HomeMade

Pełna wersja: Najnowszy minitransceiver SP5AHT (80m/SSB). Dziennik budowy.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Na płytkach AVT zdarzają się, że pady nie są podłączone ze ścieżkami, proponuję sprawdzić połączenia omomierzem.
Tak Marcin!
To nie jest możliwe. Co do ścieżki o której mowa....powiększyłem do granic "niemożliwości" rzeczony rysunek montażowy i z pod czarnej kreski, z lewej strony wychodzi kolorowy fragment ścieżki. W całej tej dyskusji moim celem jest "zmobilizowanie" Michała do samodzielnego analizowania układu i zależności pomiędzy napięciem zasilania i zastosowanymi elementami.....co z tej mobilizacji wyjdzie?...to się okaże. W celach doświadczalnych zmontowałem przed chwilką ten układ, ale z tranzystorem BC107 i wiem jak ma wyglądać rozkład napięć w takim układzie. Z tranzystorem BC547 będzie podobny.....ale do tego Michał MUSI sam dojść, inaczej się nie nauczy!
Teraz czekam co powie Kolega Michał! jeden i drugi!
Rysio!
Ano wychodzi (spod czarnej kreski). Rysio ma rację.
Pozostaje jeszcze pytanie, czy rysunek ścieżek z gazety odpowiada temu z fabryki. :-)
A (brutalnie mówiąc) tranzystory są dobrze wlutowane?

73
MAC
Patrząc na rysunek druku opornik R25 dołączony jest pomiędzy bazą a masą podobnie jak C34 więc nie ma żadnej polaryzacji bazy. Gdyby tak było, wtedy na kolektorze, tego niespolaryzowanego i sprawnego tranzystora, napięcie powinno mieć wartość bliską zasilania a nie zera i nie powinno tam być zwarcia do masy. Ponieważ autorzy twierdzą, że na bazie jest 0.6V a na kolektorze 0 to albo rzeczywisty druk jest kompletnie inny i aż się prosi o zdjęcie płytki, albo po prostu nie wiedzą co piszą i nie zauważyli, że R25 jest dołączony do masy a pomiary pochodzą z innego miejsca :-(. To dość prosty układ i nie chce mi się wierzyć, że dwóch montujących nie jest w stanie zauważyć ewidentnego błędu druku lub montażu, który przeczy danym jakie podali z pomiarów :-( . Jeśli druk jest dwustronny to należałoby pokazać równiez druk od strony elementów bo rysunek druku zamiast sprawę rozjaśnić dodatkową ja zaciemnił.
Proszę wykonać dobre zdjęcie płytki z natury z obu stron bo być może rozmawiamy o różnych sprawach i niepotrzebnie tracimy czas i energię na zgadywanie i domyślanie się szczegółów :-(
L.J.
(16-10-2012 19:57)SP6FRE napisał(a): [ -> ]Patrząc na rysunek druku opornik R25 dołączony jest pomiędzy bazą a masą podobnie jak C34 więc nie ma żadnej polaryzacji bazy.

Leszek, też tak myślałem, ale Rysio wyprowadził mnie z błędu
[attachment=6123]

Oczywiście jest możliwość rozbieżności pomiędzy rzeczywistością a produkcją.
MAc
mrn
Sprawę, u źródła, wyjaśniłem jeszcze wczoraj późnym wieczorem. Okazało się, że jak zwykle chęć zysku wzięła górę nad solidnością.....a opinia klientów?....no cóż, rodzi się sama. Nie należy moim zdaniem mieć pretensji do OBU Michałów którzy postanowili PIERWSZY raz w swoim życiu złożyć gotowy KIT....(dosłownie), nigdy wcześniej NIC nie budowali. Wcześniejsze, prototypowe płytki tej konstrukcji takiego błędu nie zawierały, przejrzałem dokładnie opisy zamieszczone w ŚR i EdW.
Szczegóły są na prezentowanych fotkach, ta gorsza jest wynikiem DUŻEGO powiększenia mizernej fotografi z pisma korporacji. Foto aktualnej płytki do analizy dostarczył mi, na moją prośbę Michał SQ6IYV. Dzięki! Dzięki temu problem został wyjaśniony, co nie oznacza, że nie można spodziewać się kolejnego.
Potwierdzam, na płytce, która była - jak mówili z AVT - pierwszą partią jest ten błąd. Trzeba lekko wiertłem zniszczyć metalizację od strony masy...
Chyba AVT używa przestarzałego oprogramowania do projektowania płytek ;-)
Cześć tajemnicy została rozwikłana i po przełączeniu R25 do kolektora stopień zaczął chyba pracować prawidłowo?.
Zostaje jednak w dalszym ciągu pytanie skąd na bazie tego tranzystora napięcie miało wartość 0.6V oraz, jeśli R25 nie był dołączony do kolektora a do masy (na co wskazuje układ druku) to dlaczego kolektor T9 był zwarty do masy?
Nie będę się jednak dalej czepiał jak dopiszecie czy w końcu zaczęło to działać. Chwilę spędziłem analizując schemat i muszę przyznać, ze ma kilka ciekawych rozwiązań istotnie upraszczających konstrukcję. Używałem sam kiedyś podobnego modulatora i znam sposób jak wydusić z niego znacznie więcej niż tu poprzednio napisano jeśli chodzi o tłumienie nośnej. Zdradzę to jednak jeśli ten wątek zostanie jakoś porządnie dosiągnięty do jakiejś puenty :-(
L.J.
Napisał do mnie Rysiek (sp6fin) z prośbą aby nie pastwić się już nad dzielnymi budowniczymi kit-a AVT. Jako, że sam nie jestem bezbłędny, czego dowody na to znajdują się również na tym forum, nie trzeba było mnie długo do tego namawiać ;-)
Uzyskałem szersze wyjaśnienie ale na przyszłość zachęcam do szybszej korekty i sprostowanie bez fałszywego wstydu, że zrobiło się pomyłkę. To również przykład, że więcej danych (np. zdjęcia zmontowanego układu) mogłyby sprawę rozstrzygnąć już dawno.
Jak pisałem, schemat urządzenia mnie zainteresował więc namawiam kolegów do rychłego podjęcia tematu bo chciałbym zobaczyć wynik końcowy, nawet gdyby znalazły się po drodze inne błędy i problemy. A o poprawie modulatora napiszę w stosownym momencie.
L.j.
Śpieszę donieść, że Michał SQ6OCW rozwiercił metalizację otworu pod rezystorem R26 i po ponownym zamontowaniu uruchomił układSmile Ja w wolnej chwili też poprawię swój układ. Błąd dość niepozornie wyglądający ale jednak skutecznie unieruchamiający układSmile

Leszku, obiecuję zamieścić fotografie z uruchomionym układemSmile Pozdrawiam wszystkich!! 73!!
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Przekierowanie