Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 1 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trx na początek
SQ8BRZ Offline


Liczba postów: 3
Dołączył: 26-04-2015
Post: #1
Trx na początek
Cześć,
jako, że z dużego radia nie korzystam, bo nie mam warunków, a miło wspominam Kacperka w terenie, chodzi mi po głowie pomysł sprzedania 745-ki (www.multi-media.tk/icom) i kupienia czegoś małego, QRP, przy czym będę mógł sam "podłubać". Jako dłubanie rozumiem poskładanie gotowych modułów do kupy, polutowanie prostych rzeczy, niewymagających zaawansowanego sprzętu, flashowanie (ale bez drogich programatorów). Ogromną zaletą jest dla mnie otwarty kod.
Teraz pytanie. Co polecacie przy takich założeniach? Myślałem o uBITX. Tam uC ma całkiem sporo wolnych wyprowadzeń i można fajnie rozwinąć konstrukcję.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-10-2018 19:27 przez SQ8BRZ.)
17-10-2018 19:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SPO3O2OL Offline
_._. _ _._
****

Liczba postów: 330
Dołączył: 07-01-2017
Post: #2
RE: Trx na początek
(17-10-2018 19:26)SQ8BRZ napisał(a):  chodzi mi po głowie pomysł sprzedania 745-ki (www.multi-media.tk/icom) i kupienia czegoś małego, QRP, przy czym będę mógł sam "podłubać"

Wybrałeś chyba nie ten dział dla radia qrp.
Ubitx ciekawy jest.Koledzy co mają ten RTX zbytnio się nie rozpisują o wadach czy zaletach.Jednak 500zł za semikit wielopasmowego radia
to super oferta i tak naprawdę nie widzę na dzień dzisiejszy konkurencji dla tego urządzenia przeznaczonego do samodzielnego włożenia w obudowę.

Wojc!o
21-10-2018 21:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5IOU Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 120
Dołączył: 02-05-2013
Post: #3
RE: Trx na początek
Hej.
Jaki czas temu zamówiłem i otrzymałem zestaw uBitx. To wersja 10W pokrywające Rx / Tx 2-30MHz.
Początkowo uruchomiłem płytkę "na kolanie", ale nie byłem zadowolony, wiec przeleżało się nieco.
Moc była mała a odbiornik głuchy.

Po prawidłowym skalibrowaniu i dobraniu częstotliwości BFO - jest taka funkcja w ustawieniach, radio ruszyło.
Włożyłem w typową obudowę E-167 - są dostępne na Allegro - 32 zł z przesyłką.
Wymaga to wywiercenia okrągłych otworów na gniazda i pokrętła - prosta sprawa i prostokątnego okienka na wyświetlacz - to już trudniej. Obudowa jest ze stalowej blachy i już pomalowana co utrudnia zadanie, ale skorzystałem z nowo zakupionej i zbudowanej frezarki CNC3 1830 Pro. Poradziła sobie z precyzyjnym wyfrezowaniem płyty czołowej w tek stalowej blaszce, choć wydawane dźwięki były dość niepokojące.

Zrobiłem kilka QSO na 3.5, 7 i 14 MHz.
Zalety: działa na wszystkich pasmach, a właściwie w całym zakresie od 2-30MHz Rx / Tx zgodnie z opisem.
Moc - zależy od pasma i anteny. Potrafi być nawet 20W, ale też tylko 5W tak mam na 7 MHz. Jak podepnę GP7DX to jest nawet 18W a jak dipol to tylko 5W, też na sztucznym obciążeniu 50 om na 40m 5W ale na 80M - 16W.
Słaby wzmacniacz m.cz. właściwie słuchawkowy, ale głośność się zwiększa gdy głośnik / słuchawki są niskomowe.
Nie mam pod ręką głośnika 4 omy, ale znalazłem za parę złotych na ebay małe podłużne głośniki 8 omowe. Włożę do obudowy dwa i połączę równolegle.

