HomeMade

Pełna wersja: Transceiver lampowy CW wg. G3PNI
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8
Zaczynam zbierać elementy do transceivera CW/7MHz z reakcyjnym modułem AM 5-8 MHz. - tak do posłuchania.

Części już zbieram i mam cewkę nadajnika i to marki S&H Shy
Nadajnik zrobię najpierw na kawałku sklejki. a będzie się składał z ECC81 i najprawdopodobniej QQE 0312 lub GU... Zobaczymy. Chcę żeby miał od 1-30 W. CW Fonii nie przewiduję ani teraz ani potem.

Nowością będzie to że na wejściu radia będzie ostry doskonałej jakości filtr pasmowy , i taki sam filtr na wyjściu VFO/VXO , dzięki czemu sygnał z generatora będzie czysty. Będą strojone jedną gałką współbieżnie za pomocą paska zębatego i 2 zębatych kółek - a to wszystko ze sklepu modelarskiego. Exclamation

Układ reakcyjny będzie prosty (FOTO) i też wstępnie zrobiony na kawałku sklejki a miarą jego przydatności będzie to, czy na długiej antenie teleskopowej i uziemieniu odbierze stacje Polskiego Radia Dla Zagranicy nadawane z GB.
Już przyszła lampka - radziecka duotrioda.

Słowem entuzjazm jest, zaczynam zbierać elementy i za kilka dni zamówię odpowiedni transformator i zobaczymy jak to zacznie nabierać kształtu. Czas projektu - pół roku i radyjko powinno być jak spod igły.

Zobaczymy.
Znalazłem na Allegro na 90% transceiver G3PNI w obudowie po radiotelefonie. Wygląda na kompletny i musiał - co ważne - długo pracować bo był pełen takiego specyficznego "tekstylnego" kurzu.

Jest kilka zmian, np dodano "magiczne oczko" zapewne zamiast wskaźnika wychyłowego, jako tańszy i niezawodny wskaźnik dostrojenia. Jest też jakiś obwód rezonansowy w nadajniku i kluczowanie masą zamiast napięciem anodowym - fajne bo bezpieczne.

Lampa nadajnika była z wysokonapięciowa z wyprowadzeniem anody na górze bańki co dziwne, bo napięcie anodowe wynosi ze 300/350V max.

Idzie weekend - zobaczymy.... Shy
Uruchomiłem odbiornik.

https://www.youtube.com/watch?v=xdPLJp7dr-U

Brzmi pięknie choć cichutko, nie mam wyboru lamp.

Do nadajnika potrzebuję pentodę typu noval E z wyprowadzeniem anody na bańce.
Były takie? Dodgy
Witam. Ta lampa to może EL81?
To by wyjaśniało sprawę. Faktycznie ona była by tu optymalna i chyba taką mam w zapasach. Smile

To radio jest bardzo dobrze, w sposób przemyślany skonstruowane. Choć nieco dziwacznie. Np na jednej ECC81 jest VFO i driver , a tu jest VFO i wzmacniacz wstępny m.cz. na jednej lampie, a na 1/2 innej - driver. Jakoś tak pokombinowane... Przez co lamp (baniek) jest za dużo bo 7 a z magicznym okiem to nawet 8 a powinno być 5
Trochę zmota, ale mam intuicję że to musiało być bardzo dobre radio bo widać po nim lata eksploatacji a też ulepszenia są celowe.

Ciągle gra 10 x za cicho ale puki co nie mam lamp ECC81 na pełną obsadę więc nie grzebię na siłę. Mam taki pomysł żeby iść po kolei i robić jak należy, ale najpierw je. uruchomię a dopiero potem je uproszczę.

Dziękuję za podpowiedź !

Jest sobota, jest trochę czasu na radio. Jedynym dobrym sposobem, choć mozolnym jest zrysowanie schematu z natury. I to zrobiłem. Okazało się (wstyd powiedzieć Blush) że konstruktor dodał dwa stopnie wzmocnienia czego na pierwszy rzut oka nie zauważyłem. myślałem że użył tu "pół lampy" i z tamtej drugie "pół" bo tak wygodniej. Ale gdy wziąłem się za nadajnik to okazało się że jest dodany dodatkowy driver na EF80 i dodatkowy przedwzmacniacz na ? No właśnie...

