Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Przeczytałem Regulamin i nie znalazłem takiego obostrzenia. Jednakże coś chyba było wcześniej i wolałem się upewnić. Zatem nic nie stoi na przeszkodzie bym i ja przyłączył się do pospolitego ruszenia.
(11-11-2023 21:05)SP9FKP napisał(a): [ -> ]Przeczytałem Regulamin i nie znalazłem takiego obostrzenia. Jednakże coś chyba było wcześniej i wolałem się upewnić. Zatem nic nie stoi na przeszkodzie bym i ja przyłączył się do pospolitego ruszenia.
Może być opublikowana, regulamin się zmienił. Mamy za wąskie grono, żeby się niepotrzebnie ograniczać. Uważam, że fajnie jest (i inspirująco) jak projekty się szybko pojawiają na forach, blogach czy Githubie i podobnych.
To nakręca kolejnych. I to dobrze
Pisząc o Burzeninie chodziło mi o (chociaż sam nie do końca wiem) wystawę?, prelekcję?, whatever - mającą na celu rozpropagowanie idei. Pokazanie w czym tkwi zabawa.
73
mrn
PS. MAS jest najbliższy mojej zwariowanej idei "krótkofalarstwa organicznego" ;-) wyrażającej się w problemie: "zbuduj radiostację zdolną do faktycznej pracy wyłącznie z części pochodzących ze znalezionego na strychu starego odbiornika" ;-)
Ale chyba już o tym kiedyś pisałem.
Kolejna wątpliwość: jak będzie potraktowana pojemność złożona z kilku równolegle połączonych kondensatorów (dla uzyskania odpowiedniej wartości bądź zwiększenia dopuszczalnego prądu przez okładziny)? A co z kondensatorem zmiennym który ma więcej niż jedną sekcję? A co w przypadku tranzystora z diodą podłożową (np BS170)?
Koledzy!. MAS to jest zabawa konstruktorska, a nie wielkie zawody z nagrodami. Za MAS nie dostaniesz nawet dyplomu... generalnie chodzi o to by popularyzować projektowanie i wykonywanie prostych konstrukcji radiowych... a potem by była okazja je sprawdzić w praktyce.
Niepotrzebnie sami komplikujemy sobie temat... regulamin jest może ogólny i nie zawiera wyjaśnionych wszystkich niuansów, ale nie do końca o to chodzi.. nie ma to żadnego znaczenia (nawet w podliczeniu wyników) czy masz o jeden element więcej czy mniej....
Policz tak by było w porządku wobec innych... jak masz wątpliwość to napisz do Petera DL6CGC to zrobi indywidualną interpretację.
Tranzystor to jeden tranzystor czy to jest BS170, czy to jest mosfet z dwoma bramkami. Mieszacz diodowy (fabryczny w obudowie) liczy się wg ilości podłączonych pinów, podobnie jak filtr. Od kilku lat trafo na jednym rdzeniu liczy się jako jeden element nawet jak ma dwa uzwojenie...
Ja agregat kondensatora zmiennego policzyłem w ostatniej konstrukcji za tyle elementów ile sekcji z agregatu wykorzystałem - do przeciągania rezonatora potrzebowałem dwie a trzecią sekcje do Shift.
Układ scalony w kategorii A liczy się za tyle elementów ile ma w środku wg. karty katalogowej np LM386 - 20. Ale w kategorii C - LM386 liczysz wg. podłączonych pinów np.6.
Gdyby wykorzystywać wzmacniacz typu MMIC - to tyle ile ma elementów np. za 5.... itp...
MAS polega na zrobieniu prostej, czasami ne typowej konstrukcji.. im więcej własnej inwencji twórczej tym lepsza zabawa.
"M"AS - minimal - czyli ogranicz ilość elementów...
M"A"S - art - nie musi być pięknie, może być artystycznie.. :-) - stara lampa wygrzebana na strychu...
