Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przełącznik antenowy - prosty i tani
SP9MRN Offline
MAc
*****

Liczba postów: 817
Dołączył: 29-08-2009
Post: #1
Przełącznik antenowy - prosty i tani
Ponieważ wisi mi z balkonu kilka drutów, to okazało się, że mi przełącznika brakuje. Po analizie projektów, które są dostępne, konstrukcji mechanicznej oraz ceny dostępnych w handlu doszedłem do wniosku, że nie spełniają one podstawowego kryterium, jakie powinien spełniać MÓJ przełącznik.
Chodzi o rzecz banalną - o cenę. Przełącznik daje mi oszczędność na kablach, więc jego koszt nie powinien przekraczać tego, co na tych kablach zaoszczędzę.

Przyjąłem więc program minimum:

Puszka firmy MAL-PRO - 6zł
5 gniazd UC1 - 12,50
Dławica (o niej potem) - 3zł
Kawałek laminatu 10x10 - szuflada
paczka mosiężnych M3 z nakrętkami - 6złi
4 przekaźniki JZC21F (takie jakich użył sp7dpt w swoim przełączniku - 10zł
Farba miedziana (szuflada)
Razem 37,50

aa jeszcze 2zł na dwa cybanty do mocowania anteny i dwie blaszki z inpostowych listów.

Uznałem, że jest to kwota, którą mogę zaryzykować.
Początkowo zastanawiałem się, czy plastikowa obudowa to dobry pomysł (skoro wszyscy uparcie ekranują przełączniki), ale jak zobaczyłem skrzynki antenowe (zewnętrzne) w takich właśnie obudowach, to stwierdziłem, że nie ma to większego znaczenia.

Sterowanie - na razie jest to zaadaptowany przełącznik drukarkowy, bez jakiejkolwiek inteligencji. Przed chwilą wywierciłem w nim dziurę na drugi przełącznik, żeby można było niezależnie ustawiać antenę do RX i TX, ale docelowo chcę czegoś z większymi możliwościami. (Ech to ego niezaspokojone)

Błędy o których już wiem: Polecana mi miedziana farba (na ekran), która miała mieć 99% miedzi i miała przewodzić NIE przewodzi. Trudno, za to ładnie wygląda.
Dławica to pomysł bez sensu, lepiej zamontować gniazdo i podłączać się do niego wtykiem. Po prostu wygodniej w czasie montażu.

Płytkę oczywiście wyprasowałem odwrotnie, więc musiałem robić poprawki pisakiem. Na szczęście projekt poprawiłem i zamieszczę poprawny.

Zdjęcia i rysunek płytki postaram się wrzucić jutro, ale jakbym teraz nie zaczął, to pewnie bym się zabierał do pisania przez następny tydzień. :-)
(o ile nauczę się wkładać zdjęcia)

MAc
sp9mrn İmage İmage İmage İmage İmage İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-11-2010 13:34 przez SP9MRN.)
06-11-2010 0:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9JXB Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 64
Dołączył: 22-03-2010
Post: #2
RE: Przełącznik antenowy - prosty i tani
Witam

Od 2009 roku użytkuję taki przełącznik na 6 anten

Przełącznik antenowy

Koszt to około 130 PLN całość.

Nie sprawia mi problemów, Przekaźniki FINDER 12V 8A na parze styków(wykorzystane 2 pary na każdym przekaźniku)
na zasilaniu przekaźnika dioda z kondensatorem,
Przełącznik zamontowany na maszcie a sterownik przy radiu.
W Galerii można obejrzeć jak to wygląda.
Galeria

Drugi przełącznik mam na paśmie 2m - ale tu jest 1 antena a dwa radia.
IC-255E pracuje jako Mini Digi na APRS`ie, po przełączeniu na Radmora 3033 praca na paśmie 2m.

Janek SQ9JXB
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-11-2010 11:05 przez SQ9JXB.)
06-11-2010 11:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #3
RE: Przełącznik antenowy - prosty i tani
Cieszy nowy pomysł na tanią wersję kolejnego urządzenia w wykonaniu Home Made.
Dotychczas stosowałem przełącznik SW4 od Jurka SP3GEM (znajome przekaźniki zastosowane w easyATU) . Przełącznik jest bardzo prosty ale wykonanie podobnej, metalowej mechaniki przekracza domowe możliwości większości radioamatorów.

