Bogdan,
Czy mógłbyś podać linka do tego filtra paskowego z Chin o którym wyżej wspominasz? Kompletuję klocki do up-convertera i zastanawiam się co zapodać jako BPF na 2.4 G.
Darek
Bogdan, wielkie dzięki za link do BPFa....najprawdopodobniej zamówię ten sam.
Filtr od Sławka bardzo mi się podoba ale jest zbyt wielki wymiarowo do mojego chassis....potrzebuję coś mniejszego aby po mieszaczu filtrować lustrzanki i częściowo resztki LO wyciekające z mieszacza. Widzę, że Sławku dodałeś więcej elementów w stosunku do tego co w tabeli na stronie Matjaza.....czy to specjalnie przeliczałeś? U niego te filtry są na częstotliwości środkowe nieco poniżej 2.4 G - czy samymi regulacjami wkrętów można skorygować tam gdzie my potrzebujemy?
W moim przypadku trx przed up-konwerterem to będzie na 70MHz i mam nadzieję, że up link z jedną przemianą wystarczy.
Pozdrawiam
Darek
Darek u Ciebie naprawdę jest potrzebny filtr typu brzytwa. Wszystko przez to, że częstotliwość LO jest bardzo blisko częstotliwości nadawanej. Ja planuję mieszać ze 145 Mhz i tu też jest blisko, aczkolwiek trochę bezpieczniej niż u Ciebie. Trzeba kupić i sprawdzić jak to będzie działało - w końcu nie majątek. Jak nie zda egzaminu to szukamy czegoś lepszego po prostu. Ten ze zdjęcia Sławka byłby super i dla Ciebie i dla mnie - tylko te gabaryty. Jednak jak ma być dobrze to trzeba będzie coś takiego wykonać i zapakować w większą niż planowana obudowę. Nie ma innego wyjścia.
Cześć Bogdan
Możesz wrzucić na jakiś skaner ew. zwymiarować tę antenkę Yagi na 2,4GHz z laminatu (gr. też). Mam podobną od Amerykanina na 1296MHz i pracuje super. Transwerterów "bułgarów" używa sporo stacji z którymi rozmawiałem na AO100.Później popularny jest SDR Analoga Pluto, TRV DXPatrol, sporo stacji ma TRV home-made i na końcu niemieckie TRV.Na razie z SP słyszałem/zrobiłem SP4, SP5 i SP7 - czekamy na Wasz start
.
Dziś mierzyłem SWR swojego h/m oświetlacza LHCP helical 3 zwoje - z 1m kabelkiem RG142 "podejrzanie dobry" SWR trochę ponad 1.Mam zamiar jeszcze poeksperymentować z reflektorem, bo widzę tu trochę możliwości...
(24-04-2019 20:36)SO6R napisał(a): [ -> ]Filtr od Sławka bardzo mi się podoba ale jest zbyt wielki wymiarowo do mojego chassis....potrzebuję coś mniejszego aby po mieszaczu filtrować lustrzanki i częściowo resztki LO wyciekające z mieszacza. Widzę, że Sławku dodałeś więcej elementów w stosunku do tego co w tabeli na stronie Matjaza.....czy to specjalnie przeliczałeś? U niego te filtry są na częstotliwości środkowe nieco poniżej 2.4 G - czy samymi regulacjami wkrętów można skorygować tam gdzie my potrzebujemy?
Zgadza się filtr jest dosyć duży - ma 20cm długości, filtr o tak dużej dobroci musi być duży - to po prostu fizyka.
Filtr zrobiłem kilka lat temu do eksperymentów z mikrofalami na podstawie artykułu Matjaza dotyczącego analizatora widmowego. Długości rezonatorów są proporcjonalnie przeskalowane (obecnie 27mm) z częstotliwości 2.1GHz. Przez dostrajanie pojemnościami (wkręty M3) da się przesunąć częstotliwość środkową filtru ale najwyżej o 20 MHz, przy większej zmianie zaczyna rosnąć tłumienie i nierównomierność charakterystyki ze względu na spadek dobroci układów rezonansowych. Filtr ze strony Matjaza da się skorygować do wymaganej częstotliwości pracy przez delikatne skrócenie rezonatorów jeśli komuś nie przeszkadzają jego gabaryty oczywiście.
A tak dla pobudzenia chęci do twórczości - rozmawiałem via AO100 ze stacją z OM, Kolega nadawał "z samego oświetlacza" -bez paraboli(!) , ale chyba ponad 20W. Ciekawostki się zdarzają, trzeba przyznać że Es'hailsat 2 zmotywował wielu ludzi do zajęcia się mikrofalami, spowodował dużą aktywność. Szkoda że nie było takiej motywacji i tylu korespondentów w 2012r np., jak zaczynałem zabawę na 10GHz i wcześniej na 1296MHz...
Poźniej i tak się "oswoimy" z AO100 i wszystko pewnie wróci do normy...
Jarek spróbuję coś w sobotę moze polatać z suwmiarką - chociaż nie wiem, czy uda mi się to ogarnąć. Jaki skaner miałeś na myśli?
Normalny
-taki z szybą. Można położyć PCB na płaskim skanerze lub kopiarce i zeskanować -kiedyś tak robiłem, jak chciało mi się "babrać" w robienie płytek laminatorem. Nie ma pośpiechu, jak będziesz kiedyś miał czas
Działaj z transwerterami na 2,4G.