HomeMade

Pełna wersja: MAS - urządzenia Minimal Art Session
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Taka "MASowa" wariacja na temat pixi, nazwana (po Jerzym chyba kilka postów wyżej) roboczo "PJUXI":
[attachment=17202]
Na razie bez wzmacniacza m.cz.

W pixi sprawność przemiany jest mizerna, więc i czułość też jest mizerna, dodatkowo podszumiona sławnym LM386.
Pomyślałem "jak by tak podać sygnał 'od dołu', wtedy detekcja będzie na złączu baza - emiter, a dla zdetekowanego m.cz. tranzystor będzie działał jak wzmacniacz OB".
Dlatego w kolektorze jest obwód rezonansowy (L_MCZ, C_MCZ1, C_MCZ2), nastrojony na ~950Hz, żeby nasze m.cz. odebrać. Im większa impedancja wzmacniacza m.cz. tym węższy filtr m.cz. ale też większe dzwonienie.
Wzmocnienie (przy odbiorze) zależy od prądu na tranzystorze, więc od RE i napięcia z generatora. Im mniejszy jednak RE tym większe napięcie na antenie nawet wtedy kiedy odbieramy.
Niestety obwód rezonansowy na w.cz. w emiterze powoduje że w pewnych okolicznościach całość chce wpaść w jakieś rezonanse, zwłaszca przy słabo obciążonym wyjściu.

Przy nadawaniu, tak jak w PIXIE, zwieramy emiter do masy przez dławik DLE, z tym że tu obwodem wyjściowym jest filtr L (CF1, LF1, CF2) który ma dopasować impedancję emitera do anteny.

Może się pojawić pytanie o sens diody D1 i D2 która jest równolegle z cewką obwodu m.cz. Przy naciśnięciu albo puszczeniu klucza napięcie na cewce LF1 chwilowo bardzo maleje / rośnie. Diody mają skrócić i zmniejszyć te stany nieustalone.
Generator to typowy seiler, u mnie napędzany z rezonatora piezoceramicznego (bo kwarcowego na tą częstotliwość nie posiadam). Dlatego PJUXIE - przy naciśnięciu klucza zmienia się obciążenie generatora i zmienia się też częstotliwość. Stąd stosunkowo mały kondensator C1. Z kondensatorem ze starego radioodbiornika zmieniam częstotliwość między 3515kHz a 3535kHz.
Z akumulatora 12V na wyjściu jest około 9.5Vpp czyli jakieś 1/4W będzie, na DXy już w sam raz Smile

Po głowie chodzi mi jeszcze MAS w którym wzmacniacz w.cz. będzie też wzmacniaczem m.cz. ale to już niestety wymaga komutacji sygnału z anteny, w pjuxie nie chciałem stosować przekaźnika Wink

I jak to wygląda w rzeczywistości. Polecam uwadze autorską wersję klucza w minutę Big Grin
[attachment=17204]
Teraz modne w projekcie MAS zrobiły się urządzenia lampowe, trzeba zatem coś na lampach zaprojektować na przyszły rok.....
http://www.dl0hbs.de/qrp-mas21.php
Z lampami nie mam doświadczenia choć na wnętrze TV Ametysta się napatrzyłem jako dziecko Smile
Do tego trzeba mieć dobre zasilanie i więcej miejsca na biurku.Teraz najwyżej upalę kable od akumulatora jak coś się z czymś "styknie".
Czy ktoś próbował zrobić i przetestować układ wg schematu OK2EI?
Są już wyniki tegorocznego konkursu MAS
http://www.qrpcc.de/contestergebnisse/mas/2021/
GRATULACJE!!!
z osiągniętego wyniku.
.................
Rysio!
Tu może pociągniemy wątek zapoczątkowany w "drobnych ogłoszeniach"... http://sp-hm.pl/thread-4127-post-46822.html#pid46822

Odpowiadając na pytanie Karola jaki mam prąd i napięcie w nadajniku lampowym (chodzi o QRP) to napięcie jest ok 300V a prąd ok 30 mA... przy zakładanej sprawności lampy moc wyjściowa powinna być ok 5 W i tak jest. To jest prąd pobierany podczas pracy lampy pracującej jako genetaror z rezonatorem kwarcowym. Układ jak wyżej prezentowany schemat OK2EI.

