HomeMade

Pełna wersja: Tranciever Тюльпан-DSP
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
.....
Dzięki Artur , będę szukał tam gdzie powiedziałeś.
73 Adam
Witam Panowie,
Mam pytanie, jakie dławiki 100 mikro H , zastosować na pcb nr 3 Artura , czy drutowe czy lepiej ferrytowe ?
73 Adam
Koledzy,
Czy nikt nie będzie wiedział , co z tymi dławikami 100 mikro , czy może ktoś podpowiedzieć ?
73 , Adam
.....
Artur,
Dzięki za info , to jest jasne co powiedziałeś , tylko jaki czy ferrytowy czy drutowy byłby lepszy do Tulipanka , mam dwa rodzaje i nie wiem który wybrać do twojej pcb nr 1 filtry i wzmacniacz.


Confused
(05-05-2017 0:01)SP3OSJ napisał(a): [ -> ]Zasada jest raczej taka: im mniejsza rezystancja tym lepszy jest jako dławik.
.....
Witam,

Też mi się wydaje że stosowanie dławików w tym miejscu jest bezzasadne. Ja u siebie nie dałem żadnych i nie zauważyłem żadnych niepokojących oznak.
Radio pracuje super!

73
Wojtek
Wbrew pozorom dławik jeśli ma być dławikiem dobrze jeśli ma jakąś rezystancję. Rezystancja powoduje że dobroć dławika jest mała, w związku z tym nie powoduje on "dzwonienia". Jeśli kondensatory za dławikiem mają wysoką dobroć to taki dławik z tymi kondensatorami działa jak obwód rezonansowy!
Przykładowo, załóżmy że załączamy zasilanie np. układu mieszacza na kluczach czy czegoś cyfrowego +5V z czasem narastania 1uS (ok, to mało ale myślę że możliwe jeśli ktoś zapomniał wcześniej o kondensatorach a nasze włączniki mają odpowiednią wydajność prądową). Przy dławiku 100uH o rezystancji 1Ω, kondensatorze za nim 100nF i układzie którzy bierze 5mA mamy bardzo piękne dzwonienie przez prawie 200uS, z przepięciem do prawie 10V. Jeśli dławik ma 10Ω to te dzwonienia są ok. 10x krótsze i prawie 2x mniejsze. Oczywiście rezystancja dławika nie może być też za duża, wszystko kwestią tego ile prądu bierze układ który jest dalej (tzn jaki spadek napięcia na dławiku akceptujemy).

PS: Wcale niezłym pomysłem jest użycie np. dławika 100uH nawet o niezłej dobroci, na kanapkę (równolegle) z rezystorem 10-15Ω. Dzięki takiemu połączeniu tłumimy dzwonienie, ale nie ograniczamy prądu stałego (tylko do rezystancji dławika).

Choć do załączania przekaźników faktycznie nie ma to dużego sensu. Do likwidacji przepięć z cewek przekaźników daje się diodę, kondensator 100nF i wystarczy.
No i Karol pięknie wytłumaczył i podsumował problem.

73
Wojtek
.....
Przekierowanie