Andrzeju, ja myślałem o układzie FIN1002.
http://www.sdr-kits.net/Webshop/products...j84d8uk6s3
Jednak obecnie nie mam tego układu w moich zapasach (podobnie jak i DS90...) i na początek zastosuję prosty sposób z tranzystorem, który zaproponował Rafał SQ4AVS.
73! Robert SP3RAF
Witam Kolegów!
Przeprowadziłem dzisiaj kilka kolejnych prób z moją syntezą na Si570. Efekty są więcej niż obiecujące, pomimo tego, że "chwilowo zmuszam" mój mieszacz w Piligrimie do pracy z niskim poziomem dostępnym z układu w wersji LVDS
Za namową Zdzisława wymieniłem kondensatory elektrolityczne na tantalowe, a więc mające low Equivalent Series Resistance. Musiałem je dopiero dzisiaj zakupić, ponieważ posiadane zapasy niepostrzeżenie mi "wyszły".
Zgodnie z tym co sugerował Janusz, zablokowałem zasilanie w pobliżu kostki kondensatorem SMD o pojemności (taki był pod ręką) 2,2 nF.
Pomny tego, co napisał Wojtek odnośnie impulsatora, wejścia z enkodera na procesor zablokowałem kondensatorami 10 nF do masy. Niestety, nie mogłem podłączyć pod masę obudowy enkodera, bo jest plastikowa. Używam impulsatora wykorzystującego efekt Halla MIB25 256 5 BZ K produkcji Megatron. Owszem, można go zaekranować, ale to już dodatkowe zabiegi specjalne. Nie sprawdziłem jeszcze jak działa z syntezą impulsator optyczny, ale to temat na kolejny dzień testów.
Od siebie dodam, że "umasiłem" do masy syntezy ekran koncentryka i jedno wyprowadzenie transformatora. Odnoszę wrażenie, że jest przez to mniej zakłóceń w odbiorze. W tej chwili ekran przewodu koncentrycznego jest podłączony do masy z obu stron, tzn. od strony transformatora wyjściowego syntezera i od strony płyty głównej (mieszacza) Piligrima.
Ponadto skróciłem dość mocno przewody biegnące do płytki syntezy ze stabilizatora 5 V (zasilanie) oraz z impulsatora i płytki przycisków.
Po powyższych zmianach "śrutowanie"/ trzaski / trzeszczenie (jak zwał, tak zwał) podczas przestrajania, są prawie niesłyszalne na paśmie 28 MHz!
Na niższych pasmach nic się nie pogorszyło, więc jest prawie OK. Na 24 i 28 MHz słuchać obecnie tylko bardzo lekkie zgrzyty podczas strojenia (poruszania gałką), tak jak to wcześniej było u mnie maksymalnie na 18 czy 21 MHz. Teraz już chcę mieć tą syntezę w all band TRX
Jutro (a właściwie, to już dziś) podwyższę poziom z mojego syntezera i uformuję odpowiednio sygnał, zgodnie z logiką i sugestiami Rafała i Leszka. Myślę, że to całkowicie rozwiąże problem nawet delikatnego (obecnie) "skreczowania" w moim układzie podczas przestrajania transceivera. "Skreczowanie" to chyba dobre określenie, lepsze od śrutowania i innych ;-)
Oczywiście nie czepiam się stuków występujących co 20 bądź więcej kHz wynikających z natury układu Si570, o których wspominał Leszek. Wiadomo, "zamrażanie" na 10 ms... Pewnie można i te efekty pominąć stosując odpowiednio rozbudowane oprogramowanie, ale to już inna bajka. To akurat mi nie przeszkadza.
Pozdrawiam, Robert SP3RAF
----------------------------------------------------------------------------------------------
My budujemy (nie)zwykłe syntezy na Si570, a Chuck Norris potrafi na Si570 zbudować DDS