HomeMade

Pełna wersja: Transceiver HMG 2010 "HUSAR"
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
Prace nad wzmacniaczem mocy 15W do projektu HUSAR zostały zakończone. Wersja wzmacniacza na płytce prototypowej przy napięciu 13.5V osiągnęła moc 15 W. Natomiast przy napięciu zasilania 18.5V (z zasilacza od laptopa) osiąga moc 25W (przy odrobinę wyższym sterowaniu). Została tez zaprojektowana płytka PCB. W załączeniu zdjęcie płytki w wersji prototypowej na której wykonywano próby, obraz PCB i ostateczny schemat.
Pomiary zostaną wykonane i zaprezentowane po zmontowaniu kilku egzemplarzy wzmacniaczy na płytkach fabrycznych.
Po przerwie powróciłem do dalszych prac nad syntezą do Husara na wyświetlaczu TFT. Na zdjęciach zmontowany moduł sterownika wyświetlacza gotowy do uruchamiania kolejnych fragmentów oprogramowania, panela dotykowego, modułów DDS oraz układów peryferyjnych.
Pytanie dot. wzmacniacza m.cz. do Husara
Czy waszym zdaniem w przypadku stosowania tego wzmacniacza w zwykłej superheterodynie jest sens używania obecnego tam ARW na m.cz?
obawiam się, że charakterystyki mogą się totalnie mieszać i wyjdą jakieś cuda.

MAc
mrn
Po płytce wzmacniacza przyszła kolej na LPFy. Zaprojektowano płytkę PCB. Do przełączania pasm zostały użyte przekaźniki 12V JZC-6F sterowane z SN74LS145 przez klucze tranzystorowe PNP. W załączeniu widok płytki i pliki symulacyjne z RFSIMa.
Uniwersalny moduł filtrów dolnoprzepustowych LPF do Husara wykonany na płytce fabrycznej. Wymiary modułu 90x140mm, przekaźniki w popularnej obudowie identycznej jak w filtrach LPF do Picastara oraz Combo, rdzenie od T50 do T80 w zależności od mocy PA, kondensatory SMD CG0 500V. Moje filtry wykonałem na rdzeniach T68, drut 0,9mm oraz 0,6mm dla 160m.

W załącznikach pliki symulacyjne ze schematami poszczególnych filtrów. Na schematach zastosowano dostępne wartości kondensatorów wysokonapięciowych:(15, 27, 100, 150, 220, 470, 560pF oraz 1.8nF) CG0 na 500V.
Kondensatory są dostępne w bardzo rozsądnych cenach (30...60gr/szt) w HFO (można zamówić przez internet + wysyłka).
Większość wartości jest zgodna, niestety wszystkie 560pF są w przedziale 525...535pF a 470pF w przedziale 460...490pF. Dlatego na schemacie występują takie wartości jak 530, 532, 490pF (rzeczywiste wartości posiadanych kondensatorów).
Większość kondensatorów ma na druku po trzy pola SMD do składania różnych wartości, na wejściu i wyjściu trzeba składać kondensatory piętrowo na "kanapkę".
Dokładna wartość indukcyjności zależy nie tylko od ilości zwojów na rdzeniu ale również od sposobu nawinięcia. Ściskanie uzwojenia zwiększa indukcyjność cewki a rozsuwanie ją zmniejsza. Przed wlutowanie cewki należy dokonać jej pomiaru i skorygować indukcyjność zmieniając odległość pomiędzy poszczególnymi zwojami. Wszystkie uzwojenia zostały nawinięte na prawie całym obwodzie rdzenia.
Górne pasma zostały pogrupowane na sztywno na dekoderze LS145 (suma na wyjściach OC) tak jak w opisach plików symulacyjnych.

