HomeMade

Pełna wersja: Trx na początek
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
W opisach na stronie projektu jak i na liście mailingowej jako sygnał służący do kalibracji BFO wykorzystywany jest sygnał stacji WWV. Na 10 MHz czasami udaje mi się złapać coś co przypomina sygnał czasu ale znacząco różni od sampli jakie znalazłem w internecie. Zastanawiam z sygnały jakiej stacji, dającej się w miarę bez problemowo odebrać, mógłbym skorzystać.
Bardzo amatorsko (przy pomocy odbiornika SDR) sprawdziłem częstotliwość nadawania i częstotliwość, którą widzę na wyświetlaczy uBITXa pokrywa się z tym co widzę na ekranie komputera. Niestety głos jest zniekształcony w stopniu uniemożliwiającym jakąkolwiek komunikację.
Cokolwiek tu odbierzesz:
http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/ (Kurcze teraz nie działa :/)

A zwłaszcza 4996, 9996, 14996 kHz czyli sygnały czasu https://pl.wikipedia.org/wiki/RWM
Któryś na pewno będzie słyszalny (jak robiłem swój pierwszy odbiornik z pośrednią 5MHz to 4996kHz było słychać przez filtr p.cz. bez niczego, tzn nawet bez anteny ani drutu).
BFO można ustawiać na jako.ść odbioru SSB, ale musi być dobra na obydwu wstęgach.
Jeśli to będzie OK to i nadawanie będzie w porządku.
Można to ustawić "na ucho". Nie są potrzebne przyrządy.
Wystarczą dobrze odbieralne stacje na 80m do ustawienia dolnej wstęgi i na 14Mhz (z tym trudniej o tej porze roku) - USB.
Ewentualnie udać się do klubu, lub znajomego krótkofalowac i ustawić na odbiór sygnału z jego transceivera nadawanego choćby na sztuczne obciążenie. Z taką pomocą można będzie sprawdzić też nadawanie.

Jeśłi sygnał jest niezrozumiały, to najprawdopodobniej BFO stoi w środku filtru a nie na zboczu.
Ten filtr kwarcowy w UBitx jest dość ostry.

Dokładam schemat i projekt płytki do moich rozszerzeń audio, zmodyfikowany firmware.
Płytkę tak zaprojektowałem, aby móc ją wyfrezować na maszynce CNC frezem 0.5mm.
Płytkę w ostatniej wersji, tej która zamontowana jest w radiu wykonałem właśnie metodą frezowania.
Załączony projekt jest poprawiony. Dodałem 2 PR-ki i pustą powierzchnię zapełniłem "uniwersalką", do dalszych rozszerzeń.
Wszystko działa fajnie, choć zamierzam jeszcze przerobić oprogramowanie klucza elektronicznego co będzie sie wiązało z drobną zmianą połączeń.
Wkrótce dołożę film jak działa nowe audio wraz z filtrem CW.
[attachment=15756]
Miejsce na modyfikacje uzyskałem montując w obudowie C-ownik z blachy aluminiowej.
Wchodzi on "na wcisk" opierając się na brzegach podstawy obudowy i na wszelk,i wypadek przykręcony dwoma blachowkrętami.
[attachment=15757]
Przedróbka sterownika (raduino)
[attachment=15758]
Dla ciekawskich płytka wykonana metodą mechaniczną - frezowana frezem 0.5mm.
Użycie tego freza umożliwia wykonanie płytki bedz zmian narzędzia. Otwory różnej średnicy są frezowane a na koniec płytka przycięta frezem.
Trochę trwa, ale dość wygodne.
Można tą metodą wykonać też płytkę dwustronną, tylko trzeba przewidzieć dwa otwory prowadzące po przekątnej, aby móc właściwie ustawić odwróconą płytkę.
[attachment=15759]
płytkę oraz otwory w obudownie wykonywałem obrabiarką CNC3018Pro - dostępna na Ebay, Amazon i innych internetowych sklepach.

