HomeMade

Pełna wersja: Transceiver wg. M0NKA
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,

Parę dni temu pojawił się w sieci wpis o ciekawym transceiwerze wynonanym przez M0NKA. Poniżej link do filmy na YT oraz do strony ze schematami i plikiem źródłowym.

Marcin

http://www.youtube.com/watch?v=tbgtce2u85A

http://www.m0nka.co.uk/
Nie mogłem się powstrzymać żeby się nie wypowiedzieć ...
Jest projekt ciekawy i są źródła w języku C - coś pięknego, nie każdy daje swoje poświęcone godziny, dni, miesiące za darmo !
A już na pewno nie ja ;-) ... ale ... szkoda że w urządzeniu, które ma potencjał jeżeli chodzi o dynamikę odbiornika, montuje ADC o dynamice mniejszej niż 90dB (chyba się nie pomyliłem przeglądając pdf'a), co z tego że może pracować jako 24bitowy przetwornik (16bitów akurat starcza na <90dB). Kolega-Autor tego projektu zaoszczędził 10 może 20zł na 10 dB dynamiki ... nie po mojemu ;-) Poza tym SZACUN dla Kolegi-Autora za chojność i za to że ogarnął trochę tematów żeby to uruchomić.
Piękne jest też to w tym sprzęcie że to jedna płytka PCB. (nie licząc LCD)
Przeglądnąłem po łebkach źródła programu i widać że zastosował "cyfrowy polifazer" (dwa cyfrowe filtry FIR +/-45stopni) myślałem że wykorzysta metodę "Zero-IF"... Chociaż sam nie wiem do końca która jest lepsza ...
Jak sądzicie, zrobi płytki na sprzedaż ? czy już jest oferta na stronie a ja nie zauważyłem bo już śpię prawie ?
Dzień dobry.
Marcin, przeczytaj ostatnią zakładkę "About". Tam wszystko autor projektu wyjaśnia oraz odpowiada na różne pytania (między innymi na Twoje o płytkach).

Vy 73 Piotr
Dla mnie projekt jest interesujący głównie z dwóch powodów:

1/ Zastosowanie bardzo wydajnego procesora Cortex F4 oraz opublikowanie kodów źródłowych sterownika radia. Ten procesor powstał na bazie Cortexa F3 który uzupełniono o rozkazy specjalnie pod funkcje DSP. W połączeniu z dużą częstotliwością taktowania oraz dostępnymi bibliotekami do DSP (arm_fir_f32) mamy wydajne narzędzie do cyfrowej obróbki sygnałów audio. Trzeba "tylko" poznać kolejny, rozbudowany procesor i mieć pojęcie o przetwarzaniu DSP.

2/ Wykonanie prawie całej mechaniki na drukarce 3D. Mechanika radia jest zawsze bardzo czasochłonna, kosztowna i trudno jest w domowych warunkach uzyskać pożądany efekt. Może elementy z drukarki 3D nie wyglądają jeszcze profesjonalnie ale jest tanio, szybko i powtarzalnie. Łatwo również robić poprawki i kolejne wersje w postaci elektronicznej. To bardzo fajna technologia wykonania mechaniki do urządzeń budowanych masowo.
Witam.Jestem od dziś posiadaczem płytek pcb do m0nka.Wcześniej zakupiłem potrzebne układy,tranzystory i diody.Zaczynam przygodę z budowaniem trx m0nka.
Witam

Z racji tego że pomagałem jednemu koledze w szukaniu przekaźników to podaję zamienniki omronów.

Hongfa HFD4/3-SR
Axicom IM01GR


-------------------------
Janusz
Witam.Wgrałem bootloadera,wgrałem softa wersja 181 .Przycisk power radio się zapala,jeszcze raz power radio gaśnie.Ta funkcja działa.Na razie zmontowałem procesor , wyświetlacz i zasilacze.Tylko coś nie tak z ekranem.Świeci cały na biało.Proszę o jakąś podpowiedź.Andrzej
Czesc,
może info na samym dole strony z tego link`a coś wniesie do Twojego przypadku:
http://www.m0nka.co.uk/

fajna zabawka, życze powodzenia.

Witek SP5TAA
[attachment=8691]Witam.Zrobiłem następny krok (w załączniku).
Zmontowany stm32f407,wyświetlacz HY28A,zespół zasilaczy.
Pobór prądu w tym stanie 158mA.
Kurcze będę musiał przebudować drukarkę. Ta obudowa delikatnie nie wchodzi mi na stół roboczy.
Przekierowanie