HomeMade

Pełna wersja: NWT-7 analizator obwodów
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witaj. Zakładam, że w swoim NWT masz generator 32MHz, DDS AD9851. Mnożnik zegara jest x6. W załączniku masz zaznaczone co i gdzie pozmieniać.

Ponieważ DDS jest sterowany zegarem 32MHz a w DDS powiela tę częstotliwość 6 razy, dlatego w oknie zegar DDS należy wpisać wynik mnożenia 6x32=192000000. Wpisujesz to w polu zakreślonym na zielono. Drugie pole poniżej, zakreślone na zielono, to ustawienia zewnętrznego powielania - np. przystawka do NWT. Tutaj ma być 1 i napis zakreślony na czerwono powinien zniknąć. Wtedy powinno zacząć pokazywać poprawnie.

A najlepiej jednak, to byłoby zmierzyć częstotliwość generatora w NWT i dopiero tę wartość pomnożyć x6 a wynik wpisać w polu zegar DDS (zakreślone na zielono).



Marcin
Po dokonaniu poprawek, dzięki poradom Kolegów, NWT zachowuje się poprawnie. Częstotliwość generatora kwarcowego w normie - 31999830 Hz. No to zaszalałem i wpisałem 191998980. Oczywiście częstościomierz pewny, wygrzany przed pomiarem i NWT też. Myślę, że dobrym pomysłem byłby pomiar filtru kwarcowego PP9, który posiadam, jeszcze nie lutowany, miał kiedyś zdjętą charakterystykę. Nie wiem jednak w jakim układzie pomierzyć go przy pomocy NWT. Proszę o podpowiedź.
Inną sprawa związana jest z tym nieszczęsnym BPF-em, muszę go sprawdzić czy nie ma jakiegoś błędu w montażu lub doborze elementów. Mam pytanie, czy jeżeli mierzycie bpf to włączacie go bezpośrednio do NWT, czy też wspomagacie jakimś wzmacniaczem?
Co do MMIC to sprawa wydaje się obecnie jasna, trzeba go wymienić na inny o lepszej dynamice i tak dobrać rezystor zasilający, aby się nie wzbudzał. Tu zgadzam się z zasadą, że od wielkości wzmocnienia ważniejsza jest czystość sygnału.

Sprawdziłem BPF i okazało się, że jeden kondensator przywierał do masy. Po jego wymianie zrobiłem pomiar NWT w szerszym zakresie, bez strojenia, kondensatory zmienne ustawione w połowie pojemności. Zaskoczyły mnie te "górki" z przodu. Czy to efekt wzbudzania się MMICa?
[attachment=8214]
Ch-ka filtru tak naprawdę jest bez tych górek ... zwróć uwagę że te górki to przesunięte i "wyskalowane" szczyty ch-ki filtra. Wzmacniacz ma spore harmoniczne : 2-ga na poziomie około -15 db, a trzecia na poziomie -33dB. Na pewno się nie wzbudza.
Jerzy, przychodzą mi do głowy 3 pytania:
1. jakiej wartości masz dławik przy tym wzmacniaczu ? może ma za małą wartość i niskie częstotliwości może zniekształcać ja mam chyba 56uH. jeśli masz 10 uH tak jak na schemacie NWT-7, który znalazłem w necie to moim zdaniem powinieneś przynajmniej spróbować wymienić go nawet na 100uH - stawiam na to, że te górki z przodu twojego wykresu zmaleją. Tylko nie możesz zapomnieć o tym że większy dławik będzie miał większą rezystancję dla prądu stałego i będziesz musiał to skorygować poprzez zmniejszenie wartości rezystora zasilającego wzmacniacz - prościzna tylko sięgnąć po lutownicę.
2. czy wiesz jaki prąd przepływa przez ten wzmacniacz ? może on jest za mały.
3. może warto spróbować zmniejszyć sygnał na wejściu wzmacniacza ... sprawdziłbyś od razu czy się coś poprawia.