No więc jest dodany dodatkowy driver, sam nie wiem czy potrzebny bo to radio w swej podstawowej formie jest doskonałe. Pamiętam że VFO/driver na ECC81 aż nadto sterował 6P45S, co dawało naprawdę fajną moc.

Teraz nie wiem, czy ktoś był tak dobry że aż ulepszył układ czy wskutek zmian/błędów w układzie (jeszcze nie wiem co o tym myśleć) układ nie miał mocy/czułości więc dodał tu lampkę, tam lampkę...

Powracając do schematu, jest dodany dodatkowy przedwzmacniacz przed pentodą końcową i nie wiem na jakiej lampie.
wyprowadzenie 1 to chyba (na 90%) anoda a 4i5 są zwarte i leci na nie napięcie żarzenia?
Sprawdzałem PCF, PCL... ale nie.. Jakiś pomysł?


Chodzi mi dokładnie o ten przedwzmacniacz m.cz z załącznika.
Tam jest napisane "driver" ale to przedwzmacniacz m.cz. Tytułem wyjaśnienia..
Witam, jeśli nogi 4 i 5 zwarte i stanowią jeden biegun żarzenia a 9 noga drugi biegun żarzenia to na 90% któraś z tych lamp: ECC81 lub ECC82 lub ECC83.
Przeanalizowałem twój schemat i wygląda to na trochę dziwne połączenie równoległe obu triod którejś z powyższych lamp.
Tak, to jakieś dziwaczne połączenie równoległe... A może tam jest jakaś egzotyczna lampa.. Próbowałem ECF... ECH.... Lampy o których mówisz sprawdziłem i działa najlepiej z ECC83 To w ogóle zbędna lampa bo na ECC81 + EL84 to po prostu jest aż za głośno... Gramofony miały ECL... i już było dobrze.

Co do odbiornika to mam mieszane uczucia. Tylu zimnych lutów nie widziałem od lat 80. Jakieś błędy - kondensator zwarty zworą . Jeszcze nie wiem co o tym myśleć. Nie chcę rozbierać odbiornika bo może to jakiś zimny lut... Został mi 1 elektrolit do wymiany... Może to jakieś genialne ulepszenia a ja to bezrefleksyjnie wypruję Smile

Z kolei nadajnik w układzie EL81 EF80 robi robotę! 17-20 W mocy na mierniku. I magiczne oczko się sprawdza znakomicie. Tyle że jest "piukanie". No bo i kluczowanie jest prymitywne. W oryginale kluczuje się podając +250V na drugą siatkę.

Ale mam już lampę stabilizującą 90V40mA to zastosuję do VFO. Podłączyłem czeski klucz telegraficzny w którym dźwignią przełącza się N/O i ma to sens. Przydał by się jakiś monitor nadawania.

Ale to na końcu...
Pozdr!
F.
Witam. Jak nie przeszkadza to zostaw te ECC83. W konstrukcjach tego typu jak dobrze pamiętam czułość odbiornika zależy dużo od czułości wzmacniacza m.cz. (nie kojarzę żadnej innej lampy "sygnałowej" żeby miała dzielone żarzenie 12,6/6,3V w układzie jak ECC81/82/83). Gramofony miały przetwornik piezo-ceramiczny, który dawał amplitudę do 0,5V.
Na razie zostawię jak jest bo to radio na 100% działało w tym "rozbudowanym" schemacie jaki jest. A potem wrócę do oryginału, albo zacznę robić równolegle drugie bo kupiłem bazę - FM302/1 na 40 MHz. (fot)
Tyle że z zachowaniem zasad i według schematu.
Zrób własną wersje, będziesz miał porównanie, które działa lepiej. FM302, wersja na 40MHz można poświęcić.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8
Przekierowanie