HomeMade

Pełna wersja: Trx na początek
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Marcinie chyba nie zdajesz sobie sprawy, że stajesz się guru od uBitex`a a to zobowiązuje ;-)
Po tym co napisałeś zaczynam się zastanawiać czy kupić gotowca i "mieć" radio czy bawić się w składanie.
Dziś pomierzyłem rezonanse swojego niesymetrycznego dipola... czas na nową antenę.
Smile.
Ja mam kilka fabrycznych transceiverów, ale lubię czasem podłubać nieco.
Może nie tak, aby coś robić od zera, a raczej coś poskładać z klocków.
Tak robiłem Pilgrima i teraz tego uBitX.
Przyszły właśnie 1% kondensatorki i złożyłem ponownie filtr CW na Breadboardzie.
Jest bardzo ostry przy wierzchołku i przydało by się, aby dla emisji CW skok przestrajania był dokładniejszy niż 50Hz. Niektóre stacje nie wchodzą w szczyt filtru.
Już wiem jak kompilować kod. Kilka lat siedzę w Arduino i nie wiedziałem, że wystarczy wszystko wrzucić do jednego katalogu i nie są niezbędne dyrektywy #Include, a linker ro pozbiera do kupy.
Studiuję ten kod i spróbuję wrzucić emisję CW do menu obok LSB i USB i od razu przełączenie na filtr CW i zmiana skoku syntezy na 10Hz i możliwość ręcznego sterowania PTT, bo BK w tym radiu się nie nadaje Sad.
Ale to plany. Kod jest niby prosty, ale przyjęte założenia wymagają zmian fundamentalnych.

Narazie bazuję na w4ersji z wyświetlaczem alfanumerycznym, choć jest gotowe efektowne ulepszenie na graficzny kolorowy ekran dotykowy.

Ten uBitX to dobre rozwiązanie dla kogoś komu trudno uzbierać 1500 - 2000.- PLN na używane radio, czy wiecej na nowe.
W granicach 500.- no może 600.- PLN z zasilaczem, głośnikiem i niezbędnymi ulepszeniami plus parę ruchów wiertarką i laubzegą i trochę zabawy z kalibracją i ustawieniem BFO i mamy zupełnie nieźle działające i wygolądające radio wielopasmowe >= QRP.

No i dobra podstawa do tego aby coś podłubać ulepszyć sprzętowo i programowo.

Zrobiłem na nim już kilkadziesiąt QSO na różnych pasmach. Anteny Fun Dipole w układzie V i GP7DX. Bez skrzynki antenowej. Zupełnie fajnie się robi na nim łączności.
A ja polecam Ci to : http://www.profimot.pl/sp2fp/HYDRA/TRX_H...SP2FP.html

Widziałem i macałem na Burzeninie i za cenę za jaką Paweł to oferuje to świetna konstrukcja (z tego co pamiętam cena miała oscylować w okolicy 700zł i +100zł jeśli chcesz enkoder z prawdziwego zdarzenia)
Moc 20W i wszystko na pokładzie - no i rodzima konstrukcja.
czesc TomekSmile

