Płytki zamówione, a teraz może przydałoby się wykonać obudowę. Proponuję którąś z tych:
http://www.hydrogig.dos.pl/obudowy-t.php
wymiary płytki 85 na 65mm. Można wziąć nieco większą i pomyśleć o wbudowaniu zestawu Li-Po jako pracę spoza domu, aż kusi.
Producent jest w stanie wyciąć w obudowie otwory laserem, robiłem u niego to. Ceny są naprawdę przystępne, a wykonanie dobre. Zaprojektujmy więc ją wspólnie w dwóch wersjach wyświetlacza -oled i lcd 2x16. Rozmowy ze sprzedawcą wezmę na siebie, przelew bezpośrednio do sprzedawcy i wysyłka od niego. Może ktoś z Kolegów podejmie się zaprojektowania i wybierzemy projekt, chodzi o płytę czołową. Mechanika to najmniej przyjemna część zabawy (dla mnie). Może być nawet rysunek odręczny a ja o przerysuję.
Wstępny projekt czołówki wykonałem. Potrzebne są dwa przyciski + enkoder. Gdy dostanę tylko możliwość załączenia plików -dołączę je. Problem polega na tym że nie mogę dodać posta pod postem, a stary tylko zedytować w sposób uproszczony
Złącza klucza telegraficznego i słuchawek mikrofonu z tyłu obudowy.
Pojawiła się nowa wersja "1.02p"
Rysunki czołówek proszę o uwagi.
Wstępny projekt czołówki wykonałem. Potrzebne są dwa przyciski + enkoder. Gdy dostanę tylko możliwość załączenia plików -dołączę je. Problem polega na tym że nie mogę dodać posta pod postem, a stary tylko zedytować w sposób uproszczony
Złącza klucza telegraficznego i słuchawek mikrofonu z tyłu obudowy.
Słuchawki i mikrofon praktyczniej by były z przodu , ale to tylko moja sugestia .
Dobra, proszę o dalsze uwagi. Jutro, pojutrze zaproponuję następną wersje.
Nowy projekt czołówki
Witam!
Mając na uwadze przyszłe serwisowanie, wymyśliłem to sobie tak: ........
...............
Rysio!
Cacy, pomyśl jeszcze jak wkładać z boku wymienne moduły na poszczególne pasma na pinach.
(18-03-2021 21:53)SP9FKP napisał(a): [ -> ]Cacy, pomyśl jeszcze jak wkładać z boku wymienne moduły na poszczególne pasma na pinach.
Piotrze!!! Serdeczne dzięki!
Właśnie podsunąłeś mi świetne rozwiązanie nad którym się głowię cały czas. Będzie to się odbywało właśnie z boku, a nie jak obecnie od góry.
Dorobię "korytko" z pinami obróconymi o 90 stopni, czyli sam moduł będzie stał w pionie na bocznej ściance i będzie wsuwany z boku. Idealnie się mieści.
No i sprawa jest rozwiązana. Obecne gabaryty pozostaną bez zmian.
...................
Rysio!
Co do działania będę się wypowiadał oddzielnie, bo mam trochę zastrzeżenia. Ale co tu wymagać od biednej Atmegi, która ledwo dyszy z wysiłku.
Powalczyłem dziś trochę z uSDX.
Na razie złożyłem filtr pod pasmo 20m i w tym paśmie przeprowadzałem testy.
Po pierwsze, stosując tranzystor Q5 wraz z rezystorem R28, nie mogłem przekroczyć 120mW mocy wyjściowej. Ustawiałem różne wartości bias (min/max), bez większych rezultatów. Ostatecznie zwarłem wspomniany tranzystor i wylutowałem rezystor, po tym zabiegu uzyskałem jakieś 2,8W przy napięciu 13,8V.
Tyle że mam problem, dokładnie się jeszcze nie zgłębiałem w temat ale generalnie jakość audio na odsłuchu na innym odbiorniku podczas nadawania z uSDX jest fatalna. Domyślam się aczkolwiek nie jestem pewien iż może być to spowodowane złym ustawieniem częstotliwości rezonatora kwarcowego "napędzającego" Si5351.
Korzystam z wersji oprogramowania "p", jest tam domyślnie ustawiona wartość częstotliwości rezonatora na 27005000Hz, gdy zjechałem z częstotliwością niżej (dokładnie nie pamiętam ile) nastąpiła delikatna poprawa jakości sygnału.
Czy ma ktoś może jakieś sugestie co do tego?
Zamieszczam króciutki plik audio jak mnie słychać na "Ilerze".
[attachment=17010]
[attachment=17011]
73! , Grzegorz
Dobra mam. Jakość modulacji do zaakceptowania. Co zmieniłem programowo?
* F_XTAL w moim przypadku wynosi 27004150Hz a nie 27005000Hz
* LPF_SWITCHING_DL2MAN_USDX_REV3 wyłączyłem (raczej nie ma to związku ale na wszelki wypadek)
* wymusiłem tryb SSB/SDR ssb_cap = 1; dsp_cap = SDR;
* wartość Tx Drive zmieniłem z 4 na 2
* bias min mam na 0, bias max mam na 140
W sumie tyle, najważniejszy był punkt pierwszy z dopasowaniem częstotliwości.
Obecnie mam przylutowany mikrofon bezpośrednio do płytki, zwykłym nieekranowanym przewodem, zauważyłem ,że wchodzi przez niego 50Hz, to również ma duże znaczenie. Niebawem to zmienię, czekam na mikrofon dedykowany.
Miłej niedzieli.
73! , Grzegorz
Dobra projekt czołówki. Mój zdecydowany faworyt obudowa 2 z lcd 2x16 znaków. Ma swoje wady -gałka enkodera z dołu co będzie utrudniać strojenie no chyba że będzie podstawka podnosząca nieco przód do góry. OLED -fajny byłby gdyby obudowa była mniejsza, ciężko mi się wpasowuje. Proszę o uwagi i będę zamawiał