HomeMade

Pełna wersja: NWT-7 analizator obwodów
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Obudowa ze starego dysku 3,5 cala - Black box. Z bardzo starych zapasów.

Rafał, pomiary przy 10 MHz:
0 dB - 463,7 mV
30 dB - 15,1 mV
50 dB - 1,2 mV
Mój bebech podpowiada mi, że to może MMIC jest za słaby bo daje przy 0,1 GHz 20 dB (12 - 20 mA), a taki MSA0868 przy 0,1 GHz daje 33,5 dB (20 - 40 mA). Tylko gdzie go dostać. Ale to tylko takie moje gdybanie.
Mam pytanie czy na pewno podałeś mi napięcia stałe mierzone na pinie 4 układu AD8307 (mierzone woltomierzem napięcia stałego?). Bo jeśli tak to przyczyna jest oczywista. Twój bebech źle Ci podpowiada. Zastosowany przez Ciebie MMIC jest kiepski ale to tylko jedna z rzeczy. MSA0686 i MSA0886 to dwa różne MMIC-e ten drugi to odpowiednik MAR8. Tak duże wzmocnienie to z sinusa masz kupę harmonicznych, a dodatkowo spójrz MSA0886 nie jest bezwarunkowo stabilny, tzn. jak go źle obciążysz na wejściu, wyjściu to się wzbudzi.
Rafał,
przyznaję się bez bicia, pozajączkowało mi się i mierzyłem nie tam gdzie trzeba.
Pomiar poniższy zrobiłem na pinie 4 AD8307 z którego idzie napięcie na 2 pin kontrolera:
0 dB - 2,252 V
30 dB - 1,512 V
50 dB - 0,965 V
Chciałem także z pewną nieśmiałością zwrócić Twoją uwagę na to co napisałem poprzednio, że nie składałem tego NWT, tylko kupiłem go jako gotowe działające ustrojstwo. Chciałem przez to, o naiwności, zaoszczędzić sobie kłopotów.
Co do silnych wzmacniaczy, to masz absolutną rację.
[attachment=8169]A tutaj jako dodatkową informację masz wykres BPF na 80m wg SP2JJH z "mojego" NWT.
Ten bpf to z załączonym jakimś tłumikiem?
Zrób 2 pomiary, tłumiki na 0
zewrzyj wejście i wyjście kablem ekranowanym wykonaj pomiar
wyciągnij kable z wejścia i wyjścia niech będą gołe gniazda i znów pomiar
oczywiście nwt skalibrowałeś ?
Rafał,
niestety ten pomiar bpf to z tłumikami na 0.
Żeby nie było niedomówień. Kable RG 58 i wtyki BNC nowe, "przegwizdane" - OK.
NWT przed pomiarami skalibrowany zgodnie z tym co wyczytałem na forum, niestety nie ma tu "Poradnika dla użytkowników NWT".
Zrobiłem tak jak kazałeś, po kalibracji pomiar na gniazdkach rozwartych i zwartych krótkim kabelkiem. Dodatkowo zrobiłem pomiar na gniazdkach rozwartych z tłumikiem 30 dB. Poniżej są obrazki.
[attachment=8170][attachment=8171][attachment=8172][attachment=8173][attachment=8174]
zapomniałem o podpisach.
1. kalibracja rozwarte gniazdka (w trakcie)
2. jw zakończona
3. kalibracja gniazdka zwarte
4. pomiar gniazdka rozwarte
5. pomiar gniazdka zwarte

[attachment=8175]to ostatnie zdjęcie - pomiar gniazdka zwarte przy tłumiku 30 dB.
Zapomniałem dodać, że zdarzały się przypadki, gdy w czasie kalibracji na rozwartych gniazdkach i włączonym tłumiku 40 dB linia była rysowana na poziomie -77 dB.
Podstawowa sprawa przy testowaniu analizatorów to sprawdzenie dwóch rzeczy na samym początku.
1. Czy przebieg wyjściowy ma kształt sinusa : w pierwszym przybliżeniu oglądasz na oscyloskopie, dokładniej: oglądasz harmoniczne na analizatorze widma.

2. Sprawdzenie impedancji wyjściowej z popminięciem tłumika metodą sześciodecybelową. Można do tego również użyć oscyloskopu, analizatora widma lub woltomierza w.cz.

Analizator widma od razu pokaże też czy układ przypadkiem się nie wzbudza.
W przypadku braku analizatora widma wystarczy oscyloskop i woltomierz w.cz.
Henryku,
nie ukrywam, że czekam na to co powie Rafał, ale chętnie zrobię to co proponujesz w ramach uzupełnienia swojej wiedzy. Co do pierwszego punktu - włączam NWT w trybie VFO jako generator i od 1 MHz do 30 MHz (bo ten zakres mnie interesuje) z krokiem np. co 1 MHz sprawdzam na oscyloskopie przebieg sinusa. Przy oscyloskopie do 20 MHz od biedy może się udać. Niestety nie posiadam w tej chwili dostępu do analizatora widma.
Co do punktu drugiego to mam pewne skojarzenia ale nie będę się wygłupiał i powiem tak - wytłumacz mi to, jak krowie na miedzy, krok po kroku jak Ty byś to zrobił. Będzie to z pożytkiem nie tylko dla mnie, ale i dla innych, bo budowniczych i użytkowników NWT przybywa i przybywać będzie. Jak Ty byś to zrobił mając do dyspozycji wspomniany wyżej oscyloskop i V640. Przypomina to trochę podobny problem - jak zbudować łódź podwodną mając do dyspozycji szwagra i pół litra wódki.
Pozdrawiam Jerzy
Mój problem z tym NWT zaczyna przypominać brazylijski serial.
SP3FEC trzeba zacząć sprawdzanie twego NWT od początku. Po pierwsze wyłącz korekcję. Po drugie włącz tryb pomiaru mocy i na zwartych gniazdach pomierz sygnał dla każdego tłumienia od 0 do 50 dB. Sygnał dla tłumienia 0 dB powinien wynosić od +5 do +10 dBm (zależy od egzemplarza NWT) . Następnie dla kolejnych ustawień opadać kolejno po 10 dB. Taki pomiar pozwoli ci ustalić czy prawidłowo włączają się tłumiki. Nieprawidłowe działanie tłumików skutkuje nieprawidłową kalibracją. Jak to będzie OK to będziemy się potem martwić co dalej.
O metodzie 6-decybelowej napisałem już na tym forum tu: http://sp-hm.pl/thread-672-post-6430.html#pid6430

Jest to jak przeżegnanie przed pacierzem. Od tego zaczyna się sprawdzanie każdego generatora i analizatora.

Zwracam szczególną uwagę na warunek liniowości. Sinus na oscyloskopie powinien być zarówno na wyjściu obciążonym opornikiem 50 omów jak i na nieobciążonym. Tylko przy spełnieniu tego warunku metoda jest skuteczna. Coś co ma służyć do pomiarów, a n ie być tylko poglądową zabawką musi najpierw ten warunek spełnić.

I jeszcze jedna uwaga: tłumik ma być wyłączony sprawdzamy sam generator ze wzmacniaczem.
Jeśli generator nie będzie miał dokładnie 50 omów, to również tłumik będzie działał nieprawidłowo, dlatego należy postąpić dokładnie jak wyżej napisałem.
U mnie podobne "cuda" wychodziły jak kalibrowałem nwt robiąc pierwszy pomiar bez zwartych kablem gniazdek.Tak właśnie można zinterpretować opis kalibracji że kabel zapina się dopiero przy drugim pomiarze.
Przekierowanie