Czy możesz pokazać pomiar przy dwutonowym teście i podstawie czasu 500 uS?
Wedle życzenia.Sygnał dwutonowy.Moc spadła jak widać 76,8Vpp.
Drugiej części nie potrafię zrealizować.
Obsługa oscyloskopu to podać sygnał i nacisnąć "auto".
Małe szkolenie, gdzie ustawić 500uS.
[
attachment=10529]
Mam ustawione 400uS,
[
attachment=10530]
Mam nadzieję Piotrze,że coś napiszesz o tym sygnale.
Czy to dobry ,czy zły sygnał ?
Bardzo dziękuję, widać wyraźnie jak mocno zniekształcony jest przebieg. Przełoży się to na intermodulację i zawartość harmonicznych, które pogorszą sprawność. Spróbuj ustawić poziom wysterowania tuż przed progiem ograniczenia czyli stopniowo zwiększaj wysterowani dopóki nie będzie widać przyrostu obwiedni w relacji do wysterowania i zrób zdjęcie, proszę.
[
attachment=10533]
Zwiększyłem sygnał do 64Vpp i to wygląda źle.
Chyba złapałem o co chodzi z tą obwiednią.
Jeżeli jest tak jak myślę,to muszę wrócić z pomiarami do BFR93.
Znacznie lepiej. Próba dwutonowa jest podstawowym testem badania wzmacniacza liniowego. 1 dB kompresja wyznacza maksymalny poziom mocy PEP łatwy do wyznaczenia bez analizatora widma. Rzecz jasna poziom dla CW będzie wyższy bo tam zniekształcenia liniowe nie mają znaczenia. Na Twoich fotografiach widać zafalowania na obwiedni sygnału co może świadczyć o słabej filtracji harmonicznych albo podwzbudzeniu wzmacniacza. Przykładowy obraz obwiedni powinien wyglądać jak na tym zdjęciu.
[
attachment=10534]
Poszedłem na maxa na poszczególnych stopniach wzmacniacza i myślałem,że jak sygnał wyj.jest sinusoidą to jest ok.
Serdeczne podziękowania Piotrze za pomoc.
(22-11-2015 12:33)SP3OSJ napisał(a): [ -> ]Z intermodulacją jest ten problem że trzeba mieć bardzo dobrze zrownoważony mieszacz. Nikt o tym problemie nie pisze a jest to nie do przeskoczenia. Jesli zrobi sie to na "0" na niskich pasmach to wychodzi nośna na pasmach wysokich i odwrotnie.
I tak i nie. Zrównoważenie widać przy próbie jednotonowej jako obwiednię sinusa o częstotliwości sygnału modulującego. Ze stosunku amplitudy obwiedni do amplitudy całego sygnału można w przybliżeniu wyznaczyć tłumienie nośnej czyli jeśli jest to 10:1 to tłumienie wynosi 20 dB. Przy łatwym do uzyskania tłumieniu nośnej 40 dB stosunek wynosi już 100 razy i jest trudny do zmierzenia na oscyloskopie. Podane przez Ciebie wartości są do zmierzenia analizatorem widna lub odbiornikiem kontrolnym ale to już inny temat.
Zrównoważenie fali nośnej jest czym innym niż wytłumienie niepożądanej wstęgi lecz oba będą zależały od częstotliwości bo to wynika z fizyki elementów. Po prostu ze wzrostem częstotliwości klucze pracują coraz gorzej