Dzięki Piotrze. Może to i upierdliwe ale kto pyta nie błądzi. Rywalizacja konstruktorska bardziej mnie kręci niż robienie QSO. Przynajmniej już wiem do kogo adresować zapytania. Nb takie umowne potraktowanie zbioru elementów (filtr) w postaci "czarnej skrzynki z wejściem i wyjściem" wiele tłumaczy i pozwala założyć listek figowy na niektóre skróty.
Dobra, do roboty.
Filtr LPF czyli pi-filtr liczy się za 3 elementy niezależnie z ilu elementów się składa.. to dlatego by nie minimalizować elementów np jakością sygnału nadajnika..
p/s uchylę może rąbka tajemnicy, by może też kolegów zachęcić do zrobienia nowych konstrukcji MAS na rok 2024.
Z Jerzym SP9VNM przegadaliśmy w temacie roku 2024 już kilka godzin i zrobiłem sporo testów pod nową konstrukcje... będzie to trx na 80m tym razem z przemianą częstotliwości. Przerobiliśmy już wiele wersji homodynek MAS, czas na coś bardziej ambitnego, ale prostego. Zastosujemy w p.cz. odbiornika filtr elektromechaniczny.
Wyzwaniem tej konstrukcji jest jak na niskiej p.cz. - 500 kHz zrobić dobry rx i tx... teoretycznie mamy to rozpracowane, teraz czas na testową konstrukcję.
Zgodnie z planem na przełomie roku 2023/24 powstały dwie, a w zasadzie trzy nowe konstrukcje na konkurs MAS 2024, który odbędzie się w dniu 9 maja 2024.
Wspólnie z Jerzym SP9VNM przygotowaliśmy dwa trx-y: RbM-1 (Radio by MAS v 1.0), CW na pasmo 80m. TRX-y składają się z niezależnego odbiornika - superheterodyny na UL1203 z filtrem telegraficznym elektromechanicznym w torze p.cz. oraz nadajnika CW QRP 5W sterowanego rezonatorem piezoceramicznym 3,580 Mhz. Dzięki bardzo dobrze pracującego układu ARW w torze p.cz. UL1203, zapewniony jest podsłuch własnego nadawania i zarazem współbieżnego strojenia RX/TX. Układ jest tak zaprojektowany, że nie ma potrzeby wyłączania odbiornika podczas nadawania. RbM-ki-1 obsługują pasmo 3,510 - 3,570 MHz.
Trzecia konstrukcja, to TRX na pasmo 40m: RbM-4 (Radio by MAS wersja na pasmo 40m), który powstał już dwa lata temu. Układ koncepcyjne jest podobny, oddzielnie RX i TX, ale odbiornik pracuje na p.cz. 10,7 Mhz, oparty jest o mieszacz i demodulator na mosfetach. Do strojenia RX wykorzystywane jest VXO - rezonator 17,730 Mhz. Nadajnik QRP 5W sterowany jest rezonatorem 7,030 Mhz. W związku z tą koncepcją RbM-4 pracuje tylko w wąskim zakresie +/- 2kHz wokół 7,030.
Poniżej foto RbM-1 SP9VNM i SP9LVZ gotowych do pracy...
W bieżącym roku podsumowanie wyników sesji MAS dość szybkie. Powodem zmniejszająca się ilość uczestników i również to, jak podaje organizator, że niestety 7 stacji (podających raporty MAS) nie dosłało logów. Organizator Peter DL6CGC prosi - nie twórzcie i nie przysyłajcie logów! Wystarczą mu wręcz zdjęcia z notatek z przeprowadzonych łączności i w takiej formie wysłanie choćby zdjęcia na mail. To taka zachęta dla tych którym jest trudno wysłać log. Dotyczy to osób biorących udział w MAS, nie MAS-owcy nie muszą nic wysyłać.
Jak widać MAS staje się co raz bardziej niszowym konkursem.
Większość uczestników pracuje na urządzeniach wykonanych lata temu. Czas chyba skończyć wykonywać co rocznie nowe konstrukcje na MAS.
Moje osobiste cele związane z MAS już zrealizowałem.
Wyniki za rok 2024.
[
attachment=18991]
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13