RE: HUSAREK DSP
Generalnie można stwierdzić, że problem zakłóceń od enkodera nie istnieje i lokalizacja płytki VFO w obrębie modułu RF jest możliwa bez szkody dla odbioru. Co zauważyłem:
1. Bardzo niski poziom tła (szumy, smog elektroniczny), które szczególnie dają się we znaki krótkofalowcowi mieszkającemu w bloku wielorodzinnym.
2. Bardzo przyjemne audio.
3. Bardzo dobra automatyka.
5. Bardzo dobry (skuteczny) notch filter
4. Poziom dźwięku w głośniku z wyjścia kodeka w zupełności wystarczający bez konieczności stosowania dodatkowych wzmacniaczy m.cz.
Co bym poprawił w tym sofcie? Niewiele, ale:
1. Nie wiem, czy jest sens implementacji zawężania pasma do 200 Hz i mniej - wstrojenie się w sygnał CW przy takich szerokościach filtra jest praktycznie niemożliwe. Mam wrażenie, że użyteczny zakres odsłuchu kończy się z pasmem 500 Hz. Myślę, że lepiej (praktyczniej) byłoby dać częstotliwości 2,5 - 2,2 - 1,9 - 500 - 350 - 250. Szerokość 200Hz jest już mało użyteczna, nie wspominając o 100 Hz.
2. Układ załączania notch-filtra żyje swoim życiem - może czegoś nie wiem odnośnie konfiguracji. Załączam, ustawiam enkoderem f wycinaną, a potem wyłączam i ponownie chcę włączyć. Tu okazuje się, że układ wycina, ale już nie tę f, którą przed chwilą ustawiałem ręcznie, ale coś zupełnie innego. Czyli od nowa trzeba kręcić enkoderem. Coś jakby brak zapamiętywania ostatnio ustawionej częstotliwości.
Po południu, o ile nie będzie ,,napadu wnuków" sprawdzę nadajnik i spróbuję skonfigurować wyjście m.cz. Husarka, aby dało się nagrywać próbki dźwiękowe przez kartę muzyczną komputera. To prostsze i mniej czasochłonne niż wrzucanie filmów, a poza tym ma się wolne obie ręce przy konieczności szybkiej zmiany ustawień radia. Zostało zastanowić się nad BPF i LPF na zakres 1,8 - 50 MHz i wzmacniaczem mocy. Filtry 4 pasmowe to, moim zdaniem marnowanie ,,super materiału" na radio. Jak już drukować, laminować, trawić, wiercić i obsadzać elementami to myślę, że lepiej robić to w wersji docelowej. Poza wszystkim wielki ukłon dla konstruktorów i twórcy softu - zrobiliście Panowie kawał dobrej roboty i, co najważniejsze, idącej z duchem czasu. Nie wiem kiedy to wszystko trafi w obudowę, ale czuję, że będzie to moje ulubione radio do krótkofalowania. Pierwsze testy są więcej niż pomyślne.
Bogdan
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-11-2016 14:49 przez SP4LVC.)
|