Aby pozyskać tanią obudowę na przełącznik wykonałem przymiarkę do kształtek hydraulicznych średnicy 110mm. Gdyby wykonać okrągłą płytkę przekaźników to bez problemu zmieści się w dekiel zamykający. Dodanie łącznika, redukcji na 75mm oraz korka 75mm daje nam zamkniętą, szczelną obudowę na przełącznik. Może taka obudowa nie jest zbyt piękna i kosztuje parę złotych ale poza otworami nie wymaga żadnych prac mechanicznych.

Przejście na średnicę 75mm jest po to aby umieścić tam procesor zastosowany w skrzynce easyATU. Gotowy moduł pozwalający sterować 8 przekaźnikami poprzez ten sam kabel co skrzynkę easyATU. Docelowo, dla uproszczenia konstrukcji możemy zrezygnować z redukcji na 75mm. Od góry możemy dać tylko korek a sam procesor umieścić na dodatkowym krążku 110mm lub wyprasować moduł procesora na większej płytce.
Do wykonania takiej wersji przełącznika brakuje dwóch elementów: prostej płytki przekaźników oraz programu procesora.

Jeśli ktoś z Kolegów narysuje płytkę w LayOut i zamieści na forum to ja zrobię oprogramowanie i będziemy wtedy mieli mini system.
Oczywiście sam procesor oraz oprogramowanie możemy wykorzystać do sterowania dowolnym przełącznikiem na przekaźnikach.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage İmage

73 Adam
06-11-2010 11:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9MRN Offline
MAc
*****

Liczba postów: 817
Dołączył: 29-08-2009
Post: #4
RE: Przełącznik antenowy - prosty i tani
(06-11-2010 11:14)sp5fcs napisał(a):  Cieszy nowy pomysł na tanią wersję kolejnego urządzenia w wykonaniu Home Made.
Super. Fascynujące jest to, że wystarczy rzucić tematem - a okazuje się, że nagle zaczyna się rozwijać, bo każdy już ma jakieś konstrukcje i pomysły :-)
Jeszcze trochę, a będziemy mieli najlepszy w Polsce magazyn konstrukcji HM :-)
A każda w kilku wariantach, tak, że można sobie wybrać co komu pasuje.

Adam właśnie wsadził kij w mrowisko proponując procesor przy przełączniku...
Z jednej strony robi nam się super unifikacja w sposobie komunikowania się (tak jak ze skrzynką), z drugiej strony dotąd wydawało mi się, że przełącznik jest konstrukcją na tyle banalną, że wystarczy prosty sterownik przy radiu. Jak ktoś chce mechanicznie - to robi mechanicznie. Jak chce kombinowania, bajerów i komunikacji z komputerem - to wsadza procesor. No i sam teraz nie wiem. Ech Adam Adam...

73
MAc
06-11-2010 13:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP8RHP Offline
Robert
***

Liczba postów: 189
Dołączył: 18-09-2009
Post: #5
RE: Przełącznik antenowy - prosty i tani
(06-11-2010 11:14)sp5fcs napisał(a):  Jeśli ktoś z Kolegów narysuje płytkę w LayOut i zamieści na forum to ja zrobię oprogramowanie i będziemy wtedy mieli mini system.
Oczywiście sam procesor oraz oprogramowanie możemy wykorzystać do sterowania dowolnym przełącznikiem na przekaźnikach.

Witam Adam oraz grupowiczow...
Pcb w Layot zrobie.....
Pozdrawiam de Robert.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-11-2010 17:56 przez SP8RHP.)
06-11-2010 17:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #6
RE: Przełącznik antenowy - prosty i tani
Witaj Robert!
Lubię taką współpracę, Mac rzuca temat, kilka propozycji, podział pracy i w kilka dni mamy nowe urządzenie HMG - easySWITCH Smile.

Jutro postaram się przerobić soft skrzynki aby obsługiwał przełącznik.
Proponuję ramki wzorowane na formatach skrzynki, adresowanie pozwoli na stosowanie kilku przełączników anten lub fiderów.
Propozycja ramek:

#S1N2[cr] - zmień numer przełącznika nr 1 na nr 2
#S1A1[cr] - ustaw antenę nr1 [1..8] na przełączniku nr 1
#S1A0[cr] - wszystkie anteny na przełączniku nr 1 odłączone

Sterownik może sterować 8-oma przekaźnikami, może ktoś się pokusi o wykorzystanie go do przełączania systemu anten typu Beveridge.
Mogę nawet zrobić specjalny rozkaz:

#S1A7[cr] - podłącz antenę nr 7 na kierunku 270 stopni, (1-000, 2-045, 3-090 itd ), 8 kierunków dla anten
#S1B340[cr] - ustaw system Beveridge na kierunek 340 stopni, , ustawi najbliższą antenę podanego kierunku

Zaletą procesora i magistrali RS485 jest obsługa całego pola antenowego poprzez jeden kabel komunikacyjny oraz bardzo łatwa rozbudowa o kolejne sterowniki. Zaczynaliśmy od skrzynki, teraz przełącznik a na wiosnę zrobimy rotor. Liczę na to, że powyższa filozofia automatyzacji sterowania zainteresuje jeszcze kilku Kolegów którzy wzmocnią grupę realizująca projekt.

