HomeMade

Pełna wersja: NWT-7 analizator obwodów
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam - wiem że nie na temat ale czy mogą koledzy odpowiedzieć gdzie mogę zaopatrujecie się w elementy smd - potrzebuje dławiki w rozmiarze smd 15nH 1812 oraz 68uH DO3316P - do NWT502m - pozdrawiam 73 Jacek.
(02-12-2009 1:05)sp5fcs napisał(a): [ -> ]Schemat mostka pochodzi z opisu NWT7 w "Świecie Radio" nr 11/2007. Mostek jest łatwy do wykonania i pracuje poprawnie w zakresie KF. Na drugim zdjęciu mój eksperymentalny mostek. Prawe górne złącze jest do pomiaru SWR-a a lewe górne do pomiaru impedancji Z (szeregowy rezystor 50 om dla wygody). Analizator antenowy to nie jest ale możliwości w porównaniu ze zwykłym miernikiem SWR zdecydowanie większe.

Jaki jest zakres pomiarowy impedancji z tą przystawką ?

pozdrowienia
Artur sp2qca
Nie posiadam takiej przystawki ale z analizy oprogramowania do NWT-7 wynika, że zakres pomiarowy wynosi (0...200) Ohm.
Nie pokrywa to całej rozpietości impedancji anten ale dla anten w okolicy Z=50 ohm to wystarczy.
Jestem elektronikiem z zawodu i z zamiłowania.
Zainteresował mnie projekt NWT-7.
Niestety nie mam możliwości samodzielnego wykonania pcb.
Czy płytka z AVT + tłumik wg sq8luu funkcjonalnie odpowiada rozwiązaniu NWT7 v.2 ?
Niestety na sięci nie mogę znaleśc opracowania v.2, dlatego piszę do ciebie.
Mógłbyś mi podesłac wzór pcb, schemat i wsad do pic
Może warto by było zamówić druk do v.2 w większej ilości. Koledzy z HM-G i z SP-QRP byli by pewnie zainteresowani
Jeżeli chodzi o filtr wyjściowy z syntezy to polecam fabryczne filtry firmy coilcraft. Można u nich zamówic darmowe sample
Zastosowałem taki w syntezie Dl4JAL - http://www.coilcraft.com/lcfilt.cfm

vy 73
Leszek
SP5MNL
Loc.KO02le
Ze względu na pytania dotyczące przystawki do NWT-7 w postaci mostka pomiaru SWR oraz impedancji [ Z ] zamieszczam ekrany z wykresami pomiarowymi mojego egzemplarza. Zakres pomiarowy (2...30)MHz.
Wykonując mostek zależało mi bardziej na sprawdzeniu metody niż na dokładności. Posiadając własny NWT-7 warto wykonać sobie taki mostek. Być może w innym wykonaniu można uzyskać lepsze wyniki.

Zdjęcie pierwsze pokazuje wykres częstotliwościowy odpowiedzi mostka przy rozwartym wyjściu mostka (złącze do podłączenia anteny).
Zdjęcie drugie pokazuje wykres mostka przy podłączeniu do wyjścia sztucznego obciążenia 50om.
Zdjęcie trzecie przedstawia pomiar SWR dipola z trapami na pasmo 160 i 80m, antena nie była strojona, konfiguracja odwrotne "V", punkt zasilania na 12m, końce na 2m.
Witam,
od kilkunastu dni analizuję - przygotowuję się do wykonania NWT7.
Poczytałem poszperałem w necie i na chwilę obecną mam dwa pytania,
podejrzewam że uznacie je za banalne ale niestety sam nie znalazłem odpowiedzi:
- czy NWT7 i NWT7v2 różnią się wsadem do mikrokontrolera??
jeżeli tak to czy wszystkie obsługują włączanie tłumików programowo??
- jakie są Wasze opinie programach do współpracy z NWT7, interesuje mnie program w języku angielskim.
NWT7 - chcę wykonać głównie ze względu na dopieszczanie pośrednich i filtrów.
Proszę o podpowiedzi, ewentualne sugestie.
Grzegorz sp9svn
Cytat:SP9SVN napisał:
- czy NWT7 i NWT7v2 różnią się wsadem do mikrokontrolera??
jeżeli tak to czy wszystkie obsługują włączanie tłumików programowo??

Wykonałem NWT7 w wersji na płytce AVT ze względu na dostępność płytki, odradzam, musimy samodzielnie dorobić płytkę detektora oraz tłumików. Oprogramowanie obsługuje tłumiki po małej modyfikacji na druku i wg mnie niczym się nie różni. Składając wg schematu NWT7 w pierwszej wersji ma za duże wzmocnienie na MAR-e (przyczyna moich kłopotów i złych wykresów na wątku pomiar dobroci obwodów). Konieczna jest modyfikacja tłumika przed MAR-em oraz dobranie rezystora w obwodzie zasilania MAR-a tak aby uzyskać minimalny poziom harmonicznych. Poziom sygnału na wyjściu nie powinien przekraczać +10dBm.

NWT7 v1 (AVT), sterowanie przekaźników ze złącza ST8 (1-K1,2-K2,3-K3), oprogramowanie oraz aplikacja tłumików z NWT7 v2. Zmiana na druku, pin 6 procesora, (nr 2 na złączu ST8) musi być podciągnięty przez rezystor 1k do +5V i wszystko działa.

UWAGA na przekaźniki wymagające podania (+) na określoną nogę cewki, nie zawsze pasują do biegunowości sterowania na płytce tłumików. Najlepiej stosować takie w których biegunowość cewki jest nieistotna.

SQ7HJB

Można prosić o rozwinięcie tematu. Wykonałem również na płytce z AVT i mam problem ze sterowaniem przekaźnikami. Zmieniłem tłumik na wyjściu na mniejszy 1,5dB. Natomiast ten przed MAR-em zostawiłem bez zmian. Może wystarczy zmienić opornik przy DDS-ie. Ten którym reguluje się poziom sygnału wyjściowego.
Witam,
poszukuję materiałów nt NWT-7 (pcb wersja 2.1 DL1ALT 2008). Może ktoś z Was posiada i byłby skłonny podzielić się materiałami na ten temat. Dysponuję jedynie materiałami ze Świata Radio ale dotyczy to nieco innego rozwiązania pcb. Strona autora od jakiegoś czasu jest niedostępna

Pozdrawiam
(17-03-2010 10:19)sq7hjb napisał(a): [ -> ]Można prosić o rozwinięcie tematu. Wykonałem również na płytce z AVT i mam problem ze sterowaniem przekaźnikami. Zmieniłem tłumik na wyjściu na mniejszy 1,5dB. Natomiast ten przed MAR-em zostawiłem bez zmian. Może wystarczy zmienić opornik przy DDS-ie. Ten którym reguluje się poziom sygnału wyjściowego.

Na czym polega problem ze sterowaniem przekaznikami?
Ich włączaniem zajmuje się PIC - poziom sygnału z DDS-a i po wzmocnieniu
nie ma związku ze sterowaniem przekaźnikami.

pozdrowienia
Artur sp2qca
Przekierowanie