HomeMade

Pełna wersja: Najnowszy minitransceiver SP5AHT (80m/SSB). Dziennik budowy.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
(13-01-2011 21:55)SQ9RFC napisał(a): [ -> ]Wzorem pewnego budowlanego forum postanowiłem założyć dziennik budowy. Będę zamieszczał tu informacje o wszelkich postępach prac nad najnowszą konstrukcją kolegi SP5AHT, którą pierwszy raz zobaczyłem i usłyszałem na spotkaniu QRP w Burzeninie latem 2010r. Trx tak mi się spodobał, że postanowiłem go wykonać. Jako że szkoda mi czasu na gromadzenie elementów, dziś zamówiłem w pewnej wysyłkowej firmie KIT owego urządzenia. Fotki i schemat można znaleźć tutaj; http://www.sp-qrp.pl/modules.php?name=Co...age&pid=54
Pierwszy kłopot Undecided pod koniec zamówienia - napisali że na emaila podeślą link do potwierdzenia transakcji - czekam, czekam i nic - może się doczekam. Podobno za dwa dni KIT ma być u mnie - lutownica, cyna, kalafonia gotowa. Do tego czasu rozwieszę 84m drutu i jakąś mini skrzynkę i SWR-miarkę sklecę Tongue
Zamówienie potwierdzone ... czekamy na kuriera.
To było 13-01-2011 20:55 Big Grin
Słuchajcie ! rewelka ! Kurier przyjechał ! minęło 11 miesięcy i przyjechał ! Zapukał i mówi że ma paczkę Big Grin Biorę się do roboty.
To czekamy na dalsze informacje. Ja zrezygnowałem z dalszego uruchamiania, szkoda czasu na taką wersję. Choć do tego stanu świadomości doszedłem dopiero po zmontowaniuWink
Pora odświeżyć tematWink Michał SQ6OCW i ja postanowiliśmy odpalić niniejszą konstrukcję. Moja płytka przez jakiś czas leżała nietknięta, Michał SQ6OCW zakupił płytkę i budowę rozpoczęliśmy od wzmacniacza niskiejSmile Kiedyś na próbę uruchomiłem ten wzmacniacz niskiej, na płytce doświadczalnej i układ ruszył bez najmniejszego "ale":) Jednak po złożeniu układu na płytce z AVT żaden z układów (ani mój ani Michała SQ6OCW) nie ruszył. Mierniki poszły w ruch i pomierzyliśmy napięcia poszczególnych elementach (dla zasilania U = 12V, I = ok 20 mA): na emiterze T11 - 9,65V; na bazie T11 10,36V; na kolektorze T9 - 0V; na bazach T9 i T10 - po ok 0,6V. Michał SQ6OCW miał bardzo podobne wartości (Uzas = 13,8V). Długo każdy z nas przeglądał swoją płytkę i na 95% wykluczyliśmy kwestię zwarcia gdzieś w układzie. Postanowiłem więc znowu zbudować układ na płytce uniwersalnej, celem znalezienia winowajcy. I tutaj znowu się zaskoczyłem: układ na płytce uniwersalnej ruszył bez kłopotu. Napięcia były już nieco lepsze (U = 12V, I = 4 mA): na emiterze T11 - 5,87V; na bazie T11 6,54V; na kolektorze T9 - 8,30V; na bazach T9 i T10 - po ok 0,6V. I tutaj nasuwa się nam pytanie czy ktoś z budujących natknął się na podobny problem?? 73!!
Jest mało prawdopodobne aby przy prawidłowym druku na bazie T9 napięcie miało wartość 0.6V a na kolektorze tego tranzystora 0V. Baza polaryzowana jest napięciem właśnie z kolektora tego tranzystora więc widzę sprzeczność ;-). Najbardziej prawdopodobne jest, że baza jest polaryzowana wprost z napięcia zasilania przez R25 a kolektor T9 jest zwarty do masy lub opornik kolektora - R26 jest podłączony do masy zamiast do zasilania. Innym wytłumaczeniem może być zwarcie kolektora i emitera T9. Nie znalazłem w postach tego wątku rysunku druku ale proponuję poszukać w okolicach T9 w topologii ścieżek czy na przykład R26 dołączony jest do zasilania. Warto też sprawdzić omomierzem z sygnalizacją dźwiękową czy bez zasilania kolektor T9 jest zwarty do masy. W końcu, jeśli inne przypuszczenia zawiodą waro wylutować T9 i sprawdzić omomierzem stan złącza kolektor-emiter tego tranzystora bo zwarcie tego złącza również tłumaczy opisany stan..
L.J.
Witam! Przejrzałem płytkę pod kątem błędu w druku - po raz kolejny wykluczam go. Załączam również schemat montażowy - tak wygląda układ ścieżek od strony druku. Z porad Kolegi Leszka:

