Witam.
Drobne wyjaśnienie w sprawie trafka. Tak jak napisał Heniek od strony DDSa jest dwa razy po 100 Om, wiec miedzy nogami wyjścia scalaka 200 Om. Dopasowując to do 50 Om należny dać trafko 4:1. Mnie też zastanowił zapis w PDFie noty katalogowej. Wiec wykonaliśmy próbę, najpierw trafo 1:1 WB3010-1, a potem 4:1 WB3040. Jak się okazało przy trafku 4:1 moc sygnału na wyjściu, po LPFie była wyższa. Drugim tematem jest czystość sygnału, gdy mocno obciążymy wyście DDSa to sygnał ma "brzydką" sinusoidę (nieznacznie).
Myślę, że oporność wyjściowa DDSa jest wysoka. W związku z tym należy dawać oporniki dopasowujące do następnego stopnia, 100 Om na nogach trafka od strony DDSa, lub 50 Om na jego wyjściu. A w nocie katalogowej to na mój gust powinien być następujący opis transformatora 1:1:1.
Witam
I się wyjaśniło inny punkt widzenia o strony teorii inny z praktyki, dziękuje za odpowiedź. Mam pytanie czy możemy się spodziewać tak jak wcześniej wspomniałem schematów obydwóch modułów ?
pozdrawiam
Andrzej
Schemat uniwersalnego modułu DDS. Posiada wyjście analogowe i wyjście cyfrowe. Prawidłowo zmontowany układ bez podłączenia do sterownika pobiera z 5 V ok 80 mA, pracujący ok 120-180 mA zależy od generatora taktującego. Ograniczona ilość płytek PCB będzie dostępna na spotkaniu ŁOŚ.
Jeden z możliwych sposobów ekranowania modułów w.cz. w postaci kaset wykonanych z laminatu. Dość prosta i mało pracochłonna technologia możliwa do wykonania w warunkach domowych bez dostępu do warsztatu.
Wysokość ramki 25mm, złącza sygnałowe SMB, zasilanie i sterowanie na złączach z "zamkiem". Płytki drukowane przylutowane punktowo masą do miedzi obudowy. Dwie kasety (pośrednia i homodyna) złożone na wspólnej przegrodzie. Kilka szczegółów wykonania na zdjęciach.
Kilka zdjęć wnętrza prototypu HUSARa. Po zmontowaniu całości tego już nie zobaczymy. Elementy syntezy RD3AY zamontowane na płycie czołowej, oraz sterownik i DDS zamontowane na płycie wewnętrznej.
Witam
Wczoraj polutowałem płytkę kontrolera do syntezy RD3AY przeprojektowaną
przez Zdzisława SP4HKQ i ruszyła.
Kontroler działa.
VY 73! Roman SP5AQT
Dodanie dodatkowego filtru kwarcowego (nawet bardzo prostego) na wyjściu pośredniej zmniejsza zauważalnie szum wzmacniacza. Wykonałem prosty 4 kwarcowy filtr "czyszczący" który umieszczę pomiędzy pcz, a homodyną. Poniżej zamieszczam schemat i wyniki pomiarów.
Został wykonany i uruchomiany prototyp Husara. Tzn brakuje jeszcze toru nadawczego i automatyki. Ale to co lubią "radiowe tygrysy" działa. Prototyp będzie prezentowany na spotkaniu ŁOŚ, podczas prelekcji o sprzęcie HM. Każdy zainteresowany będzie mógł go posłuchać, a nawet pokręcić gałkami.
W imieniu grupy HM, zapraszamy wszystkich zainteresowanych w sobotę 28.05 ok godziny 10.30.
Premiera HUSARA na ŁOŚ 2011.
Podczas spotkania była możliwość oglądania i posłuchania jak pracuje odbiornik HUSAR-a, zdjęcia ze stoiska Grupy HM.
Ze względu na zainteresowanie urządzeniami homodynowymi i prośby kolegów o udostępnienie projektu PCB modułu homodynowego, zamieszczam obiecane materiały. Przełacznik USB/LSB znajduje się na dodatkowej płytce. Jak skończę projekt tej dodatkowej płytki to go dodam do tego postu.
Jak środowisko przyjęło HUSARA na ŁOŚu, było jakieś zainteresowanie?
Posłuchanie radia na żywo to zupełnie co innego niż oglądanie obrazków na forum.