HomeMade

Pełna wersja: Transceiver HMG 2010 "HUSAR"
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
Do czasu opracowania nowej syntezy, Husar zostanie uruchomiony z syntezą RD3AY. Na potrzeby projektu zostały opracowane własne wzory płytek sterownika i DDSa. Do testów Husara chcemy wykonać fabryczne płytki tych modułów. Projekty PCB w załączeniu.
Pliki symulacyjne polyphase-rów w RFSim99 do homodyny HUSARA. Trzy różne konfiguracje wartości rezystorów, różne pasma, różne tłumienie. Niestety niektóre wartości nie występują w szeregu dla rezystorów 1% dlatego trzeba je składać z dwóch wartości montowanych równolegle na "kanapkę".
Największe tłumienie daje ostatnia konfiguracja.
Schematy drugiej płytki projektu HUSAR. Aby zwiększyć czytelność schematu został podzielony na 2 części.
Po zapoznaniu się ze schematami muszę przyznać wygląda to bardzo obiecująco. Rozwiązanie mieszacza, "roofing-filtera", wzmacniacz pośredniej, szybka automatyka wskazują na to, że to ma być radio o bardzo dobrych parametrach odbiornika.
Kilka pytań:
1/ Jaka ma być szerokość "roofing-filtera", może jakiś wykres pomiaru pasma ?
2/ Czy przewidziane są filtry kwarcowe w torze pośredniej ?

Załącznik o "roofing-filtrach"
Cała obróbka sygnału odbiorczego następuje w homodynie. O jakości sygnału decyduje zrównoważenie przesuwnika. Natomiast filtry kwarcowe zawężają pasmo przed wzmacniaczem pcz, poprawiają działanie ARW na pcz, oraz wspomagają działanie homodyny w obu kierunkach tz. podczas odbioru i nadawania. Zastosowanie 2 filtrów po mieszaczu, poprawia także dopasowanie do 50 Om w szerokim zakresie wyjścia mieszacza. Ponieważ, jak napisałem, o jakości sygnału decyduje homodyna, zbędne się staje użycie filtru zasadniczego do kształtowania sygnału. Filtry kwarcowe mają szerokość pasma przenoszenia 2.6 kHz na poziomie 3 dB i tłumienie poniżej 2 dB w paśmie. W załączeniu wykres filtru wykonany za pomocą NWT.

W prototypie zamierzamy także sprawdzić, jak poprawi się sygnał telegraficzny, gdybyśmy zastosowali dodatkowy filtr wąski 4 kwarcowy bezpośrednio przed homodyną.
Witam, kilka pomiarów homodyny, zatrudniłem analizator home - -made konstrukcji G.P. Kaniuta SP9RG, jakość zdjęć nie najlepsza ale można
coś zobaczyć.
Kilka zrzutów oscylogramów podczas uruchamiania i pomiarów modułu homodyny HUSARA.
Zdzisławie, dziękuję za wyjaśnienia i wykres pasma roofingu. Pytałem o klasyczne filtry kwarcowe bo zwolennicy tradycyjnej konstrukcji radia z pojedynczą przemianą tak by widzieli to radio. Pewnie gdyby ktoś bardzo chciał to można zaprojektować drugi moduł pośredniej z filtrami, wzm. pośredniej i detektorem.

Dla mnie bardzo ważne jest to, że nie jest to tylko pomysł na radio, ale również daleko posunięta realizacja, pierwsze testy i pomiary. Z moich obserwacji i rozmów wynika, że konstrukcja zainteresowała wielu kolegów. Jest jednak wiele obaw czy to radio nie będzie zbyt trudne dla wielu z nas i na chęciach się skończy. Takie ciekawe konstrukcje jak CDG2000, Picastar pokazały, że same chęci nie wystarczą aby je zbudować. Skok poziomu wiedzy i umiejętności od prostych taurusów i antków przy tej konstrukcji jest ogromny.

Wielu czytelników forum kibicujących temu projektowi zadaje sobie pytanie:
dla kogo jest to radio i na jakie wsparcie konstruktorów oraz forum może liczyć radioamator podejmujący się budowy Husara ?
Kilka wyjaśnień. Zaprojektowaliśmy to radio z myślą o zaawansowanych użytkownikach, ale każdego kto się podejmie jego budowy nie pozostawimy w "samotności". Taka informacja dla zainteresowanych, od piątku zacznę opisywać płytkę superheterodyny. Będę prezentował poszczególne stopnie tz. omawiał konstrukcję, działanie i prezentował wyniki pomiarów oraz symulacji. Taki opis konstrukcji w "odcinkach".
Husar na pewno nie jest urządzeniem dla początkujących radioamatorów, którzy chcą zbudować pierwsze radio home made. Trzeba mieć elementarną wiedzę oraz pewne doświadczenie w montażu i uruchamiani układów elektronicznych. Niezbędne jest również minimalne wyposażenie pomiarowe do budowy i strojenia poszczególnych modułów (miernik uniwersalny, częstościomierz, miernik L/C, oscyloskop, NWT).
Wydaje mi się, że średnio zaawansowany radioamator, który z powodzeniem samodzielnie zbudował dwa trzy prostsze urządzenia może zbudować Husara. Pamiętajmy również, że nie jest to urządzenie do wykonania w miesiąc a jego budowa będzie wymagała większych nakładów finansowych.

Husar będzie zdecydowanie łatwiejszy do wykonania od CDG2000 oraz PICaStara. Bardzo dużo będzie zależało od opisów i dokumentacji urządzenia, która musi zawierać wszystkie niezbędne informacje podane w przystępnej formie. Aby zlokalizować trudniejsze elementy konstrukcji radio musi być budowane przez kilkunastu kolegów najlepiej o różnych umiejętnościach i wiedzy. Aktywna dyskusja na forum, pytania o szczegóły, propozycje zmian również będą bardzo pomocne podczas budowy i powstawania opisu.

Padło pytanie: "dla kogo jest to radio?"
Husar to radio dla Kolegów, którzy mają już pewne doświadczenie i chcą budować nowoczesne konstrukcje o dobrych parametrach, chcą pracować wspólnie nad rozwojem kolejnych modułów Husara oraz całego projektu.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
Przekierowanie