RE: HUSAREK DSP
W ciągu kilku godzin po powrocie z wakacji (tam okryłem ten wątek) kupiłem moduł DISCOVERY, uruchomiłem go i zainstalowałem oprogramowanie Husarek-DSP.
W oczekiwaniu na zorganizowanie grupy zainteresowanych fabrycznym zestawem PCB do projektu HUSAREK DSP (patrząc na moduł podstawowy uważam, że nazwa jest słuszna, znikają: polifazy, filtry m.cz zastosowane w HUSARKU i sterownik radia, wszystko zastąpione przez moduł STM i DSP na nim), tak na szybko, w celu przetestowania toru odbiorczego połączyłem moduł STM z wykonanym znacznie wcześniej, całkiem nieźle działającym kompletnym odbiornikiem HPSDR, z VFO Si570, normalnie używanym z EMU0202 + SDRConsole pod WinXP.
Odbiornik naprawdę działa. Efekt całkiem fajny. Takie połączenie umożliwia przetestowanie, tak na szybko, działającego DSP w warunkach rzeczywistych.
Opis konfiguracji na zdjęciu:
1. Antena - klon Diamond W735, nieco rozbudowany (tego nie widać poza kawałkiem kabla),
2. HPSDR, wyjście I/Q do gniazda minijack CN11 IN,
3. 5 filtrów pasmowych do HPSDR, moduł HPSDR i FILTRY są zaekranowane
4. VFO z SI570 - wyjęty procesor, podstawka DIL8 w roli wtyczki magistrali I2C. Układ ma temperaturę stabilizowaną termostatem.
5. Zasilacz sieciowy zewnętrzny, stabilizatory i filtry w obudowie odbiornika SDR.
6. Moduł STM z wgranym oprogramowaniem [husarekDSP_01092016.bin] zasilany z Powerbank-a przez CN13 (USB-FS), zwora na JP1 przestawiona w pozycję USB-FS.
7. COPAL RMS20 przymocowany do płytki stykowej.
8. słuchawki 16 ohm do JP3 przy złączu LAN, wprost do pinów wyjścia słuchawkowego z kodeka Audio. To wzmacniacz mostkowy, zatem żaden z pinów nie ma potencjału masy!
9. odbiornik SDR ma dodatkowy wzmacniacz +20dB na wejściu RF, ale nie nie musi być na stałe włączany, całkiem nieźle słychać i bez niego.
Uwaga na złącza Arduino na module STM, są słabo lutowane, przy niewielkim pochyleniu w trakcie składania odkleił się jeden pin masy! Było nieco szukania co się stało, uszkodzenie było ledwo widoczne.
W czasie testów odbiornika połączyć pin PTT (CN5 pin6 do masy np. CN6 pin6)
Niekoniecznie musi to być HPSDR, może być dowolny działający odbiornik SDR przewidziany do pracy z karta dźwiękową komputera i moduł Si570.
Ważne jest oddzielne zasilanie dla STM bo to fabryka zakłóceń. Te 2,5W zasilania częściowo idzie w ciepło a część w zakłócenia RFI.
To tylko test praktyczny głównie modułu STM i DSP na nim wykonanego i nie zamierzam rezygnować z dokończenia projektu HUSAREK DSP w konfiguracji zaproponowanej przez Janusza. Elementy mam już zamówione i częściowo zakupione.
Pozdrowienia dla wszystkich,
Mirek
[attachment=11560]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-10-2016 23:44 przez SP5KC.)
|