HomeMade

Pełna wersja: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47
Otrzymałem ostatnio kilka listów od Kolegów zainteresowanych wykonaniem skrzynki easyATU z pytaniami jak rozpocząć budowę skrzynki. Pytania najczęściej są podobne dlatego odpowiadam poprzez forum.

Mimo dość obszernego opisu na forum nie wszystko jest oczywiste ze względu na brak jednolitej dokumentacji. Niestety aby mieć pełną wiedzę trzeba "przekopać" się przez 36 stron wątku na forum. Wiem, że to pochłania trochę czasu ale przy okazji możemy zapoznać się z procesem powstawania projektu od pomysłu "Skrzynka przy antenie" do praktycznej realizacji ( Jerzy SQ5PGJ )
1/ W pierwszym etapie należy wykonać moduł skrzynki, dwie płytki z przekaźnikami (sekcja cewek, sekcja kondensatorów). Na płytce kondensatorów jest procesor sterujący nastawami obu modułów. W tej wersji procesora oraz oprogramowania mostek pomiarowy znajdujący się na płytce indukcyjności nie jest obsługiwany. Możemy go pozostawić bez montowania lub odciąć i wykorzystać jako układ pomiarowy przy konsoli sterującej. Mostek był przewidziany do kolejnych wersji skrzynki np. z automatycznym dostrajaniem lub do własnych eksperymentów.

2/ Do pierwszego uruchomienia i testowania przydatny jest konwerter RS_TTL -> RS232 lub TTL_USB pozwalający na testowanie skrzynki z poziomu terminala uruchomionego na dowolnym komputerze. Trwają prace nad oprogramowaniem (na bazie mini komputerka QRP) pozwalającym na pełne sterowanie skrzynką bezpośrednio z komputera bez konsoli sterującej.

3/ Aby sterować skrzynką bez udziału komputera należy wykonać moduł konsoli sterującej opisywany w oddzielnym wątku oraz płytkę interfejsu RS485.

4/ Do kompletu skrzynka+konsola sterująca możemy wykonać sobie mały moduł przełącznika antenowego montowany w obudowę skrzynki. Ten przełącznik jest sterowany z procesora skrzynki antenowej. Przełącznik antenowy wymaga własnego procesora i może być podłączony do magistrali RS485 jako oddzielne urządzenie.

5/ Niestety nie posiadam schematu blokowego całego zestawu, wydawał mi się zbędny. Skrzynka easyATU jest zdalnym nastawnikiem sterowanym rozkazami poprzez magistralę RS485 (dwa przewody+ 2 na zasilanie). Magistrala RS485 pozwala na równoległe podpinanie do niej kilkudziesięciu urządzeń. W naszym systemie może to być kilka skrzynek oraz przełączników antenowych. Urządzenia są wybierane poprzez indywidualny adres wysyłany w ramce z rozkazem co zapewnia bardzo łatwą rozbudowę systemu o kolejne urządzenia.
Takie uproszczenie: system jest podobny do instalacji elektrycznej w domu, w dowolnym jej miejscu możemy równolegle podłączyć kolejną żarówkę. U nas żarówka (easyATU) jest bardziej "inteligenta" bo potrafi wykonywać rozkazy wysyłane poprzez magistralę.

Inne uwagi:
- podczas używania modułu konwertera RS_TTL -> RS232 układ scalony RS485 musi być wyjęty z podstawki;
- w przypadku braku programatora (bardzo tani i prosty) lub braku doświadczenia z procesorami AVR należy popytać w oddziale lub klubie, procesor jest bardzo popularny i zawsze znajdzie się ktoś kto ich używa.
- na pierwszej stronie wątku zamieściłem linki do najistotniejszych postów aby ułatwić odszukanie interesujących nas informacji;
- w przypadku wątpliwości lub problemów należy śmiało pytać na forum.
- działający zestaw skrzynki (skrzynka+konsola) mogę zabrać na warsztaty QRP we wrześniu,
- na miejscu możemy również pomóc zaprogramować procesory.
(07-07-2011 9:49)sp5mns napisał(a): [ -> ]Adam wersja EATU_V09 nie chce pracować. [...]