Dwa słowa rozszerzenia tematu... wykonałem układ OK2EI na bazie schematu i innych niekompletnych informacji pochodzących od OK2EI budzących moje wątpliwości.
Jeśli chodzi o nadajnik na lampie będącej odpowiednikiem 6L41 czyli 5763 uzyskiwałem tylko do ok. 2-3W outp, użycie EL34 dawało dopiero moc na poziomie 5W.
Jeśli chodzi o odbiornik to wątpliwość jest w temacie cewki odbiorczej L2 (generator Hartleya) - gdyby cewka miała indukcyjność dla rezonansu na 80m odpowiadającą pojemności podanego kondensatora przestrajanego 20pF to musiała by mieć 100uH a przestrajanie takiego układu było by wręcz nie możliwe jeśli chodzi o precyzyjność....
Ja zastosowałem cewkę 14 uH plus 140 pF (120 pF + przestrajany 20pF) podobnie jak cewka L1b. Reakcję ustawia się bardzo kłopotliwie, czułość jest niewielka jeśli chodzi o odbiór stacji QRP, eksperyment się udał, ale w kwestii praktycznego wykorzystania takiego RX to mam wątpliwości.

[attachment=17305]
Wykorzystując długie jesienne wieczory przygotowałem TX CW QRP na jednej lampie sterowany rezonatorami kwarcowymi 3,560 i 7,030 Mhz na edycję 2022 MAS...
Czy ktoś planuje wykonać jakieś urządzenie na MAS?

[attachment=17494]
(23-07-2021 15:23)SP9LVZ napisał(a): [ -> ]Czy ktoś próbował zrobić i przetestować układ wg schematu OK2EI?

Ja próbowałem. Ale brakło czasu. Miałem straszliwy brum. nawet na zasilaniu bez zasialacza sieciowego. Szykuję go na 2022.
Pierwszą wersję odbiornika zrobiłem jeszcze w podstawówce był schemat w Młodym Techniku - tu na forum są skany tych artykułów. Tak samo poległem na brumie.
Ja nie miałem problemu z brumem z tym odbiornikiem wg OK2EI,... może brum był, ale bez znaczenia dla odbioru bo nie zwróciłem na to uwagi. Musiał byś przeanalizować - coś było nie tak z układem. Jednak trzeba zwrócić uwagę, że na schemacie OK2EI brakuje kondensatorów blokujących zasilanie (musi być 100nF i 47 uF najlepiej przez rezystor 1 kohm od zasilania) oraz należy zmniejszyć wartość tego rezystora 3M3 w siatce na wiele mniejszy na poziomie 47k-100k. W takich warunkach u mnie pracował rx poprawnie. Być może zbyt duża wartość tego rezystora 3M3 powoduje że jest oddziaływanie przydźwięków na siatkę i stad brumienie.
Ja odbierałem stacje, ale odbiór nie był zadowalający - bardzo słaby. Do odbioru trzeba by zastosować lampę o dużym nachyleniu np. EF183, a do nadawania by uzyskać 5W musi być lampa większej mocy (EL34, 6L6, 6P3S) by dało się ustawić prąd spoczynkowy na poziomie 30mA. Słaba czułość odbiornika na jednej lampie jak dla mnie eliminuje taki odbiornik z zabawy w MAS bo przy słabych sygnałach stacji jak będą złe warunki nic nie będzie słychać. Miejmy na uwadze że to QRP. W związku z tym mam dwie opcje: wykonany obecnie TX lampowy na 6L6 i praca w grupie klasyfikacyjnej B - tylko TX. Do odbioru przerobiony wcześniej lampowy Promyk-Lux, który bardzo dobrze odbiera. Opcja druga to wykonanie RX lampowego ale w wersji homodyny i start ponownie w grupie A. Generalnie nie chodzi mi o ekstremalne zmniejszenie elementów, ale o wykonanie czegoś na czym będzie można spokojnie prowadzić QSO.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Przekierowanie