HomeMade

Pełna wersja: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47
Leszku, wiem że brak pełnej dokumentacji a w zasadzie schematów trochę utrudnia budowę skrzynki ale przy odrobinie cierpliwości większość informacji znajdziemy w postach, załącznikach i zdjęciach.

Post ze zdjęciami ilustrującymi jak połączyć konsolę eCON z konwerterem RS485

W załączniku jedno ze zdjęć wg. którego należy wykonać poprawne okablowanie.
Proponuję uruchomić skrzynkę poprzez RS232 a potem testować sterowanie przez RS485.
Witam.
Czy można gdzieś zakupić płytki oraz bardziej poszukiwane elementy, może ktoś ma na zbyciu takowe, może ktoś zrezygnował z budowy i chętnie się "złomu" pozbędzie. Wiadomość poproszę na sq2mti_at_gmail.com
Przymierzam się do zbudowania owej skrzynki, ale nie mogę ogarnąć tematu co jest potrzebne, które wersje płytek, co z czym. Nie jestem elektronikiem, ale potrafię wykonać niektóre rzeczy potrzebne do naszego hobby, niestety moją największą wadą jest to, że nie potrafię czytać schematów i niestety mimo wielu prób nauki i tłumaczeń kolegów, nie potrafię się tego nauczyć. Tak więc, jeśli ktoś chciałby podzielić się wiedzą i podpowiedzieć "zrób to i tamto z tego i tego" to będę ogromnie wdzięczny.
Ja się chętnie podzielę wiedzą; napisz tylko czego nie rozumiesz.
Z mojego doświadczenia budowy skrzynki oraz w późniejszym etapie eCON najważniejszym było poznanie procedury programowania atmegi itp. W jaki sposób załadować wsad do uC, jak sterować poprzez RS232 . Poznałem owe tajniki budując początkowo programator USBASP, podstawkę do programowania, płytkę uniwersalna pod atmege8 konwertery rs232<>ttl i rs232<>rs485. W czasie jak poznawałem Atmege zbierałem elementy; zakupu niestety musiałem dokonać w rożnych firmach ( u piekarza przekaźniki; gdzie indziej pierścionki a nawet kondensatory u innego dostawcy).
PCB- wyprasowałem sam z modyfikacjami ze strony 1 tego postu.

Zestaw easyATU+eCOn składałem w kilku etapach i stosunkowo długo biorąc pod uwagę przeprowadzkę :

I - atmega na pokladzie easyatu bez indukcji i pojemnosci oraz przekazników - "zabawa" poprzez konwertery na biurku terminalem, putty itp.
II - obsadzenie reszta elementów easATU i pierwszy soft Jarka (w końcu dozbierałem elementy) - szybkie sterowanie Wink
III - testy na balkonie z helikanlo-verticalna antena i LW 20 m.
IV-zmiana softu na soft ADAMA (z zamiarem obsługiwania eATU poprzez eCON)
V-budowa eCON i podłączenie do easyATU ( tu miałem najwieksze problemy , problem wsadu eATU i eCON ) w ostatniej wersji Adama wszystko hula od kopa.



Jeśli nie miałeś do tej pory styczności z Atmelem (mega8 itp) proponuję zabrać sie najpierw za ten dział, trochę opóźni sie budowa Twojej skrzynki ale zaowocuje to z pewnościa na przyszłośc wiedzą na temat uC.

- Grzegorz





Niestety, przebrnąć będziesz musiał przez cały wątek ( choć i mnie było trudno)
Staraj się notować ważniejsze pkt budowy skrzynki na kawałku kartki, łatwiej dobrnąć do którejś ze stron topicu Wink
No, udało się uruchomić eATU, co prawda bez przekaźników i kondensatorów (jestem w trakcie zamawiania) ale działa zarówno z PC jak i z konsolą.
Teraz czas na złożenie RS485 i przełącznika antenowego.
I w związku z przełącznikiem mam pytanie do Adama. Czy możemy prosić o dopisanie obsługi przełącznika z konsoli. Z PC obsługa chodzi elegancko. Przydałoby się też potwierdzenie przyjęcia rozkazu na konsoli.
Fajnie, że mimo upływu 2 lat od rozpoczęcia projektu znajdują się kolejni Koledzy budujący skrzynkę easyATU. Ze względu na mocne obciążenie innymi tematami mam propozycję aby zbierać uwagi i propozycje na jedną większą modyfikację i za jednym razem zrobić potrzebne poprawki.
Prawie wszystko da się zrobić, to tylko kwestia czasu i jasnego opisania potrzeb. Jeśli mówimy o przełączniku antenowym to musimy jasno sprecyzować czy mamy na myśli wewnętrzny przełącznik antenowy skrzynki (wybór jednej z dwóch pozycji) czy niezależny przełącznik antenowy z własnym procesorem easySW.

Mam taką propozycję aby:
- przełącznikiem antenowym nazywać przełącznik easyATU. Anteny, które przełączamy poprzez easySW oraz te które mają własne skrzynki easyATU proponuję numerować cyframi: A1, A2, itd.
- przełącznik który mamy w obudowie skrzynki proponuję nazwać przełącznikiem wibratora (LW, dipol, ramka na innym kierunku) a same wibratory numerować literami (A1A - wibrator A anteny nr. 1, A2B - wibrator B anteny nr.2 ).
Teraz będzie jasność o czym rozmawiamy i co będziemy przełączali na konsoli.

