HomeMade

Pełna wersja: MAS - urządzenia Minimal Art Session
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Tak właśnie zrobiłem, w pierwszy wpisie w temacie napisałem: "Wykorzystałem po dwa rezonatory kwarcowe 3,560 Mhz i 7,030 Mhz (z OMIG)"... na schemacie też jest to uwzględnione X1 i X1' to 3,560...
Niedopatrzyłem sri Sad
Najbliższy test MAS już w najbliższy czwartek 26 maja... nieduża ekipa z SP już się przygotowuje czy jeszcze ktoś dołącza?
Zapraszamy do QSO!!!.
Stacje nie biorące udziału w konkursie mogą robić łączności ze stacjami w konkursie MAS. Wystarczy podać raport, nie trzeba wysyłać dzienników łączności - tylko QSO!. Prosimy zatem o wsparcie stacji SP w konkursie. 26 maja (2022) emisja CW +/- 7,030 Mhz od 16.00-22.00 LT i +/- 3,560 MHz 18.00-24.00 LT. Aktywność zapowiadają SP9LVZ, SO6K i SP9VNM.
I już po tegorocznym konkursie. SP było najliczniejszą grupą po stacjach DL, co bardzo cieszy.
Wyniki są dostępne tu:
http://qrpcc.de/contestergebnisse/mas/2022/index.html
Witam wszystkich zainteresowanych tematem MAS w 2023! Na tegoroczny konkurs dla ekipy z SP został zaprojektowany TRX homodynowy w kategorii 3 (jeden układ scalony).
Jeśli ktoś chciałby jeszcze dołączyć do "drużyny SP" pozostały jeszcze 3 komplety płytek do rozdysponowania! Komplet stanowi płytka gówna plus płytka klucza elektronicznego z zaprogramowanym procesorem keyera (układ zintegrowany). Jednak w MAS klucz elektroniczny nie wchodzi w podliczanie elementów.
Układ trx został zaprojektowany w nieco nowatorski sposób, z użyciem tanich i dostępnych elementów - zwłaszcza tranzystorów, nie trzeba np. poszukiwać 2N1971. Układ został sprawdzony testowo w wersji prototypu. Praktycznie nie potrzeba ustawiać żadnych parametrów pracy tranzystorów, więc jest prosty w uruchomieniu nawet dla początkujących. Płytki mają opisy elementów co ułatwia montaż. Jeśli ktoś jest chętny na płytki to proszę o kontakt, są tylko jeszcze 3 sztuki. Płytki można zmontować w wersji 80m lub 40m z użyciem rezonatorów (jako główny projekt) ale można tez zrobić swoją wersją z VFO LC. Na płytce jest również miejsce na dwie opcje kondensatorów strojeniowych. Montaż mieszany - część elementów jest przewlekanych, nieco kondensatorów od spodu jest w montażu powierzchniowym.
W związku w wyczerpaniem całego zapasu powyższa informacja już jest nie aktualna, wszystkie płytki zostały rozdysponowane.
Pierwsze egzemplarze urządzeń homodynowych na 40 m zaprojektowane specjalnie na tegoroczny konkurs MAS 2023 zostały już wykonane i przetestowane. Wszystko funkcjonuje zgodnie z założeniami projektowymi...

[attachment=18113]

Kluczowanie i sterowanie TRX będzie odbywać się ze specjalnie zaprojektowanego układu na ESP 32 (klucz CW nie liczy się do ilości elementów w konkursie MAS, można było sobie więc pozwolić na bardzo fajny pomysł)

[attachment=18114]