Moduł może być stosowany do wielu innych konstrukcji amatorskich w szerokim zakresie mocy wyjściowych. Po zastosowaniu rdzeni T80 oraz przekaźników 10A nawet do mocy 150W, jedyne ryzyko i ograniczenie to kondensatory SMD. Dla zwiększenia odporności na przebicia po powierzchni kondensatorów zalecane jest lakierowanie druku z kondensatorami po całkowitym uruchomieniu i zestrojeniu filtrów.
Witam, po wigilii ;-)
fajna sprawa, owszem uniwersalny uklad LPF przydatnym dla wszystkich byc moze.
ale... zastosowane przekazniki JZC-6F ;-) to drobne nieporozumienie wydolnosc pradowa ich stykow to zaledwie 2A ;-) , Rafal SQ8AVS publikujac uklad poprawionych LPF zwracal uage na to aby przekazniki ( nieco innego typu brac z Maritex'u - chyba poskutkowalo bo zniknely wszystkie w dwa tygodnie, a nastepne beda w styczniu HI) i aby wytrzymywaly 5A.
Jesli juz inwestowac jakakolwiek kase to rada moja jest taka przekazniki RELPOL RM50 - wydjnosc pradowa 10A , i wszystkie opcje zasilania od 5 -24V dostepne w TME, mimo iz nie jest to najtansza opcja , nie zwala na kolana - 3,50 pln za sztuke.
To zalatwia sprawe ewentualnego sklejenie stykow przy mocach >30W ;-).
Koncepcja zastosowania kondensatorkow SMD 500V ciekawa, ale tu z kolei HFO ;-) to chyba drozej niz w Elfie ;-), proponuje szukac w net i na allegro , kupowac w kilku kolegow i ceny spadaja :10 ;-).
Od strony czysto technicznej , koledzy przedstawiano juz LPF w wersji COMBO, LPF RAFALA SQ4AVS i fajnie, jesli kolejna wersja miala by wniesc cokolwiek nowego i z zalozenia ma nadawac sie do bardziej ambitnych konstrukcji to nie podlega dyskusji ze nawet nieco zoptymalizowane dwuobwodowe LPF sa... hmm raczej do PILIGRIMA , MY czy innego QRP HM , i sterowanie nie daj Boze jakiegos PA ( 400-1000W) widze delikatnie mowiac w ciemnych barwach.
Moja skromna sugestia , jesli juz inwestowac czas i srodki na produkcje PCB ( szczerze mowiac sam bylbym zainteresowany kilkoma sztukami ) to proponuje zastanowic sie nad rozwiazaniem o co najmniej klase lepszym. Koszty wzrosna o dwa kondensatroy i jeden rdzen na kazde pasmo a osiagniete rezultaty ;-).
Pozwalam sobie zalaczyc propozycje , wedlug mnie gra warta jest swieczki bo miedzy 20-27 dB a 60 dB tlumienia drugiej harmonicznej ;-) to juz nie klasa a trzy klasy roznicy.

[attachment=4398]


pozdrawiam, milych swiat
Krzysztof SQ8Z

Jesli ktos ma czas i ochote, proponuje przesymulowac pozostale pasma wedlug przedstawionej koncepcji, material wyczerpujaco przedstawiajacy ten temat ponizej:

[attachment=4401]

SQ8Z
1/ Przekaźnik w obudowie JZC-6F został wybrany ze względu na cenę (1,75zł-Wolumen), popularność (Picastar, Combo) oraz wystarczającą moc dla PA 15-20W. W tej samej obudowie jest dostępnych jest wiele modeli przekaźników o różnych mocach, jak komuś mało montuje model JQC-3FF (HF3FF) na 10A.

2/ Chętnie poznam detaliczne źródło zakupu na kondensatory w cenach niższych od HFO. Podałem firmę gdzie ja kupowałem kondensatory ze względu na wystarczająco duży asortyment, przyzwoite ceny, oraz możliwość kupowania na sztuki. Detaliczne ceny na kondensatory wysokonapięciowe NP0/CG0 w innych firmach (TME, Elfie) oscylują w przedziałach 2...6 zł/szt.

3/ Każdy zaprojektowany filtr LPF na dwóch cewkach z równoległym kondensatorem ma tłumienie dla harmonicznych lepsze niż 40dB co jest wynikiem wystarczającym w konstrukcjach amatorskich. Drugi powód to budowa samego wzmacniacza, którego konstrukcja nie jest nastawiona na maksymalną moc lecz na czystość sygnału. Wzmacniacze typu push-pull redukują poziomy parzystych harmonicznych dlatego ważniejszy jest poziom trzeciej harmonicznej.

4/ Zastosowanie trzeciego obwodu w filtrze LPF podnosi koszt i pracochłonność wykonania modułu a poprawa parametrów przy mocach 10...20W jest praktycznie niezauważalna na paśmie. Jeśli jest pomysł i wiedza na "lepsze filtry LPF" to jaki problem aby je zaprojektować, narysować i wyprodukować, nowych konstrukcji nigdy za wiele.
Czyli rozumiem ze hedyne novum to kondensatory SMD ;-), tez dobrze mozna malymi kroczkami ;-)
Co do JZC-6F z rachunkiemm faktura w ilossciach detalicznych 1,40-1,60Pln
Kondensatory SMD 1206 COG i NPO w cenie 2-3 grosze (niskonapieciowe i sprzedawane na 100szt.)
Kondensatory SMD 1206...1210 COG wysokonapieciowe 250,500V, 1kV , 3kV
w cenach 7-8 groszy sprzedawane na 25szt
http://allegro.pl/sklep/4520282_tyr-elektronik
http://allegro.pl/sklep/6285093_tvsat-shop

do tego cala masa elementow R, C, polprzewodniki, kwarce, generatory, filtry
diody PIN i pojemnosciowe, dlawiki SMD w bardzo szerokim asortymencie i wartosci i rozmiaru, ceny ;-) coz poogladac..
jesli czegos nie wystaili w sklepie, dzwonic... dla grzecznych sa bardzo mili uczynni i grzeczni, solidni i uczciwi do przesady ;-)
To tyle na poczatek, i tu po raz kolejny Adamie zwroce uwage na brak konkretnego miejsca do zamieszczania info o "dobrych zrodlach na elementy"
Wybacz mi ale Twoja odpowiedz ktora widzialem na forum cyt:
"W dziale ABC jest wątek Internetowe sklepy dla radioelektroników.
Jaki problem aby zamieszczać tam opinie o sklepach oraz informacje o zakupach ciekawych elementów w dobrej cenie. "

zabrzmiala jak tlumaczac doslownie sens tej wypowiedzi:
na koncu korytarza, drzwi po lewej stronie, schodkami do gory na trzecie pietro, w prawo w korytarz i za WC drugie drzwi po lewej

