HomeMade

Pełna wersja: NWT-7 analizator obwodów
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
(20-03-2014 11:19)SQ5KVS napisał(a): [ -> ]Ale mierzysz te przebiegi na wyjściu już po wzmacniaczu (MAR, ERA, itp)? Dużo koledzy napisali na wcześniejszych stronach a propo.

Przebieg jest normalny jeszcze na C35, a na C36 za wzmacniaczem jest już obcięty od dołu. Pewnie trzeb dobrać punkt pracy MSA-0686, ale nie za bardzo mam czas na to teraz.
Wykonałem analizator NWT-7 wg projektu SP9XUH http://sp9xuh.pl/index.php?p=1_6.
W moim urządzeniu pracuje AD9851 napędzany generatorem 32Mhz, sonda AD8307.
Do wzmocnienia sygnału użyłem wz. ERA-1.
Po przeprowadzeniu kalibracji, na częstotliwości około 64MHz uzyskuje bardzo nieliniową charakterystykę, wręcz jakieś zakłócenie które nie wiem czym jest spowodowane.
Myślałem że wzmacniacz się wzbudza więc wymieniłem dławik w jego zasilaniu z 10uH na 100uH, ale to nic nie dało. Dodatkowo eksperymentowałem z rezystorem w obwodzie zasilania od 13om do 100om . Efekt jest ten sam mam bardzo duże zniekształcenie ok 64MHz. W efekcie wymiany rezystorów zmniejszyła mi się dynamika z ok -80dBm do -70dBm, oraz minimalnie spłaszczyła się charakterystyka przy zwartych wejściach IN<>OUT. Czy macie jakieś pomysł co może być przyczyną takiego zachowania się wykresu.(?)
[attachment=8654]
[attachment=8655]
[attachment=8656]
Czyli 32Mhz x 2.
Może tu coś nie richtig?
Racja, na 128Mhz mam to samo. Parzyste harmoniczne 32 MHz, ale dlaczego?
Trudno powiedzieć. Może ekranowanie, może generator jest np na 3,3V a pracuje na 5V i wariuje.
Spójrzcie co się dzieje z harmonicznymi w zależności od zasilania. ERA-1 połączona zgodnie z pdf-em. Wejście, wyjście zablokowane 100n w zasilaniu dławik 22uH i opornik 220 ohm.
ERA-1
Pozdrawiam Marek SQ7HJB
Witam - po ponad roku od zaprojektowania wspólnie ze Zdzisławem SP2NBC i mój NWT7 został ukończony.

[attachment=8684]

Pierwsze pomiary po kalibracji.

[attachment=8685]

[attachment=8686]

[attachment=8687]

Pozdrawiam Jacek.

P.S. - coś źle są wyświetlane pdf'y przeglądarka pokazuje w złym miejscu komentarze w pdf'ach.
Witam. Mój NWT-7 wg. płytki SP9XUH jest już w połowie drogi, a może nawet bliżej końca. Dzięki odpowiedniej i genialnej numeracji elementów na płytce, cała część RF (wzmacniacz DDS, tłumiki, AD9307 i okolice) zajęła mi może półtorej godziny. Zamontowałem ERA-2 zamiast MSA, ale odpowiednio dobrałem rezystor i zmieniłem nieco tłumik przed wzmacniaczem, żeby na FFT harmoniczne zniknęły. Oczywiście wyjdzie wszystko jeszcze przy kalibracjach.
Pytanie - czy któryś z kolegów ma do odsprzedania AD9851, bądź ma jakieś doświadczenia pozytywne z tymi które są na e-bay'u (może polecić któregoś sprzedawce)?

