HomeMade

Pełna wersja: Transceiver lampowy CW wg. G3PNI
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8
Potwierdzam Big Grin Sygnał bardzo ładny czysty i soczysty Big Grin
(17-07-2011 18:04)frycz napisał(a): [ -> ]Na 250V wyciągnąłem z nadajnika 15W a na 400V ponad 30W... To mordercze dla lampki QQE03/12 i nie wiem czy nie lepiej zrobić go na dwóch pentodach EL83.

A może GU-32, 5 zł na ALLEGRO..., podstawka pewnie droższa.. Smile
GU32 to znakomity pomysł tylko właśnie ta podstawka, i nie wiem czy wzbudzi się ją kwarcem? Myślałem też o GU 29 .

Bo faktycznie anoda QQ0312 robi się bordowa w takt kluczowania. Ciekaw jest też że kiedy przełączyłem na napięcie 600 V i moc była ponad 30W korespondent uznał sygnał za gorszy...

Teraz jestem na etapie zamawiania transformatora i projektowania wnętrza nadajnika.

F.
Hej!

Na cqham.ru widziałem konstrukcje wzmacniaczy na 3-4xGU50 z lampami wlutowanych bezpośrednio do druku! Smile, zawsze można zrobić postawkę a'la PCB.
Podstawka już zamówiona, ceramiczna z posrebrzanymi stykami Exclamation ...

Nie wiem czy GU 29 nie będzie lepsza?

F.
Nie, nie będzie lepsza. Prawdopodobnie jej nie wzbudzisz kwarcem. To podwójna tetroda mocy. Najrozsądniej by było zachować dotychczasowy nadajnik tak by dawał ok.10 W mocy, a GU29 wykorzystać jako wzmacniacz sterowany w siatce pierwszej. Możliwe jest też inne sterowanie, można pokombinować. 100W jest pewne i bezpieczne dla obu lamp. GU29 potrzebuje 600V na anodzie, łatwo jest wykonać podwajacz napięcia, czyli 300 V do wykorzystania dla "kukułki", 600V dla GU29. Takie nadajniki już przerobiliśmy "onegdaj".
Rysio!
Dokonałem pomiaru WFS mojego nadajnika i na 3,5 MHz uzyskałem 1,1....
Myślałem że to jakiś błąd ale kiedy włożyłem kwarc 8 MHz i dostroiłem nadajnik to WFS wyniósł powyżej 5 !


Antena to jednopasmowy symetryzowany inverted V na 15 metrowym maszcie.

Spodziewałem się się teraz walki z anteną, skracania, wydłużania, przepinania a tu taki piękny prezent, WFS 1,1 Smile

Teraz będę jeszcze dobierał cewkę, aby - jak się da - objąć przestrajaniem zakres 3,5 i 7 MHz, a jak by się udało to nawet 1,8 MHz !!

A tak przy okazji , czy ktoś z Kolegów ma może kwarc 1,8 MHz i może go pożyczyć/sprzedać/podarować ?

Pozdr!
Niestety "myk" z przestrajaniem na 7 MHz nie wyjdzie bo na 7 rezonans jest mało ostry i nadajnik generuje harmoniczne.... Sad niech na razie zostanie 3,5 MHz.
--------------------------------------------------------------
Z ostatniej chwili:
Już mam lampę GU32, piękną podstawkę i strasznie fajne zaciski na anody. Wszystko klimatyczne i co najważniejsze dobrej jakości Smile

Będę robił na tej lampie prosty nadajnik telegraficzny, ale.... dopiero jak zrobię kilkadziesiąt łączności na tym nadajniczku, który teraz robię (na QQE0312) .
Aczkolwiek już teraz poczynię pewne próby, mianowicie czy GU 32 da się wzbudzić kwarcem przy napięciu anodowym 600V... Jak się da wzbudzić to będzie bajka...Rolleyes

-----------------------------------------------------------------

Z najostatniejszej chwili Smile

No więc lampa GU32 daje się wzbudzić kwarcem i ma większą moc niż QQ ale przy tym samym napięciu moc GU jest o połowę mniejsza... Jak się poda 600 V to wtedy jest większa, ale anody robią się czerwone Huh Muszą być z bardzo cienkiej blaszki bo rozjaśniają się dosłownie w takt kluczowania.

Czyli trzeba będzie popracować nad całością...
dołączam foty...

F.
Prace trwają, z tym że łudziłem się że będzie szybciej, a tu mozolnie, powoli z rozwagą każdy detal trzeba przymierzyć 3 X...

Ale jeszcze kilka dni ( ok. 4 -5 godzin ) i już będzie OK Rolleyes
Znalazłem dziś chwilę i dokończyłem nadajniczek. Sporo pracy, sterowany kluczem nad/odbiór. Działa super, ale ton i jakość sygnału potwierdzą korespondenci. Moc jest ponad 30W ale to tylko chwilę. Normalnie od 0,5 W do 15-20. Regulowane.

Stosunek cena/moc dobry, prostota i niezawodność, odporność na przepięcia. Ale robi się to ciężko. Cewkę nawinąłem grubą licą, połączenia robiłem srebrzanką.. Bardzo mi się ten układ podoba.

Teraz robię transceiver, dość ciekawy bo będzie zasadniczo homodynowy, ale będzie miał też odbiornik reakcyjny Shy (moduł 5-8 MHz do słuchania normalnego AM), i tam w nadajniku powielę ten przeciwsobny układ - już kupiłem ceramiczną cewkę z napylonym uzwojeniem.

Aha! Tylko transceiver będzie: CW / 7 MHz...

Pozdr!
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8
Przekierowanie