Zamierzam jeszcze dołożyć jeden wspornik a na nim akumulator litowy, układ ładowania etc.
Powstanie dość zgrabne, niewielkie i lekkie radio bateryjne, które nie boi się niedopasowanych anten.
Cześć,
@SP5IOU gratuluję konstrukcji, wygląda bardzo ciekawie - bardzo rozwojowy transceiver Smile

Odniosę się do tematu wątku:
Osobiście polecam TRX taurus, wymaga wytrawienia dwóch małych płytek i "dziubania" kilka dni.
Swojego uruchomiłem na 20m i dołożyłem mu DDS'a na arduino bo oryginalne VFO trochę pływało.
Dzięki.
Jak tylko przerobię jeszcze CW, nakręcę nowy film i opublikuję, to wezmę się za rozszerzenie o graficzny ekran dotykowy.
To będzie wymagało nieco większej obudowy, wgrania innego firmware, trochę połączeń.
Zobaczymy co tam będzie trzeba udoskonalić Smile.
Według wstępnych szacunków wersja graficzna powinna się zmieścić w budżecie 700.- PLN plus troszkę pracy.
Nasz klubowy kolega poskładał w wersji z oddzielnym panelem, który wydrukowałem na drukarce 3D, ale jeszcze nie widziałem wyników badań eksploatacyjnych.

Transceiverów u mnie dostatek, ale lubię eksperymentować niekoniecznie składając coś od początku i dlatego nabyłem ten zestaw.
Cześć !

Podłączałeś Ubitx-a do PC i jakiegoś programu typu Log4OM np. ?
(19-12-2019 15:30)SQ6PNO napisał(a): [ -> ]W opisach na stronie projektu jak i na liście mailingowej jako sygnał służący do kalibracji BFO wykorzystywany jest sygnał stacji WWV. Na 10 MHz czasami udaje mi się złapać coś co przypomina sygnał czasu ale znacząco różni od sampli jakie znalazłem w internecie. Zastanawiam z sygnały jakiej stacji, dającej się w miarę bez problemowo odebrać, mógłbym skorzystać.
Bardzo amatorsko (przy pomocy odbiornika SDR) sprawdziłem częstotliwość nadawania i częstotliwość, którą widzę na wyświetlaczy uBITXa pokrywa się z tym co widzę na ekranie komputera. Niestety głos jest zniekształcony w stopniu uniemożliwiającym jakąkolwiek komunikację.
Możesz wykorzystać do eksperymentów mój Rx SDR-online.Masz cały KF all mode, pełnowymiarowa antena na 3,5MHz -słyszy nieźle z SP nawet stacje QRP:http://sp4xyd.proxy.kiwisdr.com:8073
(22-01-2020 11:10)SP7WM napisał(a): [ -> ]Cześć !

Podłączałeś Ubitx-a do PC i jakiegoś programu typu Log4OM np. ?

Ham radio deluxe 6.... jako FT817.
Powinien działać z każdym programem obsługującym FT817
(22-01-2020 23:19)SP4XYD napisał(a): [ -> ]Możesz wykorzystać do eksperymentów mój Rx SDR-online.Masz cały KF all mode, pełnowymiarowa antena na 3,5MHz -słyszy nieźle z SP nawet stacje QRP:http://sp4xyd.proxy.kiwisdr.com:8073
Dziękuję! Na pewno skorzystam! Smile
Witam!

Zaciekawiła mnie ta konstrukcja zarówno pewnymi rozwiązaniami technicznymi, uzyskanymi wynikami ale również otwartością projektu (taki 'open source' dla ham radio).

Jestem na etapie uruchomienia generatora SI5351 dla potrzeb tego pomysłu z trzema częstotliwościami dla VFO, BFO i jednej z przemian.

Jak się uda z generatorem to zapewne spróbuję zrobić własną wersję obwodów drukowanych, pewnie oddzielnie dla odbiornika i nadajnika.

Mam jednak pytanie do właścicieli oryginalnych kit-ów tego urządzenia na temat 'filtra' pierwszej pośredniej odbiornika (45MHz). Na schemacie to prosty kwarc ale w opisie używa się pojęcia filtr. Proszę o bliższy opis tego elementu układu, czy jest to faktycznie zwykły kwarc (tak wygląda z daleka na zdjęciach) czy też faktycznie bardziej złożony element. Może uda się zrobić zdjęcie 'delikwenta' z wyraźnymi opisami?

L.J.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Przekierowanie