HomeMade

Pełna wersja: uSDX
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
Nie jestem ekspertem od emisji CW. Osobiście wydaje mi się, że ten TRX do CW jest OK. Szczególnie poleciłbym na piesze wycieczki, gdyż jest wyjątkowo energooszczędny, zarówno RX jak i TX ze wzmacniaczem w klasie E. Co zauważyłem na pierwszy rzut oka: całkiem ładnie pracuje dekoder CW. Kolega SQ2LIP wypróbował też działanie kodera CW (tak, jest w tym radiu takie coś). SQ2LIP nie znając telegrafii prowadził na tym radiu łączności telegraficzne!!! Na którym innym radiu byłoby to możliwe? Nie mam wiedzy na ten temat, może ktoś napisze. Postaram się odszukać w swoim najbliższym otoczeniu jakiegoś dobrego telegrafistę i udostępnię mu swój egzemplarz tego radia. Może wtedy pojawi się więcej wniosków.
To już coś pozytywnego, czyli warto podjąć próby z uSDX, nie chodzi mi o zrobienie jakiegoś TRX CW homodynowego bo takowe mam w tym z odbiorem jednowstęgowym z przesuwnikami fazy po m.cz., ale właśnie o taki wariant jak ten co rozwiązuje duży problem urządzenia na kilka pasm - generatora. Ja oczywiście jak zawsze zrobię swoją wersję...
Na ten moment traktowałbym to radio jako TRX CW, z opcją ratunkową SSB, jakby operator klucza nagle zaniemógł i trzeba było wzywać pomoc przez mikrofon... Wtedy parametry toru audio i szerokość emisji nie mają żadnego znaczenia... ...a nawet lepiej kiedy w takiej sytuacji radio chodzi szeroko - wołanie zostanie szybciej usłyszane...
Może SQ2AVS udowodni, że jest inaczej. Czekam na tą chwilę, bo ja wymiękam przy tej metodzie tworzenia SSB.
Henryku postaram się w ciągu dwóch trzech tygodni zamieścić jakieś nagranie ale nie wcześniej. Postaram się też z pico maliną w sumie podłączenie proste a i filtr m.cz. siedzi już w procku bo są odpowiednie zasoby. Robiłeś próby z ograniczeniem pasma i kompresją dynamiki?
Na razie mam wszystko odłożone z powodu innych zajęć i braku zdrowia. Zamierzam wykorzystać Twoje wskazówki i zrobić kolejne podejście do tej kostrukcji, jednak interesuje mnie większa moc na RD16.
Witajcie Smile
Wrzucam link do moich testów nadajnika w uSDX PCB ver 1.02 wg. WB2CBA(softSmile 1.02r -bo jakoś po POLSKU w SP chyba nikt jeszcze tego nie pokazał ( a piszących na forach, jak zwykle wielu Wink :https://www.youtube.com/watch?v=U6m2qbjr7VE.
oczywiście "zrobiłem" kilka QSO na 3,7 i 7 MHz(solo i z PA 50W) Nikt z korespondentów nie narzekał na audio,jak powiedziałem co to za "wydumka"-było nawet pewne zdziwienie. Marek SP7LFB na 80m oglądał widmo na ekranie TS-990 i też stwierdził,że jest w granicach do przyjęcia.Ja wiem że IMD jest tragiczny,audio mogło by być lepsze, itd-ale co by nie mówić , modulacja jest czytelna i DA SIĘ skutecznie przeprowadzić obustronne łączności na SSB.Ekonomia zasilania uSDX (teren!) jest i chyba jeszcze długo będzie bezkonkurencyjna.
Mam płytkę kompresora(mikr. elektretowy) z ograniczniem pasma, ale jeszcze nie testowałem.Podobnie, leży częściowo zmontowana PCB ver. SQ4AVS -brak czasu na razie 73


Jeszcze pytanie.Czy ktoś z Was wie, jak uSDX włączyć keyer na CW(ten z wpisanym wywołaniem CQ w menu).Podobno LEWYM przyciskiem ?? ale u mnie nie działa (soft 1.02r).Opcja bardzoprzydatna do terenowych testów na internetowych odbiornikach w sieci Reverse beacon net (RBN).
W tym TRXie audio ma taki charakter, że szumy pasma gdy niezbyt dobrze słychać maskują częściowo niedoskonałości. Jednak gdy się odsłuchuje lokalnie to brzmi to znacznie gorzej. Praca z większą mocą jest problematyczna. Miałem kilka łączności z SQ2LIP i mogłem go rozpoznać po głosie, co nie oznacza, że lubię słuchać takich sygnałów. Urządzenie jest rzeczywiście ciekawe i mistrzowsko zaprogramowane. Chciałbym jednak, aby komuś udało się uzyskać takie audio jak z prostego Antosia.
Ciekaw jestem, czy audio od Rafała będzie lepsze, ciągle mam nadzieję, że uda mu się to jeszcze poprawić.
Nasłuch uSDX zaliczony.Sygnał ssb czytelny choć mało przyjemny.Brakowało wysokich tonów,były wyraźne zniekształcenia.Nie wiem czy to zasługa radia czy dodanego PA 100W.Przy odstrojeniu słychać było nośną.Zdecydowanie po stronie TX przyjemniej pracuje Antoś Pancernik z prostym filtrem kwarcowym.
Wzmacniacza 100W używam od wielu lat i pracuje bardzo poprawnie. Po podłączeniu uSDXa do wzmacniacza wszystkie niedoskonałości sygnału zostają ujawnione. Przy pracy QRP, gdy sygnał jest zbyt słaby wszystko jest maskowane przez szumy pasma. Ze wzmacniaczem szczególnie mocno daje o sobie znać bardzo szerokie widmo sięgające pięciu kanałów w lewo i dwóch w prawo przy nadawaniu na dolnej wstędze lub odwrotnie przy górnej.
Dziś znowu potestuję mojego uSDXa w eterze.
Może odezwie się Rafał SQ4AVS i pokaże jak wygląda jego sygnał po zastosowaniu poprawek. Może ktoś poda receptę jak ograniczyć widmo sygnału. Filtr antyaliasingowy założony na wejście mikrofonowe niestety nie rozwiązał tego problemu.
Jak wypada odbiornik uSDX w stosunku do odbiornika Antosia?
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
Przekierowanie