HomeMade

Pełna wersja: Transceiver lampowy CW wg. G3PNI
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8
Chyba znalazłem błąd. Ten zagadkowy układ na duotriodzie jest błędnie zrobiony, gdyż powinien wyglądać tak jak w załączniku.
Jutro to sprawdzę. Inna sprawa że IMO jest całkowicie zbędny...
Możliwe, że ktoś próbował zmontować taki układ ale było za duże wzmocnienie i połączył w taki dziwny układ równoległy.
No więc miałem rację Shy ale nic to nie dało Sad

W tym układzie był błąd i po poprawieniu wzmacniacz jest 'nienormalnie' czuły z tendencją do wzbudzania. Dopiero jak założyłem jakąś dziwaczną duotriodę to się nie wzbudza ale reaguje brumieniem na zbliżenie ręki z odległości 30 cm. etc.... Układ od początku był skonstruowany z tym błędem, i musiał działać dobrze....

Słowem efekt jest, ale....

Ale to nic nie dało, dalej jest cicho.. Błąd więc tkwi w mieszaczu lub wzmacniaczu kaskodowym lub VFO, które wzbudza się z pewną trudnością. Może diody...

W każdym razie krąg się za-cieś-nia-! Dodgy

Frycz.
Z powodu małej czułości ktoś dołożył ten wzmacniacz na duotriodzie.
Nie znam tej konstrukcji ale nie podoba mi się lampa zastosowana w kaskodzie (ECC81) znacznie lepiej powinna tam się sprawować ECC88, tylko ona ma inaczej żarzenie 6,3V między nogi 4-5 a nie jak w ECC81 45-9.
Mam takie nieśmiałe pytanie - czy ten TRX będzie w ogóle działał ? Coś mi chodzi po głowie, że mieszacz dwu-diodowy wymaga dwukrotnie mniejszej częstotliwości VFO niż odbierana z uwzględnieniem podwójnego offsetu. Wychodzi mi, że on będzie nadawał na 80m, ale odbierał na 40m. Chyba że coś jest pokombinowane z harmonicznymi VFO, chociaż nie wydaje mi się, bo to klasyczny generator colpittsa dający dość czysty sinus. LPF stroimy na drugą harmoniczna ??? czy jak ....
Ten mieszacz jest w porządku, jest zrównoważony dla jednego sygnału i nie wymaga jakichś kombinacji z VFO.
To prawdopodobnie zaszłość historyczna gdy diody półprzewodnikowe były rzadkością i dobranie jednakowej czwórki diod było trudne. Wnosi niestety duże tłumienie i dobrze by go zamienić na mieszacz kołowy.
R.
To radio dobrze działało, nawet bardzo dobrze. Oryginalnie na 05 metrowym kawałku drutu... To najlepsze radio jakie zrobiłem w życiu. W sensie czułość/dźwięk. Tylko selektywność była jaka była.... Marna.

Właśnie rozmawiałem z SP7NEC który zrobił to radio i też narzeka na czułość, i on poruszył aspekt częstotliwości heterodyny. Ja zrobiłem 3,5 3,6 bo tak napisali. Wstyd powiedzieć ale ja tutaj nie sprawdziłem częstotliwości heterodyny. Może jest 1,7 MHz i dlatego ten co je sklecił dołożył stopień na EF80 z obwodem rezonansowym? To wtedy miało by sens.

Sprawdzę i podstawię też inny generator, ale nie dziś bo jestem przeziębiony. Undecided

SP9FYS - masz na myśli mieszacz typu SRA-1 ? Narysuj jak to widzisz?

Pozdr!

F.
Ciekaw jestem jak jest i czy jest offset CW - niby nie ma offsetu, ale może włączenie nadajnika zmieni parametry zasilania i przestroi generator - może tak to jest zrobione?
Jeśli chodzi o częstotliwość VFO ... poczytałem trochę opracowań Poliakowa - o tym mieszaczu ... ale to jest praktyk raczej i on tam daje f/2, a ja bym sobie chciał wyprowadzić matematycznie - równaniami trygonometrycznymi ... zasymuluje na szybko w Pspice - zobaczmy co wyjdzie ...
(19-09-2017 20:02)SP5RF napisał(a): [ -> ]...
SP9FYS - masz na myśli mieszacz typu SRA-1 ? Narysuj jak to widzisz?

Pozdr!

F.

SRA-1 jest mieszaczem podwójnie zrównoważonym w odróżnieniu od aplikacji dwudiodowej która jest zrównoważona dla jednego sygnału.
Oczywiście da się zastosować SRA-1 w tym trx-ie. Komplikacją jest jednak dopasowanie portów 50om do wysokoomowego schematu lampowego.
Alternatywnie można użyć schematu 4-ro diodowego ring-modulatora podobnego do użytego w niegdyś popularnym wzbudniku HS1000 np takiego jak ten:
http://www.nzart.org.nz/assets/exam/sg/sg-mixer.html (patrz -> the balanced modulator)
Na rysunku przedstawiony jest modulator DSB. Ponieważ porty są funkcjonalnie wymienne, tam gdzie podane jest audio, podajemy sygnał ze wzmacniacza w.cz. tam gdzie zaznaczono DSB output - uzyskujemy sygnał m.cz. Myślę, że na wyjściu da się zaimplementować transformatorek wymontowany z karty modemu telefonicznego z PC-ta.

R.

edit: Teraz jeszcze dopatrzyłem na schemacie - sygnał w.cz. na demodulator podajemy z wtórnego uzwojenia transformatora w anodzie wzm. w.cz. Drugi koniec tego uzwojenia zapinamy do masy.
Jako że powolutku zaczynam zbierać elementy do tego trx mam pytanie do fachowców lampowców ... w układzie jest kilka dławików 2.5mH. Tu zamieściłem link z TME filtrujący. Które dławiki byłyby najwłaściwsze do tej konstrukcji.

https://www.tme.eu/pl/katalog/#id_catego...2C26538%3B

Natomiast ... gdy sobie pomyślałem o offsecie pomiędzy TX a RX to stwierdziłem że i bez tego damy rade Fryczu zrobić 2 stronną łączność na tych zabaweczkach - po prostu zajmiemy 2 kanały CW :-) a ze on odbiera 2 wstęgi ....
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8
Przekierowanie