Stanisław, pobrałem plik wersji EATU_v09 z forum i nim zaprogramowałem czysty procesor ATmega8. U mnie program pracuje poprawnie.
Jeśli jakiś budowniczy eATU pojawi się w Burzenienie i pokaże mi swoja skrzynkę eATU dostanie w zamian za pokazanie swojego PCB dedykowana rurę do skrzynki - dwustronnie kielichowaną o długości około 50 cm :-)

tylko dwa dekle trzeba sobie dokupić i gotowe :-)

Także pierwszych pięciu szczęśliwców zapraszam do poszukiwania SP3SWJ ....

... Adam już wie o jakiej rurze mówię - bo ma już takowe do swojego eATU :-)
Witaj imienniku.
A może jakieś foto tej rurych byś podesłał na forum. Oczywiście w celu zachęty.
Pozdrawiam.
jaros de sp6rlh
Nie mam teraz zdjęcia - chyba było w Świat Radio.

... będzie to nasuwka PP75 o długości 50cm dwustronnie kielichowana z uszczelką. W handlu są dostępne tylko krótkie tylko 15 centymetrowe... :-)

Ty Jarek dostaniesz jedną poza kolejnością... :-) czyli nadal pozostaje 5 sztuk dla budowniczych...
Zobaczą ci co będą w Burzeninie. :-)

MAc
mrn

PS, oj to muszę skrzynkę przywieźć

MAc
Więc tak... dla SP9MRN SQ4AVS i 3Z6AEF i SP6RLH i SQ4RNF ruro-obudowy są już naszykowane... i zapraszam po odbiór osobisty.


5 sztuk rur czeka na pozostałych chętnych budowniczych - warunek znany - muszę pomacać jego PCB eATU :-) ... no chyba że ktoś pisze program na PC do eATU to dostanie za pokazanie programu na PC lub sterownika do eATU ( łatwiej zabrać w kieszeń )...

Na załączonym powyżej foto widać standardowa obudowę z krótkiej rurki i łącznika.



Przy okazji linkuję ciekawą sprawę technicznie związnaą z eATU która niby jest oczywista... a...
http://sp-hm.pl/thread-808-post-7481.html#pid7481
Linia transmisyjna RS485 to nie wszystko ... jeszcze masa ukłądu transmisji i przydał by sie ekran itd itd...
Jarek, te kilka rur które otrzymałem od Ciebie za free na Łosiu od razu rozdałem Kolegom budującym skrzynki (jedna została u mnie na pokaz).
Rura jest fajna bo zastępuje dwa elementy (rurę oraz krótki łącznik), odpada jedno uszczelnienie. Na zdjęciu pierwotna obudowa skrzynki easyATU na tle rury kielichowanej z obu stron. Może w przyszłości dałoby się zamówić białe, mniej by pochłaniały energii słonecznej.
Witam wszystkich,

widzę, że się "trochę" spóźniłem -temat trochę przycichł nim zdążyłem zbudować swoja wersję.
Jakiś czas temu, śledząc temat chciałem dołączyć do grona budowniczych kana-box'a Smile -PCB sobie wytrawiłem, większość elementów prawie zgromadziłem i nawet rozpocząłem montaż optymistycznie zakładając, że zdążę to wykonać przed życiową zmianą -przeprowadzką, aby na nowym miejscu już mieć łatwiejsze zadanie. Niestety mocno się pomyliłem i temat musiałem odłożyć.
Powoli wychodzę już z obszaru betonów na krzemowy więc pewnie wrócę do montażu -jak rozumiem, po przeczytaniu całego wątku nie powinienem mieć dużych problemów z uruchomieniem bo temat doszedł już do swojego maximum.
Dobra już nie przynudzam Undecided jeszcze tylko małe foto mojego egzemplarza.

Pozdrawiam wszystkich,
Adam
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47
Przekierowanie