73 Adam
06-11-2010 18:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP8RHP Offline
Robert
***

Liczba postów: 189
Dołączył: 18-09-2009
Post: #7
RE: Przełącznik antenowy - prosty i tani
Tak na szybko... zapytanie...
Jakie przekazniki postawic na pcb ???? standartowe , takie jak w projekcie
Adama eATU czy jakies inne "samochodowe" ew. inne sugestie, poniewaz od tego bedzie oczywiscie zalezal wyglad plytki.
Druga sprawa , 4 czy wiecej przekaznikow-> trzeba sie liczyc z ograniczona powierzchnia czyli fi 110mm (przekazniki + gniazda n+1).

Pozdrawiam de Robert.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-11-2010 23:35 przez SP8RHP.)
06-11-2010 22:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
HM_DIPOL Offline
Heniek
***

Liczba postów: 172
Dołączył: 27-04-2010
Post: #8
RE: Przełącznik antenowy - prosty i tani
Ja bym sugerował takie same jak w easyATU, będzie jednolicie. Na początek tak jak w tym SW4. Przekaźniki sterowane z 12V, cewka na masie pod sterowanie ręczne i procesor eATU.
Korek PCV110 ma w środku 104mm, max dla płytki.

Drugi problem to co robić z odłączonym antenami, zwierać przekaźnikiem do masy czy nie ??
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-11-2010 11:12 przez HM_DIPOL.)
07-11-2010 10:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP8RHP Offline
Robert
***

Liczba postów: 189
Dołączył: 18-09-2009
Post: #9
RE: Przełącznik antenowy - prosty i tani
(07-11-2010 10:39)hm_dipol napisał(a):  Ja bym sugerował takie same jak w easyATU, będzie jednolicie. Na początek tak jak w tym SW4. Przekaźniki sterowane z 12V, cewka na masie pod sterowanie ręczne i procesor eATU.
Korek PCV110 ma w środku 104mm, max dla płytki.

Drugi problem to co robić z odłączonym antenami, zwierać przekaźnikiem do masy czy nie ??
Witam...
Dzieki za sugestie , poniewaz niewiedzialem ile ma srednicy rura w srodku.
Tak myslalel tez aby znormalizowac przekazniki ,aby bez potrzeby nie wganiac sie w nowe koszty innych przekaznikow.
Co do samych niepodłączonych anten , one nie moga wisiec w powietrzu , musza byc zwierane do masy.
To tyle narazie biore sie za prace. Chyba ze Koledzy maja jakies inne sugestie.
07-11-2010 13:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9MRN Offline
MAc
*****

Liczba postów: 817
Dołączył: 29-08-2009
Post: #10
RE: Przełącznik antenowy - prosty i tani
(07-11-2010 13:53)SP8RHP napisał(a):  Tak myslalel tez aby znormalizowac przekazniki ,aby bez potrzeby nie wganiac sie w nowe koszty innych przekaznikow.
Oczywiście jestem za.

Teraz z innej beczki. W odróżnieniu od skrzynki pojawia nam się dodatkowy problem (albo patrząc inaczej dodatkowa funkcjonalność)
Sterowanie przełącznikiem może bowiem być:
1. Ręczne (w rozumieniu zwykłaego przełącznika)
2. Ręczne (za pomocą procesorowego przełącznika)
3. Terminalem komputera.
4. Komputerem - ale za pomocą któregoś z programów (Logger, HRD)
5. Wyjściem radia

Trzeba by to spróbować ogarnąć i zunifikować.
Czy użytkownicy Loogera i HRD mogliby napisać jak są wystawiane sygnały do anten? O ile pamiętam, to w loggerze są na port równoległy - co wydaje się dzisiaj nieco bezsensowne.
A może o niektórych funkcjach trzeba zapomnieć?
Przełącznik powinien również przyjmować sygnał PTT, dla różnych anten RX i TX. Pojawia się wtedy problem przełączania przekaźników w czasie nadawania (bo przekazniki musiały by być przełączone zanim pojawi się Wcz) - ewentualnie dodatkowo sekwencera.

73
MAc
mrn
07-11-2010 14:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości