Witam
Wydaje się, że z konstrukcją urządzenia a w zasadzie z jego oprogramowaniem, docieram powoli do końca. Trochę to trwało :-( ale i czasu ostatnio było mniej na hobby.
Ostatnie uruchomione elementy to sygnalizacja oraz wskaźniki podczas nadawania. Udało się też dopisać ostatnie elementy do dokumentacji ale po kolei.
Podczas nadawania w trybie ręcznym CW system mierzy zarówno moc nadajnika jak i SWR z dołączoną anteną. Najdokładniejszy wynik otrzyma się po naciśnięciu klucza na nieco dłużej niż 1 sek. co pozwoli na stabilizację wyniku. O ile dla pomiaru SWR ma to nieco mniejsze znaczenie to dla pomiaru mocy oczywiście tak.
Wynik pojawi się z lewej strony u góry ekranu w części wskaźnikowej w formie wyniku cyfrowego oraz "analogowego" słupka o odpowiedniej długości - zależnej od mocy na wyjściu.
W układzie przyjęto kwadratową charakterystyką zależności od mocy napięcia na wyjściu detektora pomiaru tego sygnału:
Poziom odniesienia ustalany jest w procedurze Setup dla mocy odpowiadającej napięciu na wyjściu detektora 1V i wprawdzie rodzi to pewne problemy z dokładnością dla większych mocy ale zawsze można to zmienić na wyższy poziom. Ponieważ na płytce kontrolera zabrakło miejsca na dodatkowe elementy to niezbędne jest "przygotowanie" mierzonego sygnału poza układem podstawowym.
Istotne jest tu użycie diody Zenera 5.1V jako ogranicznika napięcia na wejściu AC/DC procesora a także moce oporników w dzielniku napięcia. Ponieważ napięcie odniesienia jest 5 - krotnie mniejsze niż napięcie maksymalne toru pomiarowego, to przy kwadratowej zależności mocy od napięcia maksymalna mierzona moc będzie 25 - krotnie większa niż moc odniesienia dla napięcia 1V.
Pomiar SWR pojawia się również w formie cyfrowej jak i analogowej - jako kolor słupka pomiarowego mocy. Przyjąłem kilka poziomów SWR opierając się na mocy przekazywanej do anteny:
- moc większa niż 90% - SWR lepszy niz 1.8 - kolor ciemnozielony
- moc od 90% do 80% - SWR pomiędzy 1.8 a 2.6 - kolor zielony
- moc od 80% do 70% - SWR pomiedzy 2.6 a 3.5 - kolor żółty
- moc od 70% do 50% - SWR pomiędzy 3.5 a 6.0 - kolor czerwony
- moc od 50% do 35% - SWR od 6.0 do 9.0 - kolor czarny
- SWR powyżej 9 sygnalizowany jest czarnym znakiem nieskończoności.
Rysunek pokazuje, jako jeden z możliwych przykładów, w jaki sposób przygotować sygnały z mostka SWR przed dołączeniem do kontrolera. Podobnie i tu znajduje się ogranicznik napięcia wyjściowego wykonany z pomocą diod Zenera. Napięcia pomiarowe (przede wszystkim od fali padającej) nie powinny być większe niż 5V dlatego regulację należy zacząć od toru fali padającej a potencjometr w torze fali odbitej powinien mieć ustawiony suwak dokładnie jak ten w torze fali padającej.
Mając przygotowane sygnały pomiarowe należy wprowadzić je na płytkę kontrolera PC01:
Na rysunku tym widać pełną sygnalizację a w niej od lewej do prawej:
- styki zasilania 9-14V
- wyjście sygnału generatora
- wejście dla klucza manualnego i/lub PTT i/lub manipulatora klucza elektronowego, oba wejścia mają charakter uniwersalny
- sygnalizacja stanu urządzenia (O/N), sygnał kluczowania przy CW i rodzaju emisji
- wyjścia sterujące przełączaniem pasm ( na aktywnym wyjściu pojawia się logiczna "1")
- tory pomiarów analogowych (siły odbieranego sygnału, mocy, SWR)
Większość pokazanych teraz i wcześniej informacji zawarłem
w dokumentacji gdzie dodatkowo opisałem jak korzystać z poszczególnych funkcji sterownika.
Teraz pora na wykorzystanie sterownika w jakimś konkretnym urządzeniu i właśnie zastanawiam się nad wyborem takiego a by z jednej strony wykorzystać możliwości sterownika ale z drugiej strony aby nie narobić się zbytnio ;-)
L.J.