Witam Piotr !.
Widzę że aktywność w budowie nie spadła.
Ciekaw jestem ilu pasmowy i jaką sprawność uzyskałeś.
Pozdrawiam i dalszych sukcesów życzę.
Część Bogdan.
Jednak ostatnio mniej... Jeszcze nie mierzyłem. Po zbudowaniu musiałem wyjechać służbowo i jeszcze trochę czasu minie. Niemniej zbadam i podam wyniki.
Na razie 73 - Piotrek
(20-10-2021 12:29)SP2JQR napisał(a): [ -> ]Problem złej liniowości w bramce jest znany od samego początku. Podobno autor softu miał tabelę korekcyjną, o którą już dawno pytałem tu: http://sp-hm.pl/thread-3992-post-46143.html#pid46143
Prawdopodobnie w kolejnych wersjach została usunięta, bo nie było miejsca w pamięci na inne bajery.
Wiem też, że autor w pierwszych próbach robił modulację w drenie, ale z niej zrezygnował w celu uproszczenia radia.
Wychodzi na to, że trzeba wrócić do pierwowzoru. Wydaje mi się, że jako modulator można też wykorzystać wzmacniacz m.cz. wykonany w klasie D po drobnych przeróbkach.
Moje próby takiej modulacji polegały na bezpośrednim sterowaniu wzmocnionym PWM procesora tranzystora IRF9540. Zatrzymałem się na filtrze, który musi być zrobiony na dużą moc.
Czy masz może kawałek schematu modulacji w drenie?
Czy któryś z kolegów składał może wersję jednopasmową 40m wg płytki BD4IGH?
Mam taką płytkę, lecz brak jest do niej schematu. Wprawdzie na forum napisali, ze jak się wlutuje tak jak są na niej opisy to chodzi bez problemu, lecz nurtuje mnie jedno pytanie.
Otóż na zdjęciu zlutowanej płytki (zdjęcie pochodzi z forum ucx):
[
attachment=17603]
widać 4 rdzenie w jednakowym kolorze. Z opisu wynika, że mają być 3 szt T37-6 i 1 sztuka T37-2.
No i już mi się coś w tym miejscu nie zgadza, bo wg kalkulatora miniRing T37-6 powinien mieć kolor żółty, a T37-2 czerwony. Na pewno jest to inny filtr niż w opracowaniu DL2MAN, ale jeśli rdzeń napędzający klasę E ma mieć 16 zwojów to wg kalkulatora ma ok. 1uH indukcyjności, gdy tymczasem w rozwiązaniu DL2MAN na rdzeniu FT37-43 jest to ok. 40uH, a więc zdecydowanie więcej. No, chyba że w tym rozwiązaniu to nie jest klasa E...
Być może coś przeoczyłem, ale jeśli ktoś już przerobił ten temat to byłbym wdzięczny za podzielenie się ta informacją.
Pozdrawiam
W końcu zabrałem się za składanie filtrów dla tx i przy testach pojawił mi się problem.
Wciskam PTT, na wyjściu SI jest sygnał. Zaczynam coś mówić, jest ok, przestaję - nie ma sygnału na SI, choć na I2C ciągle lecą dane i od tej chwili zachowuje się jakby był włączony VOX ale z wciśnietym PTT.
Ktoś się spotkał juz z czymś takim?