HomeMade

Pełna wersja: Transceiver HMG 2010 "HUSAR"
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
UWAGA!!!!
Wykonana synteza w oparciu o AD9951 na 2 płytkach możne robić nam "psikusy". Najczęstszym kłopotem z tą synteza jest jej wyłączanie się gdy zapalamy nad stołem świetlówkę (żarówkę energooszczędną) bądź w pobliżu płytki "pstrykniemy" lutownicą transformatorową. Im dłuższe przewody łączące płytki sterownika i syntezy tym wada występuje częściej.
Dlaczego tak się dzieje? Impuls RESET do DDSa jest wysyłany przez sterownik tylko raz, w momencie uruchomienia syntezy. Po RESECIE sterownik wysyła, też raz, ciąg rozkazów ustawiających DDS. Gdy na linii RESET wystąpi przypadkowy impuls, a nie zostaną wysłane rozkazy ustawiające, DDS przestaje generować sygnał. Rozwiązaniem tego problemu jest eliminacja przypadkowych impulsów zakłócających. Na płytce DDSa zaprojektowanej do syntezy RD3AY, przewidziano pola na kondensatory eliminujące zakłócenia na szynach sterujących. Wczoraj wykonałem próby z tym DDSem i się okazało, że dodanie kondensatora 220pF do masy na wejściu szyny RESET uwalnia nas od kłopotu. Możliwe, że przy dłuższych przewodach sterujących (ponad 20 cm) konieczne będzie dodanie kondensatorów na wszystkich liniach sterujących. Sprawdzeniem jest załączenie lutownicy transformatorowej nad płytkami syntezy (2-3 cm) i brak omawianego "efektu"
(12-05-2011 13:15)sp5fcs napisał(a): [ -> ]Kolejny moduł do Husara, generator VFO na DDS-e AD9951, zegar DDS-a 100MHz, fabryczny filtr dolnoprzepustowy 60MHz, stopień końcowy na tranzystorze BFR96. Na płytce jest miejsce na układ komparatora gdyby był potrzebny prostokąt na wyjściu syntezy.
Układ został pomyślany jako uniwersalny moduł DDS-a do współpracy z różnymi sterownikami syntez RD3AY, DL4JAL oraz nową syntezą do Husara. Dwa piny wyboru DDS-a (CS) pod oprogramowanie do obsługi dwóch syntez przez SPI (VFO+ BFO lub drugi odbiornik)
Szczegóły na zdjęciach zmontowanego modułu.

Kolego Adamie , czy można liczyć na ustostępnienie plików do wykonanie samemu PCB . Z góry dziękuje Adam

admin
Projekt modułu DDS-a na AD9951 Kolegi SP4HKQ jest do pobrania pod tym linkiem.
W lipcu wśród konstruktorów Husara wkradło się rozleniwienie wakacyjne. Na szczęście deszczowy lipiec już się skończył i z nowym zapałem zabieramy się do pracy. Plany na najbliższy czas: to wykonanie prototypu toru nadawczego i prace nad automatyką odbiornika. W planach jest także wykonanie alternatywnego modułu wejścia odbiornika (Mieszacz + Pcz) z dwoma filtrami kwarcowymi SSB i CW dopasowanymi szerokopasmowymi wzmacniaczami na FETach do wyjścia mieszacza. Jest to teoretycznie prostsze wykonanie bo nie zawiera trudnego do zestrojenia rufingfiltru.
Posty dotyczące nowej syntezy do Husara zostały przeniesione do nowego wątku Synteza sphm_DDS

Tam proponuje kontynuować dalszą dyskusję nad ostatecznym kształtem sterownika oraz jego funkcjami.
Będę wdzięczny za wszelkie uwagi wynikające z eksploatacji innych syntez.
Takie pytanie, oprócz nowej syntezy jakie sa kolejne plany w wykonaniu Husara, chodzi mi o moduły np. filtry, wzmacniacz. Wspominali również koledzy o DSP, czy to będzie coś nowego czy to z picastara ?

Ja podobnie jak wielu innych kolegów z zainteresowaniem kibicuję powstawaniu tej konstrukcji, liczę jednak, że kiedyś będzie dostępna kompletna dokumentacja i będzie można sobie takie cacko zmajstrować.
(06-06-2011 8:14)SP4HKQ napisał(a): [ -> ]Wczoraj wykonałem próby z tym DDSem i się okazało, że dodanie kondensatora 220pF do masy na wejściu szyny RESET uwalnia nas od kłopotu. Możliwe, że przy dłuższych przewodach sterujących (ponad 20 cm) konieczne będzie dodanie kondensatorów na wszystkich liniach sterujących. Sprawdzeniem jest załączenie lutownicy transformatorowej nad płytkami syntezy (2-3 cm) i brak omawianego "efektu"

