Zapisałem się na tamto forum i napisałem priva do UV7QAE.
Może mi pomoże.
Jak bym przebrnął przez kwestie sprzętowe, żeby wszystko działało jak trzeba w całym zakresie HF, to mił bym większą motywację, aby pociągnąć dalej kod sterownika.
Kilka lat temu wrzuciłem go na tym forum.
Transceiver generalnie działa, ale sporo mu brakuje to tego co bym chciał.
Odłożyłem Piligrima na bok i zająłem się innymi sprawami. Jednak nie dawało mi spokoju, dlaczego nie chce on mi pracować na 10m. Wymieniłem 74ac02 na 74vhc02. I wszystko chodzi jak należy do 30MHz. Wyżej nie mogę sprawdzić bo synteza na to nie pozwala. Czyli sukces. Informuję, bo może inni nabywcy płytki z DW Radio mieli podobny problem.
Pozdrawiam Andrzej
pragnę rozwiać swoje wątpliwości odnośnie modułu proponowanego przez DW Radio.
Czy płytka dostępna na allegro zawiera również część nadawczą?
Czy uruchomienie nastręcza jakiś wyrafinowanych trudności?
Czy warto zakupić płytkę filtrów pasmowych?
Czy złomek oparty o AD9850 lub Si5351 będzie zadowalająco współpracował z Piligrimem?
Jak według kolegów ma się stosunek ceny do jakości, i czy warto inwestować w Piligrima, zamiast odłożyć na fabryczne urządzenie ?
Byłoby super gdyby koledzy odpowiedzieli, nakierowałoby mnie to, w którą stronę mojego bycia krótkofalowcem być, i czy nie pozostać jednak przy 2 i 70tce.
Arturze.
Mam taką płytkę, i w oparciu o nią wykonałem transceiver na wszystkie pasma.
Płytka zawiera i część odbiorczą i nadawczą, ale moc wyjściowa z płytki to miliwaty. Potrzebna jest kilkustopniowa końcówka mocy, zespół filtrów dolnoprzepustowych.
Warto zakupić filtry pasmowe. Mój transceiver obecnie niema filtrów, ale odczuwa się ich brak. Bywa że słychać go nie tylko tam gdzie mna być go słychać. Mam płytkę filtrów, ale jeszcze jej nie wmontowałem i nie dołozyłem do obsługi przez software. Moje radio ma moc ok 100W.
AD9850 będzie wymagał dodatkowego powielacza - tak mam obecnie u siebie, Si5351 pokryje cały zakres KF. Mam obydwa moduły, też taki AD9851, ale sterownik oprogramowałem na procesorze ARM i nie mam biblioteki do obsługi Si5351, ale próbowałem ten moduł na arduino i Si5351 to dość dobre rozwiązanie.
Na swój transceiver - złożony z dostępnych modułów, wydałem ok 1100.- PLN. Za 1500 kupiłem używany IC-706 a kilka lat później też używany IC-735.
Są lepsze niż pilgrim w podstawowej wersji, bez dodatkowych funkcji jak CW, CAT, zawężacze pasma vox, BK, choć można pilgrima we wszystko dozbroić, kosztem dodatkowych kosztów.
Teraz używane radia jakoś poszły w górę, ale widać że samodziałki robi się dla satysfakcji a nie z powodów finansowych.
Jeśli zależy Ci na pracy na pasmach a nie na majsterkowaniu, to zapoluj na używane radio z lat 90-tych i będziesz miał gotowy sprzęt do pracy na pasmach. Jest sporo ofert na giełdzie qrz.pl i Allegro i można trafić coś dobrego w podobnej cenie co wykonanie radia.
Praca na KF to insza inszość. Mam tu na myśli łączności międzynarodowe i DX-y. No chyba że chodzi o pogaduszki krajowe, to do tego może wystarczyć UKF, zwłaszcza że jest dostępna sieć przemienników FM-link czy DMR, Fusion, D-Star.
(03-07-2017 19:00)SP7EZG napisał(a): [ -> ]Czy płytka dostępna na allegro zawiera również część nadawczą?
Czy uruchomienie nastręcza jakiś wyrafinowanych trudności?
Czy warto zakupić płytkę filtrów pasmowych?
Czy złomek oparty o AD9850 lub Si5351 będzie zadowalająco współpracował z Piligrimem?
Jak według kolegów ma się stosunek ceny do jakości, i czy warto inwestować w Piligrima, zamiast odłożyć na fabryczne urządzenie ?
Tak, zawiera część nadawczą.
Uruchomienie nie nastręcza trudności.
Tak musisz jeszcze dokupić drugą płytkę z filtrami (tę za 130 - to tanio).