Dużą wadą jest brak automatyki, co w kontekście słuchawkowego m. cz może dawać mocno po uszach.
Mierzyłem czułość generatorem. Profesjonalnym. Słychać wyraźnie powyżej szumów 0.2 uV w całym zakresie. 0.1 uV nieco powyżej szumów własnych.
Gdyby wzmacniacz m cz miał większe wzmocnienie, słychać by było takie sygnały z powodzeniem, tak że nad torem m.cz można by popracować. Może nawet jakiś przedwzmacniacz z automatyką. Przydałby się jakiś prosty skuteczny gotowiec na przedwzmacniacz m. cz z ARW i sygnałem na S-metr. To by wystarczyło.

To samo tor mikrofonowy nadajnika. Przydała by się kompresja, bo w szczytach potrafi być 20W, ale średnia moc - 2-3W.
To by się przydał prosty kompresor / speach processor, mógłby być nawet w mikrofonie.
Miałem w szpargałach mikrofon do CB - TM-tech. Próbowałem różne, ale ten daje największe wysterowanie.
Zwykły elektret.
Zawarta w zestawie wkładka elektretowa jest niezła, ale chyba trzeba ję wsadzić do jakiejś obudowy.
Próbowałem zewnętrzny mikrofon od Baofenga, ale daje zbyt mało wysokich tonów.

Telegrafia - działa - moc 5-20W w zależności od pasma i anteny. Bardzo źle działa BK. Potrafi zgubić całą kropkę, szczególnie przy pracy z zewnętrznym kluczem. Nieco lepiej przy wykorzystaniu wewnętrznego klucza elektronicznego. Nioe był by to problem, gdyby można było ręcznie starować PTT. Niestety gdy przełączy się ręcznie na nadawanie i nadaje się kluczem, to słychać podsłuch że radio nadaje, ale moc nie wychodzi - taka zmyła.
To do poprawienia w oprogramowaniu.
Odbiornik ma pasmo dla SSB, niema filtru telegraficznego, ale zastosowany 8 kwarcowy filtr drabinkowy jest dość skuteczny, ale pasmo właściwe dla ssb a nie cw.
Nadawałem bez skrzynki antenowej i stopnień końcowy się tego nie boi. Dwa tanie mosfety nchyba IRF 710 w końcówce w układzie przeciwsobnym. Mam takie same w PA co daje kilkadziesiąt watów na wyjściu, a tu wysterowane tylko do 5-20W, więc zapas mocy ogranicza do minimum niebezpieczeństwo uszkodzenia PA. A jeśli nawet to zastosowano tanie tranzystory.

Radio pobiera przy odbiorze 160 - 200 mA. Przy nadawaniu w szczytach lub na CW do 2.5A (12.5V).
Zasilałem 13.8V - działa i się nic nie uszkodziło, choć specyfikacja podaje 12V napięcie zasilania.

Za te pieniądze 129$ za wielopasmowe radio (elektronika) zmontowane i sprzętowo zestrojone, zestaw warty zachodu, ale wymaga nieco poprawek sprzętowych jak i w oprogramowaniu.

Jest też modyfikacja na kolorowy wyświetlacz graficzny z bajerami:
http://www.hamskey.com/2018/08/ubitx-fir...7beta.html

Radio w niektórych sytuacjach już nie jest QRP, gdyż potrafi osiągać moc powyżej 10W na SSB a zwłaszcza CW. Nawet 20W output.

73's Marcin.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-10-2019 11:35 przez SP5IOU.)
19-10-2019 11:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5IOU Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 120
Dołączył: 02-05-2013
Post: #4
RE: Trx na początek
Ostatnio testuję filtr CW audio na wzmacniaczach operacyjnych.
Znalazłem projekt w sieci.
Zastosowałem to co miałem pod ręką - LM358 i dobrałem kondensatory 1nF z takich zwykłych talerzykowych, mierząc pojemność.
Nie jest to optymalny sposób, ale filtr działa, złożony na breadboard.
W międzyczasie znalazłem na All..o kondensatory 1nF i rezystory 1.8M 1%. Zobaczę czy to polepszy filtr.
Obecnie tłumi w paśmie filtru 9dB a poza pasmem do 36 dB co już daje bardzo widoczny i użyteczny efekt, ale mogło by być lepiej.
Przeniosłem schemat na eagle i wygenerowałem prostą płytkę.
İmage