a) Najbardziej prawdopodobne jest, że baza jest polaryzowana wprost z napięcia zasilania przez R25 a kolektor T9 jest zwarty do masy lub opornik kolektora - R26 jest podłączony do masy zamiast do zasilania. Innym wytłumaczeniem może być zwarcie kolektora i emitera T9. Nie znalazłem w postach tego wątku rysunku druku ale proponuję poszukać w okolicach T9 w topologii ścieżek czy na przykład R26 dołączony jest do zasilania. - WSZYSTKIE POŁĄCZENIA W OBRĘBIE WZMACNIACZA NISKIEJ CZĘSTOTLIWOŚCI SĄ OK.

b) Warto też sprawdzić omomierzem z sygnalizacją dźwiękową czy bez zasilania kolektor T9 jest zwarty do masy. TAK, OMOMIERZ SYGNALIZUJE ZWARCIE.

c) W końcu, jeśli inne przypuszczenia zawiodą warto wylutować T9 i sprawdzić omomierzem stan złącza kolektor-emiter tego tranzystora bo zwarcie tego złącza również tłumaczy opisany stan. TUTAJ MOŻE BYĆ PROBLEM GDYŻ PŁYTKA JEST DWUSTRONNA I NIE CHCIAŁBYM PRZEGRZAĆ JAKIEJŚ ŚCIEŻKI PIERWSZYM LUTOWANIEM.

Jakie jest prawdopodobieństwo, że u dwóch osób wystąpi podobna awaria niezależnie?? Bo zarówno Michał SQ6OCW jak i ja składaliśmy swoje układy osobno... Prawo Murphiego Wink ??[attachment=6121][attachment=6122]
Michał!
Odpowiedz mi na pytanie: - dlaczego na Kolektorze T9 masz "0V", skoro pomimo błędu w druku który widzę, powinno tam być napięcie zbliżone do zasilającego?
Rysio!
drugi koniec r25?
(16-10-2012 11:59)SP9MRN napisał(a): [ -> ]drugi koniec r25?
Maciek, ścieżka do tego końca rezystora jest pod czarną linią, też jej nie widzę ale ona tam jest :-)
Podobnie jest ze ścieżką przy R27 i R29
Zakładając że Marcin ma rację, ....ponieważ taką płytkę posiada, a Michał nie powiedział Nam wszystkiego.....bo nie zmierzył czy jest napięcie na stykach przekaźnika, wnioskować można że:
- R26 jest do wymiany z powodu wady,
- przekaźnik jest do wymiany z powodu nie podawania napięcia na właściwy styk,
- druk jest źle zaprojektowany w okolicy przekaźnika,
no i to trzeba wszystko sprawdzić!
Rysio!
Rysiek, nie mam płytki... tylko domyślam się że Maćkowi mogło się wydawać że nie ma kawałka ścieżki do tego rezystora. Poza tym uważam tak samo jak któryś z kolegów (nie pamiętam kto) że nie ma opcji aby na bazie T9 było 0,6V podczas gdy na jego kolektorze jest 0V. To się wydaje niemożliwe.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Przekierowanie