Nie wyczerpuje to tematu, bo po niej musisz dać wzmacniacz z kolejnym zestawem filtrów LPF. (to będzie kosztowało drugie tyle)
AD9850 nie nadaje się. Dobrze działa SI5351.
To zależy czy chcesz robić łączności czy budować urządzenia.
Jest to działające radio z odbiornikiem dosyć odpornym na intermodulację w przeciwieństwie do większości innych konstrukcji DIY. Stosunek jakości do ceny jest doskonały.
Jeśli chcesz robić łączności to kup fabryczne, szkoda życia na budowanie.
Jeśli się chcesz w to bawić to bardzo dobrze zaplanuj czy to ma być wersja stacjonarna czy wypadowa, przewoźna czy przenośna.
Cała kwestia w zasilaniu i obudowie.
W DW_RADIO znajdziesz mnóstwo rzeczy, ale te najlepsze schodzą na pniu - w 24h i nie są tanie.
Bardzo wiele osób ich śledzi. Można było tam czasami kupić cudeńka.
Moduł na Si5351 jest w różnych miejscach i nie ma znaczenia gdzie kupisz, bo sygnał wprost z nogi układu się podaje dalej,
pozostaje kwestia sterownika, enkodera, gałkologii.
Jeśli nie masz zacięcia do budowy urządzeń elektronicznych to odradzam zakup ze względu na "oszczędności".
One są pozorne.
Ilość pracy jaką trzeba włożyć w przyzwoite radio jest ogromna, szczególnie jest to frustrujące jeśli nie masz sprzętu.
Od oscyloskopu do dremela.
Celowo zniechęcam , bo kiedyś też tak myślałem, że to taniej.
Dziś mnie na wiele rzeczy stać i wiem, że czasem lepiej wydać, żeby czymś się cieszyć.
Dokładnie tak jak SP5IOU napisał, samoróbka dla satysfakcji jest.
Zanim się zdecydujesz to jeszcze zostaw w spokoju pilgrima i zacznij budowę od wzmacniacza końcowego i przełączanych LPF
No nie tak do końca.
W DW masz tylko główną płytkę i filtry.
Sterownik - syntezę musisz zrobić sam w oparciu o arduino, czy inne pomysły, albo dokupić.
Na giełdzie QRZ.pl, widziałem syntezę - Oleg - to bardzo dobra synteza i sterownik.
Jeszcze potrzebny wzmacniacz mocy, ale taki kilkustopniowy. Mnie się kiedyś udało zakupić szerokopasmowe PA 3 stopniowe od natowskiego nadajnika, tyle że te PA wymaga 24V, więc musiałem zastosować przetwornicę z 13.8 na 24V, którą zamówiłem na ebay-u w Chinach.
Jeszcze różne drobiazgi typu chassis - zrobiłem z płytek drukowanych, obudowa, gałki potencjometry, kabelki, złącza....
Pilgrim w wersji bez filtrów m.cz ma dość szeroki odbiornik, więc nie jest to sprzęt wyczynowy, ale jak na płytkę za te 200 zł to rewelacja i niezła odporność na przesterowania, nawet bez obwodów wejściowych.
Jeśłi nie masz doświadczenia w elektronice i podstawowych przyrządów, to ciężko Ci będzie zrobić pełnowartościowe radio o mocy fabrycznego transceivera.
Jest nieco walki z tym, aby wszystko było cacy, zwłaszcza na tańszych syntezach.
Radia za 3000 to są radia albo nowe np IC-718, czy Alinco, albo używane, w miarę współczesne.
Zerknij na giełdę QRZ.PL i na Allegro to znajdziesz radia w okolicach 2000, albo coś starszego z lat 80-tych poniżej 2000.
Panowie nie mogę sobie poradzić z uruchomieniem pilgrima.
Niby coś odbiera ale tak jakby wszystko poza pasmami, jest charakterystyczny szum radiowy, czasem usłyszę jakąś stację broadcastową, głównie Francja Włochy i Chiny.
Zasilacz zrobiony na lm7812 i 7912, bez przetwornic, trafo z odczepem, napięcia + - 12V. Synteza własnej konstrukcji na SI5351 sprawdzona w bit-x40 i jest sprawna. Częstotliwość syntezy jest ustawiona na F*4.
Zamieszczam trochę absurdalny film żeby można było posłuchać co się wydobywa z głośnika, może na tej podstawie uda się znaleźć kierunek poszukiwania błędu oraz kilka fotek jak to wygląda. W celu wyeliminowania błędów np w filtrach wejściowych zaznaczam że próbowałem już z pominięciem płytki filtrów i jest to samo tylko ciszej.
Antenę mam tylko na 40m ale wydaje mi się że mimo tego cośtam powinna zbierać z innych pasm bo na 40m mam ciszę a w zasadzie sam szum.