Panowie,
Dziękuję za podpowiedzi. Nie mam schematu, wiec mam pytanko. Czy C82 to ten ceramiczny oznaczony na rysunku kolorem czerwonym?
[
attachment=8667]
Dzieki za podpowiedź.
Pozdrawiam
G
Tak, to ten element.
73 Piotr
Kto podpisuje się pod tym Piligrimem z DW radio?
Dziękuję za rady i dokumentację.
Wylutowałem C82, pisk ustał. Najgorsze, że nie słychać żadnych stacji
.
Jeszcze zastosuję zalecenie Piotra SP9FKP.
P.S.
Mam pytanko, Jakie powinny być napięcią przy 74hx02, fst3125, 74hc164?
Panowie,
Jaki macie pobór prądu dla napięcia (-12)V?
Przekracza ono 100mA?
Pozdrawiam
GS
Zmierzyłem właśnie: 60mA i nie musi być to stricte -12V może być mniej. Na płytce jest z tego zasilany tylko stabilizator 79L05.
To napięcie (-5V) jest też wyprowadzone na złącze - więc na upartego można zapodać nawet -5V "od tyłu".
Witam, jak sobie poradziliście z zerowaniem S-metra? Ja zmieniam wartość R101 ale pojawił się kolejny problem. Jak zmienia się temperatura płytki to następuje dryft zera S-metra oraz spadek wzmocnienia. Wymiana reagującego na ciepło kondensatora tantalowego c71 nieco pomogła. Dioda D1 też reaguje na ciepło. Proszę kolegów o propozycje rozwiązania tego problemu.
Przy kłopotach z temperaturą najlepiej sprawują się układy różnicowe. Trzeba wykonać identyczny układ z drugiej strony S-metra i umięścić blisko układu aktywnego. Powstanie coś w rodzaju mostka. Z mostka sygnał można zdjąć różnicowym wzmacniaczem lub S-metr włączyć nawet bezpośrednio w przekątną mostka. Nie wykonywałem takiego układu, ale radzę spróbować.
Mam ten sam problem w swoim Pilgrimie i nie wiem co zrobić. Początkowo myślałem że to wpływ podłaczenia sygnału S-metra z płytki Pilgrima do procesora, ale po odłaczeniu jest to samo. Dopóki eksperymentujemy z płytką jako odbiornik, lub gdy radio jest rozłożone na stole i płytka nie podgrzewa się od nadajnika, problem jest niezauważalny. Jak się zrobi transceiver o mocy kilkadziesiąt W i zamknie się wszystko w pudełko i podłączy się wskaźnik S-metra, wtedy widać że po nadawaniu, S-metr nie schodzi. Może pozostać nawet na S-9 przez dłuższy czas i czuje się spadek wzmocnienia.
Ciekaw jestem czy w najnowszej wersji płytki z DW-Radio, ten problem jest rozwiązany.
Przydała by się przynajmniej jakaś regulacja, żeby to ustawić w warunkach już w miarę ustabilizowanej temperatury radia.
To niestety poważna wada, kwalifikująca płytkę tylkdo do zastosowań QRP. Gdy radio miało 5W problemu nie zauważyłem.
Teraz wiem, że to nie jest wina mojego egzemplarza. Trzeba szukać najprostszego rozwiązania. Ja niestety jestem "słaby" ze wzmacniaczy operacyjnych. Może ktoś z czytających pomoże.