Odsłuch na homodynkach

https://youtu.be/BTJMuHsZ7tc
Ja też się przymierzam do startu w konkursie MAS. W marcu zbudowałem TRX cw na 80m. Odbiornik zbudowany jest na 3 tranzystorach. Zawiera filtr LC w torze mcz. VFO 2 tranzystory. Nadajnik zawiera też 2 tranzystory a stopniu końcowym zamontowany jest RD16. Moc wyjściowa to pełne 5W. Wyjście nadajnika filtruje eliptyczny LPF 4 MHz. W sumie wyszły 62 elementy, ale rozszerzę listę o automatyczne przełączanie N/O. Klucza telegraficznego też nie miałem, wykorzystałem doskonały projekt K3NG.[attachment=18115][attachment=18116][attachment=18117]
Super, będzie nas więcej w tym roku. My zrobiliśmy grupą naszą nową konstrukcję na ten rok na 40m z jednym układem scalonym czyli pod klasyfikację w kategorii 3.
Wyszło 66 elementów nie liczymy bloku klucza który ma w sobie też elementy sterowania. W związku z tym liczymy elementy samego TRX. Użyłem w stopniu końcowym IRL520, który jako jeden z nielicznych mosfetów pracuje na CW bez polaryzacji bramki, co daje duży plus przy uruchamianiu i zmniejsza ilość elementów. Tranzystor praktycznie się nie grzeje przy outp. 5W (ma tylko niewielki radiator i jest przykręcony do PCB). Wykorzystując RD16HHF przy ustawianiu większych prądów spoczynkowych muszę je przykręcać do solidnego radiatora co jest kłopotliwe w konstrukcji.
Dlatego szukałem długo optymalnych rozwiązań tak by wszystkie elementy trx były na PCB, proste w montażu.
Ja oprócz tej zespołowej konstrukcji na 40m uruchamiam teraz jeszcze inny trx z jednym układem (U416) w wersji na 80m. Czyli mam plan startowania na dwóch różnych trx na dwóch pasmach.
Skoro można używać keyera, to czy można używać softu do dekodowania / nadawania? Mimo pewnych prób nauczenia się CW do dzisiaj mi się nie udało, brak wytrwałości .... Smile

[attachment=18118]


______________________________________

Na ostatni Burzenin zatargałem nieco ładniej złożony mój MAS czyli taką jakby wariację na temat PiXi.
Tak jak opisywałem wcześniej, różnica jest taka że przy odbiorze sygnał idzie przez emiter do kolektora, przy nadawaniu wychodzi z emitera. Daje to (a przynajmniej powinno) pewne (~20dB) wzmocnienie przy odbiorze, choć komplikuje też sporo układ dopasowania w emiterze.
Łączność została zrobiona przez Jerzego RFC. TRX podłączony był do delty na 40m potraktowanej jako anteny i uziemiony do Burzeninowego kaloryfera. Jerzy sporo narzekał że odbiornik głuchy, ale przyznam że dla mnie (z kilkunasto? letnio młodszym słuchem) było sporo do wysłyszenia. Tylko w szerszym paśmie Smile Kiedy robiłem próby od siebie z działeczki, było dość dobrze słychać.
Może pomogły by słuchawki wysokoomowe, wtedy wzmacniacz AF można by zmodyfikować.
Największym (moim zdaniem) problemem był nieprzewidywalny shift przy nadawaniu. Wiadomo, shift dobrze jak jest, jeszcze lepiej jak jest taki jak częstotliwość filtru w odbiorniku Big Grin A tymczasem okazało się że na częstotliwości na której Jerzy chciał nadawać shift był prawie zerowy, na początku pasma (3510kHz) shift był kilkaset Hz ujemny, a na końcu (~3570kHz) kilkaset Hz dodatni... Przekonałem się dopiero jak zobaczyłem na swoim SDR jak zmienia się częstotliwość generatora. To można dość łatwo zmienić, zmieniając ceramik na kwarc, mam od jednego z kolegów.
Łącznie "urządzenie" posiada:
10 kondensatorów
6 rezystorów
4 tranzystory
1 rezonator
1 dioda
2 transformatory
1 cewka (ta 160mH)
Łącznie 26 elementów (o ile dobrze liczę).
73!
Karolu.
W zawodach MAS udział może brać każdy. Podajesz zwykły raport, nie wysyłasz logu i nie będziesz klasyfikowany, ale za to dasz punkty innym stacjom. Więc spróbuj swoich i komputera sił. Ja osobiście uważam, że komputer w tym przypadku będzie słabszy od operatora. Co do Shiftu to dobrze go mieć o stałej wartości. Konstrukcja Twoja jest ciekawa. Proponuję abyś dołożył kilka elementów a pozbędziesz się niekontrolowanego przestrajania podczas nadawania. Udanych konstrukcji życzę.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Przekierowanie