.sch  CW_Filter_LM358.sch (Rozmiar: 660.51 KB / Pobrań: 666)

Zastanawiam się jak zrobić włączanie i wyłaczanie filtru z poziomu sterownika.
Jest dostępny ba Github kod źródłowy na Arduino, ale w jakiejś dziwnej postaci kilku nie powiązanych ze sobą szkiców. W żadnym z nich niema #include pozostałych a żaden z nich nie wygląda na komplet.
Cętnie bym dodał emisję CW, gdzie właczało by się filtr do toru odbiorczego i pozwalało na włączanie nadawania przez PTT, bo BX jest dość powolne w tym radiu.

W międzyczasie ktoś mnie poprosił o zdjęcia trx-a, więc załączam:
İmage
İmage


Załączone pliki
.zip  CW_Filter_LM358.zip (Rozmiar: 9.15 KB / Pobrań: 588)

73's Marcin.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-10-2019 13:23 przez SP5IOU.)
26-10-2019 13:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SPO3O2OL Offline
_._. _ _._
****

Liczba postów: 330
Dołączył: 07-01-2017
Post: #5
RE: Trx na początek
Super,129$ to nie wielka cena.Czy obsługa jest intuicyjna?Jaka jest waga rtx po włożeniu do E167?Musiałeś płacić cło lub inne podatki?
Dasz radę jeszcze dodać foto pokazujące jak rozmieściłeś wszystko we wnętrzu obudowy?

Wojc!o
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-10-2019 14:35 przez SPO3O2OL.)
26-10-2019 13:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #6
RE: Trx na początek
Zajrzyj jeszcze tu:
http://sphmplbtia.cluster026.hosting.ovh...ml#pid2523

Jest tam sprawdzony układ filtru zastosowany w mojej konstrukcji SP5WW i dodatkowo wyposażony w elektroniczny przełącznik toru pozwalający filtr ominąć przy odbiorze SSB.
26-10-2019 13:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SPO3O2OL Offline
_._. _ _._
****

Liczba postów: 330
Dołączył: 07-01-2017
Post: #7
RE: Trx na początek
Można użyć na P5 napięcia z przedzialu 3.3-5V do aktywowania tego układu?
http://sphmplbtia.cluster026.hosting.ovh...p?aid=1218

Wojc!o
26-10-2019 14:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5IOU Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 120
Dołączył: 02-05-2013
Post: #8
RE: Trx na początek
(26-10-2019 13:49)SPO3O2OL napisał(a):  Super,129$ to nie wielka cena.Czy obsługa jest intuicyjna?Jaka jest waga rtx po włożeniu do E167?Musiałeś płacić cło lub inne podatki?
Dasz radę jeszcze dodać foto pokazujące jak rozmieściłeś wszystko we wnętrzu obudowy?
Obsługa intuicyjna, bo menu nie jest skomplikowane.
Naciska się gałę vfo i wtedy wchodzi się do menu - zmiana pasm a właściwie to przyspieszenie przestrajania, bo radio ma pokrycie od 3 do 30MHz Rx Tx.
Zmiana usb / ssb, choć przy przejściu przez 10Mhz zmienia się automatycznie.
menu settings - kalibracja i dobór częstotliwości BFO - ta druga pozycja jest ważna, bo od tego zależy jakość odbiornika i moc nadajnika. Inne pozycje.

Cło na elektronikę jest zerowe. Może być najwyżej VAT 23%.
Zasilam z wtyczkowego zasilacza 12V 2A, który wytrzymuje przekroczenia chwilowe do 2.6A. Inny zasilacz 2A wywalał się na 80m gdzie pobór w szczytach modulacji dochodzi do 2.6A.

Radio w obudowie waży 935g, z mikrofonem 1024g, zasilacz 195g.
Obudowa jest stalowa i jak na cenę 27.- PLN dość solidna. Śruby są wkręcane nie w blachę, ale w specjalne gniazda z gwintem. Malowanie wytrzymuje wiercenie i frezowanie otworów, co też dobrze świadczy. W ALU było by lżejsze, ale stosownego gotowca w dobrej cenie nie znalazłem.
Obecnie radio niema w środku głośnika, ale czekam na niewielkie podłużne głośniki, które wstawię do środka. Będą grały przez otwory wentylacyjne.
Będą dwa, bo wzmacniacz m.cz najgłośniej działa na głośniku / słuchawkach 4 omy. Można dać swój wzmacniacz m.cz. Jest taki gotowy moduł na LM358.
Trochę waga wzrośnie.
Jeszcze dojdzie filtr cw (Audio) i przedwzmacniacz m.cz z ARW i może speach processor, ale to drobiazgi.

