HomeMade

Pełna wersja: Trx na początek
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Pytanie jak generujesz sygnał na poziomie S1 (chyba że patrzysz na inne radio obok). Bo już wygenerowanie S8 na zwykłym generatorze to nie jest takie proste a niżej trzeba już bardzo dbać (ekranowanie, itp)
(28-11-2019 11:00)SP2JQR napisał(a): [ -> ]Tu jest mój schemat stworzony wiele lat temu i wypróbowany przez innych kolegów całkiem niedawno. Jest to kompresor, ale może być też stosowany jako ARW z innymi wartościami stałych czasowych.
http://plessey-hm-group.radiowo.vdl.pl/s...591#pid591
A, czyli dobrze pamiętałem Henryku że było, tylko nie że to Ty tu opublikowałeś. Dziękuję za przypomnienie.
Używam generatora sygnałowego HP 8654A.
To bardzo solidny instrument 10-520 MHz output level od 0.06uV do 10V.
(29-11-2019 15:14)SQ5KVS napisał(a): [ -> ]A, czyli dobrze pamiętałem Henryku że było, tylko nie że to Ty tu opublikowałeś. Dziękuję za przypomnienie.

Co do publikacji to byla całkiem niedawno również tu:
http://www.swiatradio.com.pl/virtual/art...p?sid=2714

Opisałem tam też możliwości doboru elementów do kompresora. ARW będzie miało trochę inaczej, bo nie może tam wystąpić szybka kompresja.
(19-10-2019 11:31)SP5IOU napisał(a): [ -> ]Po prawidłowym skalibrowaniu i dobraniu częstotliwości BFO - jest taka funkcja w ustawieniach, radio ruszyło.
Czy Kolega mógłby podzielić się metodą kalibracji? Wiem, że jest kilka opisów w internecie, ale nie do końca jest ona dla mnie zrozumiała.
Faktycznie opis kalibracji BFO potraktowany jest w instrukcji "po macoszemu"
Piszą tak mniej wiecej, że dobrać na najlepszy odbiór.

W zasadzie to się zgadza, bo dobór częstotliwości trzeba wykonać iterakcyjnie.
W dodatku trzeba notować ustawienia, gdyż po wyjściu z kalibracji, soft nie podaje jaka częstotliwość została poprzednio ustawiona.

W każdy razie robiłem to tak:
1. Kalibracja częstotliwości. Odbywa się to na 10 MHz i wykonałem to na licznik czestotliwości, później sprawdziłem z transceiverem.
2. Tak dobierałem częstotliwość BFO, aby przy USB i LSB BFO stało mniej więcej równo na zboczach filtru.
To dosyć żmudne, gdyż nośną z generatora trzeba zdudniać na "zero", ale odstrojnie odbiornika o 100 Hz w stronę pasma przeposzczania filtru (przy USB w dół, a przy USB a w górę przy LSB, powinno dać równy wzrost siły sygnału.
Odstrojenie w przeciwną stronę powinno powodować dość szybko zanik, lub bardzo znaczne osłabienie sygnału.

Łatwiej to zrobić, gdy radio zaopatrzymy w automatykę i S-metr, ale robiłem to jeszcze przed przeróbką.

Po kalibracji warto jeszcze posłuchać tacjii pracujących na górnej i dolnej wstędze czy odbiór jest prawidłowy.

Trochę jest z tym zabawy, ale daje się to zrobić.
Jeśli BFO jest zbyt oddalone od zboczy filtru, to radio potrafi się wydawać głuche, a le po zestrojeniu czułość jest na poziomie fabrycznych radii. Sygnał 0.1 uV jest całkiem dobrze słyszalny. Pomiary czułości i kalibrację S-metra wykonuję na 14.100 MHz.

Przepraszam za opóźnioną odpowiedź, ale byłem zabiegany.

73 Marcin.
(13-12-2019 20:40)SP5IOU napisał(a): [ -> ]Przepraszam za opóźnioną odpowiedź, ale byłem zabiegany.

Nic się nie stało!
Trochę obawiam się, że porwałem się z motyką na słońce, bo poza lutownicą i multimetrem nie posiadam żadnych specjalistycznych narzędzi, więc z kalibracją może być trudno. Ale na razie kończę obudowę, a potem będę myślał co tym z fantem zrobić.
SQ6PNO napisał(a):Trochę obawiam się, że porwałem się z motyką na słońce, bo poza lutownicą i multimetrem nie posiadam żadnych specjalistycznych narzędzi, więc z kalibracją może być trudno.

Do kalibracji bfo można podejść innymi sposobami bez specjalistycznych narzędzi.10MHz powinno być jednak wcześniej kalibrowane fabrycznie ale nie wiem czy tak jest w sprzedawanych modułach uBitx.
10 MHz można ustawić przy pomocy w miarę nowoczesnego transceivera.
Mam na myśli radio z syntezą a nie z analogowym VFO, czyli moze być takie nawet 15 letnie.
Jeśli nawet nie będzie to bardzo dokładnie ustawione, to radio będzie działać, ale odczyt częstotliwości nie będzie się dokładnie zgadzać.
W takim stanie można kalibrować BFO.
Częstotliwościomierz cyfrowy warto mieć, a takie przyrządy teraz nie są drogie:

https://www.ebay.pl/itm/Digital-Crysta-O...pxH8BZnEwg

https://www.ebay.pl/itm/1-1000MHz-Signal...SwZ~pdy9H5

https://www.ebay.com/itm/0-1-60MHz-20MHz...2795025049
Dziękuję za linki do aukcji! Częstotliwościomierz już zamówiony, swoją drogą, nie przypuszczałem, że ten przyrząd będzie tak tani.
Co do mojego uBITXa, to sprawa wygląda następująco. Odbiór jest przesunięty o 3kHz "w górę". Nie wiem jak jest z częstotliwością nadawczą, ale wkrótce to sprawdzę. Druga sprawa, to gdy już się wstroję na częstotliwość to transmisja jest po prostu niezrozumiała. Mniej więcej jakby wstęgi były zamienione. Poprawność odbioru sprawdzałem na odbiorniku SDR, więc nie jest to jakaś porażająca dokładność ale te przesunięcie o 3 kHz jest powtarzalne na wszystkich pasmach.
Jak nie dokładnie ustawione 10MHz pozwala na poprawne ustawienie bfo w/g Marcin to jest ok.Vfo odjechane nawet kHz przy uruchamianiu nie stanowi problemu jak jest się świadomym odchyłki i wie się z czego może wynikać.Modulacja ma być czytelna i moc wychodzić z nadajnika.Bfo ma ogromny wpływ na jakość sygnału nadawanego i musi być dość dokładnie ustawione na zboczach drabiny,nie koniecznie symetrycznej.Jeśli producent ubitx w module przed wysyłką kalibrowałby 10MHz byłoby łatwiej ustawić bfo w oparciu o sieciowe sdry.
Trudno wymagać od początkującego amatora z ograniczonymi często funduszami dysponowania nowoczesnym rtx do kalibracji 10MHz w module ubitx.Nie zawsze też jest jak skorzystać z pomocy gdyż może nie być w najbliższej okolicy klubu czy innego amatora z odpowiednim sprzętem.Mając internet ma się dostęp do wielu sdr i na tym można się opierać po podłączeniu ubitx do zasilania.Wydaje się,że częstościomierz z link3 może wystarczyć do kalibracji dość ważnej częstotliwości 10MHz (9.999.999),która ułatwi jak myślę dalsze kroki przy odpalaniu i regulacji interesującego i bardzo taniego ubitx w oparciu o sieciowe sdry.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Przekierowanie