witaj Robert
o ile sie na tym znam a wielkiej tajemnej wiedzy tu niewiele ;-)
wszystko widzisz na wykresie , im wieksza roznica czyli wskazanie linii dolnej - to to pokazuje gorna to 30... 40 dB i jak pisalem w poprzednim poscie przy 30dB 6,5% rzy 40 dB 2% blad pomiarru ... ot i wszystko.
To w duzym uproszczeniu.
Wspominalem ze to to i tak taki pomiar hmm jak swr metrem czyli SWR bez wskazania z czego konkretnie taka wartosc wynika ;-)...
Aby moc przeanalizowac jak naprawde wyglada dopasowanie, bez VNA nie ma szans.
Fajnie ze udalo CI sie uzyskac bardzo przyzwoite parametry przy wykorzystaniu fabrycznych TR Coilcrafta... ;-) bo to znacznie upraszcza cala konstrukcje.
Sam widzisz ze roznice zw wzgledu na zastosowany typ TR 1010 czy TR2010 , oraz sama konstrukcja ma pewien widoczny wlyw na osiagniete rezultaty.
Jeden mostek lepszy w gornej , drugi w dolnej czesci pasma pomiarowego ;-).
Ja bym walki dale nie toczyl... bo ... w sumie nie ma o co... szkoda czasu.
Pozdrawiam
krzysztof SQ8Z
P.S.
Rezystory SMD w zaleznosci od producenta beda mialy i indukcyjnosc i pojemnosc , ale beda to wartosci o rzedy wielkosci mniejsze od klasycznych THT.
Ja zastosowalem THT ale przeznaczone do HF ( czyli niby bezindukcyjne i prezyzyne 1%) . Sam widzisz ze roznice w pomiarach sa hmmm do pominiecia ;-).
Bo i NWT i caly ten mostek jest miernikiem dla amatora a nie przyrzadem laboratoryjnym ;-)... i dokladnosc wskazan jest dla naszego hobby w 100% wystarczajaca.
Vy 73!
Zastanawialem sie kilka dni temu w rozmowie z kolega SQ4AVS czy mozliwe jest pokonanie bariery 40dB w mostku odbiciowym wykonanym na rdzeniu dwutworowym
I dzis postanowilem sprawdzic ( mimo wczesniejszych zapowiedzi ze juz wystarczy)
czy jest to mozliwe i ew. jak tego dokonac
.
"Pomeczylem" wykonany wczesniej rdzen , przewijajac uzwojenie ( 7zw. dwoma skreconymi przewodami) ze srodkowej kolumny rdzenie dwuotworowego BN73-202
na skrajna jego czesc..... po godzinie prob i kombinacji udalo osiagnac efekt jak tu:
[
attachment=4789][
attachment=4790]
coz jak widac efekty hmm
, tyle tylko ze malo elegancko
jakos tak nieladnie w srodku pasm najlepsza dokladnosc po bokach pond 40dB..
postanowilem skorzystac z podpowiedzi Rafala SQ4AVS ( dzieki Rafal
).
I wykonac proby z tym ukladem:
[
attachment=4791]
jest to rysunek publikowany w SR Listopad 2011
i nie wiem czemu dotad na niego nie trafilem. Wykonalem sugerowany przez kolege z niemiec uklad , podlaczylem zgodnie z instrukcja i....
[
attachment=4792]
taki efekt uzyskalem przed zamknieciem "puszeczki" mostka, a po zamknieciu ekranujacego dekla mamy to:
[
attachment=4793]
jak widac od 3MHz do konca ( 70MHz) mamy lekko ponad 40dB ( a wiec dokladnosc pomiarow z bledem ponizej 2%) ...wykres lekko zafalowany ale to juz w efekcie beda setne czesci % .
To co moze byc przydatnym dla chcacych wykonac taki mostek ( konstrukcja nie zmienila sie jst dokladnie taki sam jak przedstawiony kilka postow powyzej), to fakt ze obserwujac efekty na biezaco nalezy korygowac polozenie wszelkich polaczen bo maja naprawde znaczacy wplyw na osiagnieta charakterystyke.
Kusi troche aby docelowo zaprojektowac ( to brzmi dumnie ) PCB i ucywilizowac caly uklad tak aby byl powtarzalny i nie wymagal zadnych dodatkowych kombinacji.
Oczywiscie caly czas kontrolowalem czy na otwartych wrotach powmiarowych wystepuje poziom -12dB, sprawdzilem tez i SWR i Z mierzac bezindukcyjny rezystor 50 ohm... pomiary potwierdzily osiagnieta dokladnosc na poziomie ponizej 2% ;-).
Pozdrawiam
Krzysztof SQ8Z
p.s.
Jakis czas temu doswiadczony kolega dopingowal mnie do "rownania do najlepszych" HI ;-) pewnie dlatego dwie noce poswiecilem na zabawe z mostkiem ktorego prawie nie bede uzywal
.
Jesli beda jakies pytania , o czyms nie naisalem, cos nie jest jasne ...prosze smialo pytac na priv ew. e-mail sq8z@wp.pl
heh zapomnialo mi sie ponizej .. tak wyglada moj prowizoryczny mostek:
[
attachment=4794]