Zresztą wiadomo, że sprawdzasz w ten sam sposób czy się poprawia czy pogarsza - po prostu porównujesz ch-ki tego samego filtru w tych samych warunkach.
Z moich obserwacji wynika że czym mniejsza częstotliwość tym silniejsze harmoniczne ( z tym że ja mam trochę inne urządzenie bo mam DDS AD9951 ).

Mam pytanie do posiadaczy NWT: Jakie osiągacie tłumienia harmonicznych ? Pytam bo nie mogę ze swojego urządzenia, w którym mam GALI-55, wycisnąć 2-giej harmonicznej mniejszej niż około -35dB.
Odpowiedź Marcinie masz tu: http://sp-hm.pl/thread-263-post-18577.html#pid18577 post nr 77.
Jerzy, w NWT powinien być zamontowany wzmacniacz monolityczny taki co pracuje od DC do iluś GHz. Noty aplikacyjne podają poprzez jaki rezystor w zależności od napięcia zasilania należy zasilić dany wzmacniacz. Indukcyjność włączona w szereg z rezystorem pomaga podnieść sygnał dla wyższych częstotliwościach , czyli zmniejszyć zniekształcenia liniowe. Pamiętaj, że dławiki też posiadają R i należy to uwzględnić. Jesteś już bardzo blisko osiągnięcia celu. Życząc powodzenia, pozdrawiam, Janusz.
Jestem wdzięczny Kolegom za wsparcie, pomoc i cierpliwość.
Proszę nie dziwić się wielu moim pytaniom - jest takie powiedzenie: lepiej zadać trzy naiwne pytania, niż popełnić jeden poważny błąd.
Jestem teraz spokojny, bo wiem, że pomyślny koniec jest blisko. NWT trzeba "dopieścić".

Marcinie, moje ostatnie próby (według mnie) potwierdzają Twoje przypuszczenia. Sugerując się poprzednimi opiniami zmniejszyłem prąd zasilający MMIC z 22 do 15 mA (zalecane w karcie katalogowej 12 do 20 mA). Na zdrowy chłopski rozum, jeśli to wina wzbudzającego się wzmacniacza, to te paskudne "farfocle", powinnysię co najmniej trochę zmniejszyć - a tak się nie stało. Dynamika NWT spadła o ok. 2,5 dB, a te śmieci jakby się nieznacznie powiększyły. Oczywiście pamiętam o zachowaniu powtarzalności warunków pomiaru.

Januszu, sprawy na które zwracasz moją uwagę są mi znane, ale dziękuję za przypomnienie. Byłbym wdzięczny gdybyś podał mi symbol jakiegoś MMIC który "pracuje od DC do iluś GHz". Z nieco większą uwagą, niż poprzednio przeczytałem posty nr. 77 i 79.

Zaplanowałem sobie takie postępowanie:
1. Poczekam na ERA1, który zamówiłem (zaproponowanego przez Rafała), chętnie zamówił bym inne dla porównania - proszę o propozycje.
2. Kiedy dobiorę odpowiedni wzmacniacz, który się nie wzbudza i nie ma harmonicznych, wtedy mogę powalczyć z dławikami.
Podobno cierpliwość jest jedną z najpiękniejszych cech człowieka.

