HomeMade

Pełna wersja: Piligrim SMD z DW Radio
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Śmiało pomiń filtr i sprawdź czy przesuwnik ruszy.
Drogi kolego AT1966. Napisałeś 3 posty. Nie przedstawiłeś się. Żadnego postu nie podpisałeś nawet swoim imieniem. Kto potrzebuje wsparcia i pomocy ? Koledzy na Forum nie wiedzą. Nie wiemy kim jesteś i skąd jesteś. Nie wiemy, czy jesteś licencjonowanym krótkofalowcem , czy też nie. Mnie po znaku wywoławczym łatwo określić a Ciebie ? Bardzo proszę przedstaw się i napisz coś o sobie. Janusz sp5bmp.
No tak, moja wina - przepraszam. Mam na imię Andrzej i jestem z Malborka. Nie jestem jeszcze licencjonowanym krótkofalowcem. 3 grudnia przeszedłem pozytywnie egzaminy w Warszawie i czekam na świadectwo, no a później na znak. Mam 50 lat i od 3 marca jestem na emeryturze. Przez 30 lat pracowałem w lotnictwie wojskowym jako inżynier lotniczy o specjalności silniki lotnicze i systemy płatowcowe (instalacja paliwowa, hydraulika, pneumatyka, systemy sterowania, podwozie, itp) Najdłużej obsługiwałem samoloty MiG-29.
Witam Andrzeju na Forum i serdecznie pozdrawiam. Wprowadź proszę swoje imię do ustawień, aby dla każdego było ono widoczne. Proponuję abyś sprawdził to co Piotr napisał a następnie pełne oznaczenie twojego 74AC164 wraz z firmą , która go wyprodukowała porównał w katalogu do jakiej częstotliwości działa. Janusz.
(07-12-2016 19:57)SP5BMP napisał(a): [ -> ]Witam Andrzeju na Forum i serdecznie pozdrawiam. Wprowadź proszę swoje imię do ustawień, aby dla każdego było ono widoczne. Proponuję abyś sprawdził to co Piotr napisał a następnie pełne oznaczenie twojego 74AC164 wraz z firmą , która go wyprodukowała porównał w katalogu do jakiej częstotliwości działa. Janusz.

Sugerując się informacjami z innego wątku wymieniłem 74ac164 na 74vhc164. Jednak po tej wymianie nic się nie poprawiło a nawet mam wrażenie że jest odrobinę gorzej. Pełne oznaczenie scalaka PASAA 74VHC164 FAIRCHILD
Witam Kolegów,
To, że napięcie na wyjściu układu DDS maleje w zakresie wyższych częstotliwości to rzecz normalna i zgodna z teorią. Sygnał wyjściowy DDS jest składany z kolejnych próbek pojawiających się na wyjściu. Każda próbka jest impulsem prostokątnym o czasie trwania równym taktowi zegara na wejściu DDS. Widmo takiego impulsu jest opisane funkcją "sa" czyli sin x / x, ma ona maksimum równe 1 dla f=0 i spada do zera dla f=f zegara DDS. Dla 0<f< f zegara /2 (normalny zakres pracy DDS) jest mniejsza od 1 i opada przy wzroście częstotliwości co powoduje spadek napięcia wyjściowego - amplituda sygnału maleje proporcjonalnie do widma próbki użytaj do jej odtworzenia.

Niezależnie od tego transmitancja filtru może opadać przy zbliżaniu się do częstotliwości granicznej ze względu na rosnące straty w cewkach.

73 de Wojciech SP5SMK
Andrzeju, filtry które kupiłeś razem z modułem Piligrima trochę inaczej są sterowane . O tym tu na Forum koledzy pisali. Nie dysponując przyrządami do sprawdzenie proponuję nabyć generator np. taki : http://allegro.pl/generator-kwarcowy-1-0...82221.html generator ten podłączyć przez kondensator 10pF z wejściem płytki Piligrima bez filtrów wejściowych. Co jeden MHz aż do 30 MHz powinieneś odbierać prążek generatora. W ten sposób sprawdzisz czy układ wejściowy działa i w jakim zakresie. Generator może być o innej częstotliwości aby się zawierał w granicach 1 do 5 MHz. Harmoniczne wtedy wyliczysz kalkulatorem. Jeśli wejście będzie działać w całym zakresie to zajmiemy się filtrami. Powodzenia, Janusz.
Filtry przełączam przełącznikiem obrotowym, sześciopozycyjnym, który znalazłem gdzieś w szufladzie. Posiadam też urządzenie UFG-3 INCO, nabyty jakieś 20 lat temu na giełdzie. Sprawny do dziś, posiałem gdzieś tylko słuchawki do niego. Dlatego mogłem sprawdzić, że możliwości mojego piligrima kończą się dokładnie na 27,400. Dalej cisza. Dokładnie wygląda to tak, że przy częstotliwości 27400 następuje gwałtowny wzrost szumu w głośniku, a przy 27450 szum całkowicie zanika.
To zadam pytanie: Jakim przewodem i o jakiej długości połączone jest wyjście VFO z wejściem płytki Piligrima ? Janusz.
Sygnał VFO podany jest na płytkę kablem 50 om RG142 o długości ok 15cm. Z tym kablem też się trochę bawiłem. Wcześniej był RG58 Kabel jest dobrej jakości z dość gęstym oplotem. Wymiana kabla nic nie zmieniła.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Przekierowanie