Pozdrawiam

PS: Co do pdf-ów, źle wyświetlają wtyki które osadzają się w przeglądarkach. FoxitReader z "otwórz z...." wyświetla w porządku.
Kupowalem kilka razy moduly w.cz. u tych ludkow i bylo dobrze
http://www.ebay.com/itm/AD9851BRS-Manu-A...19d16f80f0

ADka nie bralem.

pz
Skończyłem NWT-7 (w 99%).
Jak pisałem wyżej, wg. płytki SP9XUH. Pic'a zaprogramował mi kolega od którego mam płytkę. Niestety, jak ta głupia ... zapomniałem, robiąc zamówienie w TME, zamówić też dławiki do LPF'a po DDS'ie, w związku z tym testy bez LPF'a.
Niektórych elementów nie wlutowałem, bo są mi zbędne - przynajmniej na razie.
AD9851 i FT232 lutowałem zwykłą lutownicą, z cienkim grotem. I sporą dawką kalfonii.
[attachment=8749]
Wzmacniacz ERA-2 jaki użyłem ma wzmocnienie około 16dB, musiałem dobrać odpowiednio rezystor i zmniejszyć poziom sygnału wyjściowego z DDS'a do dość niskiego poziomu (<100mV) zwiększając R-SET do 4.7k. Oczywiście po wstawieniu LPFa zrobię to jeszcze raz. Poziom sygnału z DDS'a zmniejszałem aż na oscyloskopie z FFT podłączonym do wyjściu ERA-2, druga harmoniczna zginęła mi w szumach samej syntezy.
W rozwarciu nwt pokazuje poziom -75dBm, w zwarciu około 9.5dBm, razem prawie 85dB dynamiki - oczywiście teoretycznie Smile
Ekran nad detektorem logarytmicznym zrobiłem od razu, bez niego poziom było o kilka (>5) dB większy.
Do tego w zasilaniu AD8307, zamiast rezystorów 4.7ohm dałem dławiki 100uH i 10uH.
Testy prowadzę przy zasilaniu 12V z akumulatora, sprawdzałem też przy zasilaniu z USB i jakiegoś innego zasilacza.

Wynik pomiaru w zwarciu (10k punktów)
[attachment=8750]
Wynik pomiaru w rozwarciu:
[attachment=8751]

Na wynikach w zwarciu widać podobne efekty jak u kolegi wyżej - na niektórych częstotliwościach widać zakłócenia, najsilniej w okolicach 48 i 64MHz. NIE są to rezonansie w dławikach zasilających ERE, i innych też raczej nie. Rezonanse w dławikach sprawdzam - zakładając na taki dławik rdzeń otworowy (BN, albo inny) - taki dławik otoczony materiałem magnetycznym powinien zmienić znacznie rezonans. Nie muszę dzięki temu wylutowywać / wlutowywać elementów. Spróbuję to jeszcze ogarnąć, wygląda mi to na jakieś efekty mieszania.. tylko gdzie.

Najbardziej jednak wkurzająca sprawą jest wieszanie się w niektórych sytuacjach.
Uruchamiając program do NWT, program nawiązuje połączenie z urządzeniem dopiero jak wybiorę inny port COM, i wrócę do tego który powinien być. To jest mniejszy problem.
Innym razem - zaznaczając sobie na wykresie freq. start, freq.stop, naciskam Enter, żeby zacząć pomiar w wybranym zakresie, i wtedy - "NIE MOŻNA NAWIĄZAĆ POŁĄCZENIA Z NWT" (albo podobny komunikat, piszę z głowy), znacznik z "PRACA" zamienia się na "Wył". Pomaga - reset NWT, albo procedura zmiany/przywrócenia COM'a w ustawieniach programu. Są też jeszcze inne sytuacje, wszystkie podobne (zmieniam jakieś ustawienia programu, nigdy nie zawiesił się "sam z siebie" w środku pomiaru). Wygląda to na problem komunikacyjny, być może program wysyła do miernika jakieś bzdury, i ten się wiesza?
Wersja to WinNWT4.10 (właśnie wypatrzyłem że jest już 4.11, sprawdzę).

Dla tych co lubią RF, pomiar filtru 4-ro kwarcowego jaki zrobiłem na szybko (20dB tłumienia bo dopasowanie też na szybko). Kondesatory w drabince to 68pf, 56pf, 68pf,56pf,68pf. Wszystkie wzięte bez pomiaru z paska. Impedancja którą wstawiłem w program to 470 omów.

Swoją drogą - w pomiarze filtrów kwarcowych, dokładność ~0,25 dB to trochę mało. Da się to jakoś polepszyć? Oversampling?

Pozdrawiam
SQ5KVS
Przekierowanie