nom, Pawla sprzety zamiataja niejedna fabryke. Swietny chop - warto do niego tyrknac i pogadac. Jeno tutaj kolega chce trx zlozyc z gotowych modulow. Pawel sp2fp oferuje calkowity montaz lub calosc jako kit do montazu. Ale jak mowie Pawel to fleksybilny gosc - jak z nim sie zagada to polutuje ci moduly i postroi a ty sobie reszte zlozysz.
Gdybym mial wybierac to bralbym tylko sprzet od Pawla. wielu kolego ma np. Scorpiona i moca 10-12W slychac ich bardzo dobrze. Sam mam pol tego trx-a i reszte dokupie od Pawla. Na YT mozna posluchac jego konstrukcji. Tu na forum sa jego posty, a najlepiej na stronce profimot.pl. Pozdrawiam.
Ciąg dalszy przeróbek uBitX-a.
Bardzo bolał mnie brak Automatyki i S-metra i słaba głośność na głosnik, mimo wystarczającej czułości odbiornika.
Postanowiłem poszukać "taniego gotowca" i znalazłem:
[attachment=15656]
Wykorzystanie bardzo proste jak na schemaciku ponizej:
[attachment=15657]
Przepraszam za opisy po Angielsku, ale chcę to wrzucić na stronę uBitX-a
AGC działa bez przeróbki softu, ale jeśli chcemy mieć S-Meter, to przerobiłem również kod arduino.
Zrobił się całkiem fajny niemal kieszonkowy transceiver.
Idą do mnie głośniczki, które włożę do obudowy i może zmieści się pakiet akumulator - Li-pol / LI-on.
Na 3.5 radio ma w pikach ponad 20W, pobiera wtedy do 3A i przy kiepsko dopasowanej antenie (SWR >2.5) i długim gadaniu radiatorki się grzeją, choć nie parzą, dlatego napięcie zasilajace raczej 12V a nie 13.8.
Gadałem pół godziny z korespondentem. SWR mojego inV Vee na fonii jest ok 3 i zrobiły się mocno ciepłe, ale nic się nie stało.
AGC w module ma nieco za małą dynamikę i przy wybraniu gain 60 i 50 dB na 80m silne sygnały nasycają przedwzmacniacz.
Dość dobry kompromis to 40 dB jak na schemacie.
Pracuję nad automatyczym dobieraniem wzmocnienia, ale brak jest wolnych portów w Arduino i do tego muszę podłaczyć bus expander I2C i tym sterować wzmocnieniem modułu. Przyda sie zresztą do załaczania i wyłaczania filtru Audio CW, który mi już fajnie działa na breadboardzie. Wtedy będzie można włączać filtr z poziomu menu, bez montowania przełączników na płycie czołowej.
Zmodyfikowany kod Arduino, gdzie też zmieniłem nieco przestrajanie i dorobiłem wysyłanie S-metra poprzez Cat, załączam.
Oczwiście to wszystko "działajaca Beta".
W radiu moduł jest na "pająku", więc fotki nie załaczam Smile.
[attachment=15658]
Niestety ten Max ma regulację tylko w zakresie 20dB co jest może wystarczająco na kompresor do mikrofonu ale na AGC to trochę słabo.
Już SSM2167 kosztuje w TME! 10zł (całość można zrobić na płytce - przejściówce) który ma dynamikę 40dB.
Pytanie: Czy można łączyć takie moduły szeregowo? Ktoś próbował? Mgliście widzę ewentualne problemy z niestabilnością jeśli mają takie same stałe czasowe, ale..
Mam pewien pomysł na tę ograniczoną dynamikę.
Jeśli zastosuję ekspander szyny arduino, wtedy na podstawie wartości napięcia, które użyłem do s-metra, mogę programowo przełączać maksymalne wzmocnienie modułu. 40, 50, 60db i odpowiednio korygować wyliczenie odczyty S-metra, w zależności które max wzmocnienie wybierze Arduino.
Próbowałem to ręcznie i działa.
W praktyce to jest tak, że na 80m trzeba dać 40dB, na 40m 50dB a powyżej już 60dB, ale lepiej niech zadba o to oprogramowanie.
W ten sposób rozszerzę dynamikę o kolejne 20dB.
Można też dać 3 pozycyjny przełącznik na płycie czołowej i 40dB to będzie jak ATT, 50dB to IPO a 60dB przedwzmacniacz - jak w fabrycznych zabawkach i podobnie jak fabryki nie martwić się o S-metr Smile.
Można też to zrobić analogowo stosując komparatory z odpowiednią histerezą, ale od czego mamy procesor.
Wtedy tylko trzeba dołożyć gotowy ekspander, dostępny w chinach za kilka złotych, połączyć kabelkami i zmodyfikować odpowiednio soft.
Płytka i tak mnie nie ominie, gdyż chcę dołożyć filtr audio do CW, a takiego gotowego modułu nie widziałem.
Nie wzdrygam się przed płytkami PCB. Mam na to wypróbowaną domową technologię i też usługi Chin w zanadrzu, ale kombinuję rozwiązanie, które mógłby z pomocą klubu złożyć, potrafiący lutować i majsterkować, 12-latek z Radio-reaktywacji i mieć niewielkim nakładem pracy zgrabne wielopasmowe radio, o mocy większej niż tradycyjne Home Made QRP w budżecie łącznie 500-600 PLN i nie wymagające zaawansowanych przyrządów do uruchomienia.
To się da osiągnąć w oparciu o ten zastaw.