Lista zmian w oprogramowaniu (będę ją uzupełniał):
- sygnalizacja na konsoli wykonania rozkazu przez skrzynkę (optyczna czy dźwiękowa ?);
- zmiana numeru anteny na konsoli;
- zmiana aktywnego wibratora w antenie (A lub B);
- obsługa mostka do pomiaru SWR-a;
Dobudowałem RS485 i niestety transmisja nie działa (po RS232 wszystko śmiga).
Sprawdziłem gruntownie wszystkie połączenia i elementy i nic.
Wersja oprogramowania 1.10 zarówno w skrzynce jak i w konsoli.
Dopiero po podłączeniu oscyloskopu okazało się że impuls przełączający nadawanie jest krótszy niż ramka danych.
W skrzynce impuls ten występuje (oczywiście dokonałem modyfikacji sterowania RS485 przez pin sterujący LED zgodnie ze zdjęciem), ale też jest za krótki
W załączeniu przesyłam obrazy z pomiarów.
Pytanie do Adama i kolegów którzy uruchomili ATU z RS485:
Czy błąd w ustawieniach przy programowaniu procesorów może skutkować takim błędem.
Co poradzicie ?

[attachment=6405] [attachment=6407] [attachment=6408] [attachment=6409]
1) rs232 z konsoli
2) rs232 z ATU (ramka startowa)
3) rs232 z ATU (ramka odpowiedzi na pytanie o aktualną nastawę)
4) rs232 odpowiedź z atu (odpowiedź na polecenie załączenia przełącznika anten)
Górny przebieg to sygnał przełączania nadawanie / odbiór rs485
Leszku, jak masz podłączone interfejsy do magistrali, piny A obu interfejsów pod jeden przewód, oba piny B pod drugi przewód ?

(06-12-2012 13:52)SP5MNL napisał(a): [ -> ]Dopiero po podłączeniu oscyloskopu okazało się że impuls przełączający nadawanie jest krótszy niż ramka danych.

Leszku, teoretycznie masz rację, zmiana kierunku interfejsu RS485 powinna następować po zakończeniu nadawania ostatniego znaku ramki, tak przynajmniej wynika z teorii i tak podpowiada intuicja przy oglądaniu Twoich oscylogramów.

Jednak mimo zbyt wczesnej zmiany kierunku portu komunikacja przez RS485 pracuje poprawnie. Jak to możliwe ?

Komunikacja pracuje poprawie dlatego, że ramka nadawana z konsoli jest dłuższa o dwa znaki aby zachować zgodność z ramką odbieraną z terminala. Te dwa znaki [CR,LF] nie niosą żadnej informacji dlatego procesor skrzynki eATU je ignoruje a ich brak nie "rozwala" całej komunikacji.

Aby jednak wszystko było zrobione zgodnie z dobrą inżynierską praktyką poprawiłem sposób sterowania kierunkiem w konsoli i w skrzynce.
Dziękuję Leszkowi za wykrycie błędu w oprogramowaniu i rozpracowanie problemu.
Działa !!!!!!!!!
teraz czekają mnie próby z anteną.
mam rozwieszoną G5RV, którą mierzyłem VNA i nie jest rewelacyjna.
Zresztą ta antena w orginale wymagała skrzynki antenowej.
Jeszcze wyprasuje przełącznik, tak żeby w rurę włożyć już komplet.
I tak montaż na dachu nastąpi dopiero na wiosnę.
Planuję postawić wędkę tak jak Grzegorz SQ3ODQ
Dziękuję za pomoc.
Witam Wszystkich Kolegów!

W kwietniu rozpocząłem montaż easyATU. Zamówiłem 3 fabryczne płytki z czego 2 sprzedałem. Jedną która u mnie została, właśnie montuję. Na zdjęciu widać na jakim jestem etapie. Brakuje obecnie kondensatorów, cewek oraz przewodów łączących. Cewki nawinę w przyszłym tygodniu. Mam pytanie odnośnie kondensatorów.

1. Czy któryś z kolegów robił testy na kondensatorach SMD ? Jakich używał ? Jaką moc wytrzymują. Skrzynka ma mieć zastosowanie z transceiverem max 100W.

2. Kolejne dotyczy modyfikacji przy procesorze atmega8 od strony druku. Czy w zastosowanej wersji PCB 1B, też powinienem wykonać ową modyfikację ?

Skrzynka jest pierwszym układem który składam z zastosowaniem mikroprocesorów. Pierwsze programowanie już za mną, Skrzynka ładnie mnie przywitała i z tego co widzę, przyjmuje komunikaty. Jedynie nie mogę rozszyfrować do końca, jakim komunikatem skrzynka potwierdza odebranie komunikatu ? Obecnie komunikatu poznaję po tym, że terminal odbiera jakieś pakiety. Prawdopodobnie, jak podłączę przekaźniki to rozpoznam po ich załączeniu.

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Jeżeli coś przeoczyłem czytając 2x wątek, z góry przepraszam Smile
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47
Przekierowanie