pozdrawiam, Jerzy.
Janusz, dzięki Wielkie za konkret.
Teraz do Jerzego ...
(02-02-2014 16:03)SP3FEC napisał(a): [ -> ]Marcinie, moje ostatnie próby (według mnie) potwierdzają Twoje przypuszczenia. Sugerując się poprzednimi opiniami zmniejszyłem prąd zasilający MMIC z 22 do 15 mA (zalecane w karcie katalogowej 12 do 20 mA).
Nie potrzebnie zmniejszyłeś ten prąd - czym większy prąd tym lepsza dynamika (przynajmniej tak jest w moim wzmacniaczu), proponuję powrócić do 20mA
(02-02-2014 16:03)SP3FEC napisał(a): [ -> ]Na zdrowy chłopski rozum, jeśli to wina wzbudzającego się wzmacniacza, to te paskudne "farfocle", powinnysię co najmniej trochę zmniejszyć - a tak się nie stało.
Pisałem, że tam się nic nie wzbudza, nie wiem czemu ciągle się trzymasz tego wzbudzania. To najzwyklejsze harmoniczne czyli niedoskonałości sinusoidy.
(02-02-2014 16:03)SP3FEC napisał(a): [ -> ]Dynamika NWT spadła o ok. 2,5 dB, a te śmieci jakby się nieznacznie powiększyły.
Skoro zmniejszyłeś prąd zasilania to musiało tak się stać, wróć do 20mA.
Jeżeli coś chcesz zmniejszać to zmniejsz sygnał na wejściu (nie na zasilaniu) wzmacniacza, bo może jest przesterowany. Widzę na schemacie w internecie że w NWT-7 jest tłumik "T" umieszczony między filtrem dolnoprzepustowym, a wzmacniaczem, więc wystarczy ze zmienisz góra 3 rezystory - bo to nim ustalasz napięcie sygnału wejściowego.
(02-02-2014 16:03)SP3FEC napisał(a): [ -> ]Zaplanowałem sobie takie postępowanie:
1. Poczekam na ERA1, który zamówiłem (zaproponowanego przez Rafała), chętnie zamówił bym inne dla porównania - proszę o propozycje.
2. Kiedy dobiorę odpowiedni wzmacniacz, który się nie wzbudza i nie ma harmonicznych, wtedy mogę powalczyć z dławikami.
Podobno cierpliwość jest jedną z najpiękniejszych cech człowieka.
pozdrawiam, Jerzy.
Ja na twoim miejscu z ciekawości zobaczyłbym co da się wycisnąć z tego co masz a potem dopiero zmienił wzmacniacz, ale skoro Ci się nie chce ... Smile
Powodzenia.
Wzmacniacz mar6 tu się nie nadaje i w zasadzie nie ma sensu się go trzymać. Oczywiście nie ma mowy o żadnym podwzbudzaniu a tylko zwyczajnych harmonicznych
Kolego Marcinie,
nie wiedziałem, że mój post wywoła u Ciebie tyle emocji. Ponieważ nie znam dobrze budowy NWT, bo go nie budowałem, to zrobiłem to co zrobiłem w ramach eksperymentu, żeby zobaczyć co będzie jeśli.... To chyba nie zbrodnia. Poza tym karcisz mnie za to na początku, na końcu natomiast zachęcasz do tego pisząc "...zobaczyłbym co da się wycisnąć...". Dla mnie jest to pewna niekonsekwencja, ale wiem, że to z dobroci serca.
Gdyby ten wzmacniacz był dobry to nie byłoby z nim takich kłopotów.
Zrobię tak jak zaplanowałem. Należy się mnie i innym przerwa w tym serialu. Jak za parę dni dostanę te ERY, to zamontuję, zobaczę jak to chadza i będę walczył dalej, licząc na pomoc Kolegów w tej mojej, niebezpiecznej żegludze po wzburzonym morzu elektroniki.
Pośpiech to jeden z najgorszych doradców.
To nie emocje tylko porady :-)
Panowie forum jest na komercyjnym serwerze. Za miejsce na nim trzeba płacić, więc każda zbędna ( nie techniczna ) wypowiedź "niepotrzebnie" kosztuje. Dlatego cytowanie adwersarza wykorzystujemy tylko w szczególnych sytuacjach. Marcin takie praktycznie nie techniczne wypowiedzi załatwiajcie przez PW, bo na forum zamiast "wiedzy" robi się "śmietnik". Czemu udzielasz rad skoro urządzenia nie budowałeś i nie miałeś go na stole? Niech robią to ci co mają z nim doświadczenie.
Przekierowanie