Tak czy inaczej zainteresuję się SSM2167, bo możne to lepsze niż ten moduł mikrofonowy. Poszukam może znajdę z darmową wysyłką Smile.
Widzę że to choć SMD, ale do przylutowania przez amatora.





Szukajcie a znajdziecie:
SSM2167 9.70 PLN za 2 szt.
https://www.ebay.pl/itm/2pcs-Original-AD...Swl8NVdme1
Gotowy moduł za 12.13 PLN
https://www.ebay.pl/itm/SSM2167-Micropho...Swq4lbA8Wb
Tylko muszę poczytać jak tam ustawić odpowiednio czasy automatyki, żeby nie wyszedł z tego kompresor odbiorczy Smile, jakie daje napięcie na wyjściu - potrzeba tak przynajmniej 1.5V i czy dostępne jest napięcie do S-metra i jakie daje poziomy.
Ale intuicja podpowiada mi że to pewnie podobnie jak w tym MAX9814.
Z karty katalogowej SSM2167 nie tak łatwo wywnioskować jakie są poziomy sygnału wyprostowanego ale piszą tam że (obrazek 13/14) wejściowy sygnał podawali
z odstępem 10dB od -66dBV (0.5mV rms) do -6dB (0.5V rms), a na zrzucie z detektora (zakładam że to jest pomiar na Cavg) są kreski co około 50mV. Czyli 10dB = 50mV
Jeśli Marcin podejmiesz się pomierzyć i opublikować to wielkie dzięki.

BTW wbrew temu co jest namalowane w karcie katalogowej to NIE JEST to kompresor z pętlą do przodu. Można to łatwo sprawdzić odpinając kondensator C2 (między buforem a regulowanym wzmacniaczem). Teoretycznie na Cavg dalej powinniśmy mieć wyprostowane napięcie... A tu niespodzianka Big Grin Kiedyś takie eksperymenty robiłem, nie do końca już pamiętam po co...

Pytanie czy dało by się Vrms wykorzystać do sterowania jeszcze jakimś stopniem regulacji po w.cz., tak mi chodzi po głowie - mamy gotowy dwupołówkowy detektor za 2zł.
Kliknąłem dwie kostki i dwa gotowe moduły.
Przyjdą za 2-4 tygodnie to poeksperymentuję.
Na razie mam chyba wszystko do zrealizowania wersji na MAX9814 ze sterowaniem wzmocnienia z procesora Arduino, albo automatycznie, albo wprowadzę do Menu wybór ATT, IPO, Pre, a procesor będzie o tym wiedział i wybierze odpowiednią tabelę dla S-Metra.
To mnie zmusi do zastosowania ekspandera, co da porty do załączania i wyłączania filtra CW z menu.

Trochę już poznałem strukturę programu i coraz lepiej mi się robi zmiany.

Do roboty jest jeszcze przeróbka reakcji na PTT, gdyż BK jest za wolne, a naciśnięcie PTT powoduje że nie leci nic na CW w eter. Po prostu brak jest wtedy przesunięcia nośnej w pasmo przenoszenia filtru i sygnał jest tłumiony.
Trochę kiepsko jest to z organizowane w software i będzie spora przeróbka kodu, bo autor założył tylko CW i nie CW co implikuje reakcję lub brak reakcji na PTT.

No i jeszcze wybór emisji CW w Menu, bo narazie CW jest jak się klucz naciśnie.

Soft jest wersji źródłowej i skomentowany, więc można ingerować, choć nie jest łatwo przerabiać czyjeś programy.

Po w.cz niema potrzeby sterować czułością.
Układ jest tak zrobiony, że toru w.cz niema, wchodzi z anteny wprost na I mieszacz tam I p. cz. z roofing filtrem i druga p.cz z filtrem kwarcowym.
Patrzyłem na oscyloskopie. Nawet przy bardzo silnych sygnałach na wejściu, brak jest jakichkolwiek przesterowań i daleko do nich.
Dlatego można zastosować ARW w całości po audio, jak również filtr CW, który włączam przed przedwzmacniaczem z ARW, aby objęła go automatyka.
Miałem na myśli p.cz. (i ogólnie, nie w tym trx)
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Przekierowanie