Ja bym dał tam spokojnie 100 nF przy samym DDS, Procka można resetwać spokojnie powolnym impulsem 1ms. Ale oczywiście na duży kondensator można sobie pozwolić jeśli sami piszemy kod i możemy programowo zrobić dłuższy reset.
Obecnie prowadzone są prace nad prototypem modułu wzmacniacza nadajnika (moc 20W), zawierającym układ ALC i płynną redukcję mocy do 1 W, oraz modułem ARW odbiornika. Prowadzimy też prace nad modułem homodyny poprawiające jej szumy własne i nad zmianami w konstrukcji modułu pcz polegające na dopasowaniu filtrów kwarcowych SSB, CW do mieszacza wzmacniaczami na FETach, co wyeliminuje trudny do wykonania rufingfilter . Powtarzam te informacje ponieważ w ferworze porządków jeden z moich postów został usunięty.
Jeśli chodzi o DSP to w wersji prototypowej zastosujemy rozwiązanie z PICaSTARa w celu szybkiego sprawdzenia jego współpracy z nowym modułem wejściowym (mieszacz + pcz). Gdyby próby wypadły pozytywnie będziemy starali się opracować własny moduł DSP.
Prototyp Huzara (uruchomiony tor odbiorczy), oraz działający PICaSTAR zostaną zaprezentowane przez członków grupy SP-HM na spotkaniu QRP w Burzeninie. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Trudno sobie wyobrazić by "Husar" nie miał modułu DSP i dobrze, że w prototypie planowane jest wykorzystanie gotowego rozwiązania z PicAstar'a. Zaoszczędzi to mnóstwo czasu, który można przeznaczyć na testy części radiowej i zdobycie (jakże potrzebnego) doświadczenia. Jednakże moim zdaniem od DSP wyczynowego transiwera jakim niewątpliwie będzie "Husar" wymagać trzeba będzie więcej, dużo więcej. Współczesne DSP oferuje całą gamę wynalazków znakomicie poprawiających jakość i komfort odbioru emisji analogowych, dekodowania wszelakich emisji cyfrowych i analizę sygnałów na poziomie nieosiągalnym bez zaprzęgnięcia do tego komputera. Jeśli do tego dołożyć możliwość sprzęgnięcia detektora/dekodera ze światem zewnętrznym, to w efekcie okaże się, że to co teraz realizuje kilka niezależnych urządzeń, da się "załatwić" w jednym miejscu. Jak to zrobić ?

Można dla każdego zadania zbudować specjalizowany komputer, który będzie realizował wyznaczone mu zdanie i przekazywał wyniki w określonym protokole do innego komputera, który znowu obrobi i przekaże dalej. Można próbować implementacji specjalizowanych procesorów, które będą zarządzane "super" specjalizowanym kontrolerem itd. Będzie to na tyle wydajne, jak będzie to wymagane dla konkretnego etapu przetwarzania czyli optymalne, jak garnitur skrojony na miarę. Jednak nakład pracy i koszty poniesione na opracowanie "klocków" zapewne szybko zahamują dalszy rozwój bo jest to bardzo ":sztywne" podejście.

Można i (moim zdaniem należy) zastanowić się nad wykorzystaniem architektury i bibliotek DSP na klasycznego PC-ta. Wtedy cała struktura ulega podziałowi na dwie niezależne części na tyle elastyczne, że można je implementować i testować rozłącznie. Myślę o małych , zasilanych z 12V płytach głównych z mobilnymi procesorami. Ich wydajność porównywalna jest z bardzo specjalizowanymi procesorami DSP i przy obróbce wąskopasmowych emisji (z jakimi mamy do czynienia na pasmach) zostaje sporo mocy obliczeniowej dla innych procesów, np. logowania, obsługi Internetu, sieci lokalnej, rotora, skrzynki antenowej itp. innymi słowy: mamy część analogową o wyśrubowanych parametrach, podłączamy takiego mikro PC-ta, który mieści się w naszej obudowie transiwera, podłączamy klasyczną klawiaturę, na wierzchu stawiamy duży, czytelny wyświetlacz i mamy kompaktowe pełne urządzenie do pracy.
Przy taki podejściu mały wyświetlacz w obudowie pełni tylko rolę kontrolną wyświetlając najbardziej podstawowe nastawy.
Problemem jest tylko wybranie i okrojenie do najbardziej niezbędnych usług systemu operacyjnego.
Ale to już temat na inną dyskusję ...
Uzbrajamy Husara w nową syntezę z kolorowym wyświetlaczem 3.5" i panelem dotykowym. Schemat sterownika syntezy i oprogramowanie są autorstwa Adama SP5FCS. Ja wykonałem projekt prototypowej płytki sterownika. Ponieważ PCB nie zostało jeszcze sprawdzone i jest to właściwie płytka przeznaczona do testów, dlatego projekt prezentujemy w postaci "obrazka". W sterowniku pracuje procesor Xmega128-A3. Moduł wyposażono w kartę pamięci SD i złącza wszystkich dostępnych wyjść/wejść: 2 enkodery, RS485, RS232, I2C, wejścia A/C i wyjścia C/A, złącze DDS. Przewidujemy sterowanie 3 DDSami na AD9951. Panel dotykowy obsługiwany jest przez układ ADS7843. Funkcje syntezy w postaci "obrazków" można zobaczyć w temacie Synteza SPHM DDS, a możliwe, że częściowo działający prototyp zaprezentujemy na spotkaniu QRP 2011 w Burzeninie.
Na ostatnich warsztatach w Burzeninie była praktyczna okazja zapoznania się z postępami prac nad Husarem. Na stoisku Grupy HM obok różnych wykonań Piligrima był pokazywany prototyp Husara - Zdzisława SP4HKQ, mini Husar w wersji homodynowej z nową syntezą RD3AY - Zdzisława SP6ERR oraz prototyp nowej syntezy do Husara na wyświetlaczu TFT Adama SP5FCS.

W załącznikach zdjęcia Ryszarda SQ9MDD (więcej tu..).
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
Przekierowanie