HomeMade

Pełna wersja: Transceiver lampowy CW wg. G3PNI
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8
Ja jestem na etapie budowy obudowy. Blacha pocięta jeszcze nie wygięta i nie poskręcana. Elementy składowe zgromadzone wszystkie.
Witam Kolegę
Ja swój zacząłem budować w 2014 i tak w "porywach" poprawiam do teraz
Muszę się nauczyć wstawiać zdjęcia to pochwalę się jak wygląda.Jako obwód wejściowy zastosowałem kubek od pośredniej starych telewizorów lampowych.Taki jak w pierwszej wersji Bartka.Wczoraj w swoich "przydasiach" znalazłem jeszcze kilka takich nowych filtrów. Gdyby któryś z kolegów potrzebował to mogę podesłać
Grzegorz SP7NEK
Mam chwilę czasu. Trzeba przerobić VFO w homodynie, więc zrobiłem tam reakcyjniaka. To ślepa uliczka. Dużo gałek, wymagana precyzja strojenia. To było dobre kiedyś, kiedy na jednej lampie było radio... Transiwer do CW - tylko homodyna.
Solidne VFO, sztywne, zaizolowane termicznie, z kondensatorami przepustowymi itp. dam triodę paluszkową odsadzoną od płytki.

Ale.... No właśnie...

Taki reakcyjniak to zarazem wspaniała radiowa przygoda! Pięknie odbiera AM, a także CW i SSB. Dlatego zrobię takiego na pasmo 5-9 MHz. Będzie i pasmo amatorskie i rochę stacji AM. Też na chasis od starego radia. Tyle że ten schemat z młodego technika to słaby jest. Nie podoba mi się że potencjometr reakcji trzeszczy i w ogóle.
Macie może koledzy jakiś wypróbowany schemat ?

Pozdr!
Sprzedaję pomysł na proste zasilanie urządzeń lampowych z 12V:

Kupujecie najtańszą przetwornicę wtyczkową 12V / 230V.
Np taką:
https://allegro.pl/oferta/przetwornica-1...8077890656

Rozbieracie i demontujecie falownik 50Hz. Wykorzystujecie napięcie stałe z przetwornicy zasilającej falownik. Dostajecie fajny zasilacz około 300-320V i dość dużej mocy jak na takie maleństwo bo około 50W lub więcej.
Do zasilania żarzenia wystarczy zwykła przetwornica obniżająca za parę zł. Pamiętajcie o bezpiecznikach polimerowych na wszelki słuczaj. Podczas różnych dziwnych doświadczeń mogą się przydać.
Wszystko umieszczacie w metalowym pudełku. Napięcia wprowadzacie i wyprowadzacie poprzez kondensatory przepustowe (uwaga: na odpowiednie napięcie!!!)
życzę miłego ulampowiania kolejnych konstrukcji.

P.S.
Napięcie z przetwornicy wynoszące 300V jest tak samo lub bardziej (prąd stały) niebezpieczne jak napięcie z gniazdka w ścianie...
Koledzy, chciałbym zrobić zasilacz na bazie przetwornicy, w stylu retro, tj. zasilający transceiver lampowy z akumulatora samochodowego. Czy jest sens przerobienia do tego celu typowej, komercyjnej przetwornicy samochodowej np. 1000 W (12/230V). Czy nawinięcie transformatora do takiej przetwornicy (ew. przewinięcie) o napięciu wyjściowym około 600 V AC, 200 V AC, jest wykonalne w warunkach amatorskich, czy można zastosować lub przerobić coś gotowego ? Może ktoś już zmierzył się praktycznie z takim zadaniem ?
1000W to chyba przesada. Zorientuj się jakiej łącznej mocy potrzebujesz dodaj 30% zapasu i powinno starczyć.
Przetwornice 12-230V dają około 300V napięcia stałego. Jeśli potrzebujesz dwa razy więcej dorób zamiast oryginalnego prostownika podwajacz napięcia i dostaniesz wtedy około 600V. Ponieważ przetwornice wytwarzają napięcie prostokoątne w swoim transformatorze to takie napięcie po podwojeniu będzie bardziej sztywne niż w przypadku zwykłego podwajacza sieciowego. Zastosowane diody muszą być szybkie i wysokonapięciowe.
Dla niższych napięć do wyjściowego trafa można dołożyć dodatkowy autotransformator i porobić odczepy pozostawiając oryginalny transformator nietknięty.
Dzięki za odpowiedź. Kombinuję, żeby dostać ok. 750V DC, z prądem 0,5 A (pod obciążeniem) i około 280 V/04 A (tu nie ma problemu). W ostateczności trzeba będzie się pogodzić z 600 V.
Niektóre przetwornice, te z sygnałem tzw modyfikowanego sinusa mogą mieć czasem trochę niższe napięcie. Wtedy zrób potrajacz napięcia. Przetwornica przetwornicy nie równa. Przy trochę większej mocy trzeba znaleźć odpowiedni egzemplarz, ale nawet ta pierwsza z brzegu może okazać się wystarczająco pozytywna.
Nie zauważyłem czy było, ale wrzucam oryginał z radcoma (tak dla kompletu)
Warto zauważyć, że tam gdzie HS wstawił EL84 - czyli pentody - w oryginale siedzą tetrody strumieniowe.
[attachment=17548]

73
MAc
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8
Przekierowanie