Jak będę rozkręcał radio to zrobię fotkę i tu wrzucę. Akurat do tej obudowy elektronika pasuje na styk, ale z bezpiecznymi odstępami. Nad płytką jest sporo miejsca na głośnik i dodatkowe moduły. Można zagospodarować tę kubaturę.

Dotychczas nadawałem bez skrzynki antenowej a na 3.720 mój inV Vee ma SWR>3, bo rezonans ma na 3.520. Na 40m podobna historia.
PA się nie uszkadza a przy dłuższych pogawędkach radiatory są tylko ciepłe.
Zastosowanie w PA tranzystorów o dużym zapasie mocy to duża zaleta. Szkoda że nie stosuje się tego w fabrycznych radiach.
W moim Pilgrimie na parze IRF-510 mam 100W outputu (zasilanie 24V), ale przy tej mocy nie raz uwaliłem te tranzystory na niedopasowanej antenie.
Tutaj pracują w bardzo ulgowych warunkach, poza tym są bardzo tanie niecałe 2 zł sztuka.


I jeszcze obiecane fotki z otwartą obudową.
Ten wiszący moduł to tymczasowy przedwzmacniacz audio o którym wspominałem.
İmage
İmage
İmage
İmage

73's Marcin.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-10-2019 17:12 przez SP5IOU.)
26-10-2019 15:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SPO3O2OL Offline
_._. _ _._
****

Liczba postów: 330
Dołączył: 07-01-2017
Post: #9
RE: Trx na początek
Fajnie spasowane,dziękuję.

Wojc!o
27-10-2019 15:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5IOU Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 120
Dołączył: 02-05-2013
Post: #10
RE: Trx na początek
(26-10-2019 13:49)SP2JQR napisał(a):  Zajrzyj jeszcze tu:
http://sphmplbtia.cluster026.hosting.ovh...ml#pid2523

Jest tam sprawdzony układ filtru zastosowany w mojej konstrukcji SP5WW i dodatkowo wyposażony w elektroniczny przełącznik toru pozwalający filtr ominąć przy odbiorze SSB.

Ten filtr do sp5ww w części samego filtru to ta sama konstrukcja.
Różni się tylko wartościami elementów kształtujących charakterystykę.
Zastosowano mniejsze impedancje.
Myślę że efekt jest podobny.
Ja też docelowo przejdę na operacyjniaki z wejściem FET, ale na dziś to tylko LM358 mam pod ręka.
Filtr działa zupełnie nieźle.
Bypass filtru na przakaźniku elektronicznym to nowocześniejsze rozwiązanie, ale ja chyba jednak zastosuję tradycyjnie - miniaturowy przekaźnik.

Już wiem jak skompilować kod.
Trzeba utworzyć katalog o nazwie uBit_v4.3_code
Wszystkie pliki *.ino skopiować / przenieść do tego katalogu.
Otworzyć za pomocą Arduino IDE plik uBit_v4.3_code
IDE skompiluje i zlinkuje wszystkie pliki.

Następna korzystna sprawa to działa CAT, więc warto wyprowadzić usb z Arduino na zewnątrz.
38400 bez handshake tryb Yaesu np FT817.
Poprzez CAT mamy strojenie co 10Hz zamiast 50Hz gałą.
Działa TX/RX, VFO A/B, przepisywanie częstotliwości z A do B,
przełaczanie split on / split off
Nie działa zmiana LSB na USB z poziomu CAT, ale zmiana w emisji w radiu jest odczytywana przez komputer.
Testowałem z Ham Radio Deluxe 6.6.0.237

73's Marcin.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-10-2019 15:42 przez SP5IOU.)
30-10-2019 23:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości