HomeMade

Pełna wersja: uSDX
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
TRX bardzo fajny i edukacyjny, jednak audio i widmo z boku generowane przez nadajnik jest nie do zaakceptowania. Ciągle czekam na link do filmiku, lub pliku audio na którym ktoś pokaże, że nie mam racji. Jak do tej pory dostępne są linki tylko z tym fatalnym audio nadajnika.
a jaka ma być jakoś , atmega 328 - synteza si5351 szkoda czasu na taki projekt
Chciałbym, aby chociaż jakość nadajnika była porównywalna z jakością odbiornika. Odsłuch z odbiornika jak na taki procesor przy zastosowaniu dodatkowego filtru czyszczącego w postaci kondensatora 4,7uF dopiętego równolegle do słuchawek jest do przyjęcia.
dobry projekt dla początkujących adeptów elektroniki jest godny na kit z naszej rodzimej firmy kitowej , ale nie spodziewajmy się cudów .
Projekt jest naprawdę ok, pod względem edukacyjnym i pokazaniem co się da zrobić niskim kosztem, dla mnie mistrzostwo. Wielki szacunek dla Kolegów którzy projekt opracowali i udostępnili. Czy si5351 jest zły, bez przesady, do radia wyczynowego się nie nadaje, do innych celów ok. Problem z audio ssb nadawaniem to oczywiście problem filtrów audio, jak mi czas pozwoli to zamieszczę próbkę swego audio po modyfikacjach z filtrem dolnoprzepustowym poprawa bardzo duża co wynika choćby z samej metody generacji sygnału ssb w tym urządzeniu. Obecnie rozwijana jest wersja na pico malinie -pcb mam, ale czasu nie.
(11-05-2021 17:12)SQ9GAC napisał(a): [ -> ]dobry projekt dla początkujących adeptów elektroniki jest godny na kit z naszej rodzimej firmy kitowej , ale nie spodziewajmy się cudów .
To nie jest projekt dla początkujących. Zauważyłem, że nawet bardzo zaawansowani koledzy z tytułami naukowymi mają z nim kłopoty.
Nie nadaje się na kit dla początkujących. Odbiornik chodzi od pierwszego uruchomienia, ale zestrojenie wzmacniacza w klasie E i uzyskanie chociaż takiego samego niedoskonałego audio jak na zaprezentowanych filmikach sprawia dużo problemów dla wielu doświadczonych krótkofalowców.
W sumie chwała autorom, że dali możliwość dalszej edukacji, bo wydawało się wcześniej, że już w technologii sygnału SSB nic nowego nie można wymyśleć...
Gdyby sprawę opinii uprościć i ktoś by chciał uSDX wykorzystać tylko jako TRX CW (bez SSB) to jaka była by wtedy opinia?
(13-05-2021 12:32)SP9LVZ napisał(a): [ -> ]Gdyby sprawę opinii uprościć i ktoś by chciał uSDX wykorzystać tylko jako TRX CW (bez SSB) to jaka była by wtedy opinia?

Też niezbyt różowo. Przynajmniej tak można wnioskować po tym wpisie i następnych:
https://groups.io/g/ucx/topic/cw_audio/8...0,82279853
Może nasi eksperci Rafał i Henryk coś na temat się wypowiedzą co do koncepcji TRX tylko CW, tu chodzi mi o jakość odbioru RX w modzie CW, bo z TX nie ma problemu, wystarczy nośna z Si5351 i resztę nadajnika można sobie zrobić samemu, bez korzystania z opcji programu i elementów TX na płytce. Dla CW można zmienić klasę pracy tranzystora nadajnika bo kluczuje się tylko nośną i myślę że będzie ok. Najważniejsza sprawa w kwestii TX CW to generowanie nośnej z shift, czyli z nadajnikiem CW ja problemu nie widzę.
Prawdopodobnie odbiór CW można by zrealizować dużo prościej. Mniejsze pasmo, konkretnie ustawiony offset.
Z drugiej strony homodynowy/analogowy odbiór CW też można zrobić dużo prościej bo przesuwniki fazy nie muszą być szerokopasmowe. Vide mój odbiornik który kiedyś pokazywałem w Burzeninie - mieszacz I/Q , rezonansowy rozdzielacz/sumator I/Q na częstotliwości audio CW i wąskopasmowy filtr LC (do rozdzielacza/sumatora i fitrów użyłem takich samych cewek kubkowych jak do Husarka).
Ok, wiem to nie jest DSP, nie ma regulacji i trzeba drutu ponawijać. Ale jeśli chodzi o szumy i jakość audio... Gdybym tylko miał jakąkolwiek biegłość w CW ... Smile (Jerzy nie urwij mi brody)
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
Przekierowanie