Wiele już zostało napisane na temat balunów, ale ja miałem lekki niedosyt konkretnych danych liczbowych. Korzystając z chwili bezmyślnej aktywności postanowiłem pobawić się w konstruktora balunów, he he. Wyciągnąłem swoje toroidy "nołnejm" z szuflady i zacząłem kombinować. Aby uzyskać możliwie wysoką indukcyjność przy małej ilości zwojów skleiłem 4 sztuki i wyszło, że Al takiego składaka wynosi 1700nH/N2. Nawinąłęm 6zw bardzo tanim rg58 uzyskując 60,7uH. Schemat i pomiar poniżej:
Zrobiłem także próbę dla 4zw (27,5uH) ale wykres się praktycznie nie różnił. Dla takiego dławika nawiniętego linią 50om istnieje pewna zwojowa dowolność (choć aby dławik dostatecznie tłumił, reaktancja powinna wynosić więcej jak 500om o czym wspomniano w poprzednich postach).
Dowinąłem zatem trzecie uzwojenie drutem DNE według schematu:
I tu już nie było tak wesoło
Przy 6-sciu zwojach (60,7u) rezultat jest następujący:
Jako, że więcej koncentryka się zmieścić nie dało, zwiększyłem tylko ilość zwojów samego druta DNE do 10 co dało 170uH. Oto efekt:
Jest nieźle
Docelowo muszę tylko zmienić marnej jakości rg58 (który się nie nadaje na ten rdzeń z racji dużego promienia zgięcia) na cienki teflon.
Jeszcze tylko zdjęcie poglądowe "obiektu zainteresowań":
Późno już więc epikryzy nie będzie
Zmagań balunowych ciąg dalszy
Wykonałem pomiary opisane w dokumencie podrzuconym przez Adama sp5fcs z
tego postu.
Zgodnie z tym schematem podpiąłem moje baluny do układu. R1=50 omów, R2=100 omów. Za pomocą oscyloskopu mierzyłem napięcia jakie się odkładają na rezystorach. Na pierwszy ogień poszedł balun prądowy czyli 6 zwojów rg58.
Jak widać napięcie na rezystorze 100om jest 2 razy większe jak te, które się odkłada na 50 omach. Z godnie z prawem Ohma, prąd w układzie płynie jednakowy. Wyjście jest symetryczne i balun spełnia swoje zadanie
Balun numer dwa, to 6zwojów koncentryka z linią sprzęgającą -> 6 zw. drutu DNE. Taki balun jest bezapelacyjnie napięciowy:
Napięcia które się odkładają na różnych opornościach są równe a to oznacza, że płyną tam różne prądy! Symetryzacja nie zachodzi.
Jeszcze jest trzecia "opcja" opisana we wcześniejszym mym poście czyli 6zw rg58 i 10zw DNE:
Takiego dziwoląga chyba nie powinno się stosować