiłem. Teraz wszystko jasne.
ja też się nad tym zastanawiałem, ale myślę że powodem jest to że do pomiaru elementów L-C jest inna sonda pomiarowa niż do pomiaru anten. W linku który podał Darek jest wyczerpująca informacja co i jak oraz gdzie są ograniczenia. Potencjał w sprzęcie jest, oprogramowanie się poprawi Wink Mnie najbardziej brakuje pomiaru Q przy indukcyjnościach oraz drażni mnie miganie ekranu przy pomiarach SWR. Kilka zwiech też zaliczyłem...

@KLIMA ja mam nawinięte RG316 z mniejszym promieniem niż zalecany bo typowy rdzeń z kabla VGA to wymusza, od ponad dwóch lat pracuje bez najmniejszego problemu, nie widzę żadnych skutków ubocznych dla kabla...
(26-06-2019 21:23)SP9BSL napisał(a): [ -> ]@KLIMA ja mam nawinięte RG316 z mniejszym promieniem niż zalecany bo typowy rdzeń z kabla VGA to wymusza, od ponad dwóch lat pracuje bez najmniejszego problemu, nie widzę żadnych skutków ubocznych dla kabla...

OK, dzięki, to nawijam.
Witajcie,
Troszkę pobawiłem się WSPRem via nasze ustrojstwo...
W moim egzemplarzu z portu S2 ustawionego na 8mA wychodzi ok 11...12dBm i to jest najwięcej co udało mi się uzyskać. Sprawdziłem widmo sygnału i wychodzę w eter bez dodatkowych filtrów/boosterów. Do 3-ciej harmonicznej wszystkie prążki wychodzą poniżej 40 dB poniżej sygnału właściwego dopiero 3 harmoniczna jest ok. 10 dB poniżej częstotliwości nadawania. Docelowo pewnie BPF + boosterek....może fajny BPF z dwradio (ta poprzednia wersja ze wzmacniaczem), który chwilowo mi zalega...

Wczoraj wieczorem "zapuściłem" nadawanie bezpośrednio z ustrojstwa (antena FD4) na pasmach 40, 20 i chwilkę na 80m. Sporo stacji z Europy głównie zachodniej zdekodowało mój sygnał. Najdalej doleciało do wysp kanaryjskich na 20m. Natomiast dzisiaj wieczorem już kompletna lipa zero dekodowań na 40 i 20m przez ok. godzine....zakładam, że na pasmach jest większy ruch i mocniejsze stacje mnie przykryły a możliwe, że i słabsza propagacja. Do sprawdzenia kto mnie odebrał używam mapy z wspnet.org. Chwilę później przerzuciłem się na konfigurację "gruby stefan" czyli mchf z 0.5W output i już zaczeli mnie dekodować.

73
Darek
Witam,

(28-06-2019 21:42)SO6R napisał(a): [ -> ]Troszkę pobawiłem się WSPRem via nasze ustrojstwo...
W moim egzemplarzu z portu S2 ustawionego na 8mA wychodzi ok 11...12dBm i to jest najwięcej co udało mi się uzyskać.
...
Wczoraj wieczorem "zapuściłem" nadawanie bezpośrednio z ustrojstwa (antena FD4) na pasmach 40, 20 i chwilkę na 80m.

Nie wiem czy wiesz, ale na wyjściu S2 analizatora masz przebieg prostokątny o bardzo stromych zboczach.

Prostokąt jest również na wejściu pomiarowym, tyle że amplituda jest w okolicach 40mVpp.
Witam Pawle,

Dokładnie tak jest jak mówisz i też napisałem ....3 harmoniczna jest ok. 10 dB poniżej poziomu częstotliwości nadawania/docelowo pewnie BPF.....

A tak przy okazji czy ktoś mógłby wskazać jakie są kryteria (może dokument źródłowy/norma) aby powiedzieć, że sygnał jest dostatecznie odfiltrowany z harmonicznych i innych śmieci?

73
Darek
Chciałbym krótko wprowadzić tryb pracy tego urządzenia pomiarowego:

- podwójny oscylator sterowany kwarcowo (SI5351A) generuje dwa
Sekwencje impulsów o kwadratowej fali, w odstępie częstotliwości 10031 Hz.

- jedna częstotliwość jest podawana do dwóch mieszadeł (NE612), druga do
a) mostek pomiarowy, do którego podłączona jest antena,
b) dla celów porównawczych, mieszacz 2.

Mostek pomiarowy jest połączony z mieszadłem 1.

Wygenerowane sygnały LF są filtrowane (filtry dolnoprzepustowe) i przesyłane do systemu audio. Codec dostarczony.
Dalsza obróbka odbywa się cyfrowo (filtrowanie, obliczanie współczynnika korygującego, obliczanie współczynnika korygującego).
amplitudy i fazy, które następnie stają się R, X oraz SWR i S11. jest obliczana.

Ale to nie wszystko - nawet wartości dla sieci dopasowania mogą być następujące można obliczyć (L-członek).

W zakresie od 290 MHz oceniane są 3. harmoniczne, a w szczególności Odległość częstotliwości drgań podstawowych wynosi wtedy tylko 3344 Hz.
Od 870 MHz używane są 5-te harmoniczne z odległością 2006 Hz.

W przypadku kalibracji, cały zakres jest chybotany, w każdym przypadku z 0 Ohm, 50 ohm i otwarte wejście.

Tłumaczenie z użyciem DeepL
@SO6R
Norma zawsze wynosiła -40 dB poniżej nosnej postawowej i nie wiecej jak 50 mW.
Przekierowanie