Adam podkresle ze moja wypowiedz w zadnym slopniu nie jest zlosliwa, ale ktos czasem musi powiedziec wprost i po mesku:
Problem z informacja o dobrych miejscach do zakupow byl , jest i bedzie,
z amatorstwem mniej ma wspolnego unikanie tematu bo tu tworzymy "okazje dla cwaniakowania i handlowania", a blizszym naszej idei i ham spirit jest otwarte informowanie o sklepach, miejscach i okazjach ;-).
Dlatego publicznie wnosze o rozpatrzenie wstawienia
w czesci FORUM PRAKTYCZNO TECHNICZNE
dzialu MIEJSCA ZAKUPU
a dzial ten podzielmy na:
PODZESPOLY ELEKTRONICZNE
PRZYRZADY MIERNIKI
ELEMENTY MECHANICZNE
NARZEDZIA , KOMPONENTY WARSZTATOWE

Byloby super gdyby dalo sie zunifikowac zasady wpisu informacji aby podawanie kolejnych linkow nie rozwleklo sie i nie ginelo w dlugich opisowych tekstach.
Jak widzisz nikt z nas nie ma monopolu na informacje i kazdy , kazdemu moze pomoc.. a kwestie finansowe ( patrz obciazenia kosztami hobby) w czasch kryzysu i czekajacych nas oszczednosci staja sie bardzo istotnym problemem ktorego pominac nie sposob.
Wiec "nie robmy sobie wnuka" moze zrobmy prezent dla uzytkownikow forum na nowy 2012 rok i stworzmy dzial informacji z prawdziwego zdarzenia.
Pozdrawiam serdeczie
Krzysztof Sip
SQ8Z

A na potwierdzenie podam fakt:
przez dwa lata podajemy na forum ze 33nF COG mozna kupic po 50 groszy za sztuke !!!
sorry ja je kupuje po 2 grosze i do tego sa te najwyzszej jakosci a ze kopanie i mierzenie 8000 sztuk to tydzien roboty wiec komplety moge oferowac nie po 32x2= 64 grosze ;-) bo mam wybor albo poswiece czas na zarabaianie kasy albo na przebieranie kondensatorkow ;-).
Dodam na koniec ze wszelkie czy glosne czy szeptane dyskujse na temat handlowania ...rodem z ciemniejszej epoki Gomulki, nie maja zastosowania w obecnym czasie ... mam to co mamy i zasze jest "cena" istotne czy rozsadna i rzetelna , czy wydumana z sufitu.
Istotne czy z pracy wynika czy bazarowego cwaniactwa ...ale tu podkresle to moje prywatne zdanie i nie oczekuje ze wszyscy musza sie z tym zgodzic.
jeszcze raz pozdrawiam
SQ8Z
Kolejny, uniwersalny moduł radiowy, klasyczne filtry pasmowe BPF do Husara.
Moduł na 9 pasm, popularne przekaźniki typu JRC23 na 5V, rdzenie T50, kondensatory SMD 0805 NP0 (tak jak w filtrach SP2JJH oraz Combo), dekoder adresów na 74LS145. Filtry możemy wykonać według dokumentacji Waldka SP2JJH, filtrów Combo lub wg. własnej specyfikacji na podstawie plików symulacyjnych.
Projekt druku wykonany przez Zdzisława SP4HKQ, płytka dwustronna o wymiarach 90x140mm.

Pliki symulacyjne zawierają schemat ideowy poszczególnych filtrów oraz informację o rdzeniu i uzwojeniu (ilość zw., średnica drutu). Przy wykonywaniu cewek najlepiej nawinąć jeden zwój więcej aby mieć zapas indukcyjności (rozrzuty parametrów rdzeni, sposób nawijania. Dokładną wartość indukcyjności cewki uzyskujemy poprzez rozsuwanie lub ściskanie nawiniętego uzwojenia.
Grupa Husar prezentuje na forum projekty wykonane na własne potrzeby, ale liczymy że zainteresują innych kolegów. Szukanie w nich jakieś super innowacyjności jest bez sensu. Staramy się wykonać je możliwie prosto, ale aby spełniły nasze założenia techniczne. Do każdego rozwiązania jest projekt PCB, podajemy typ podzaspołów i miejsce ich zakupu. Możliwe że nie najtańsze, ale takie w tym momencie znaleźliśmy. A od momentu powstania grupy propagujemy wspólne budowanie i wspólne zakupy. Krytykowanie rozwiazania przed przedstawieniem jego parametrów i założeń które chcemy osiągnąć, jest chyba przedwczesne. Projekty powstają na oczach czytających i w czasie bieżącym. Zmontujemy kilka PCB i jeśli ich parametry będą powtarzalne opiszemy to na forum.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
Przekierowanie