W lutym br. pojawił się najnowszy soft do Husarka DSP, wersja 210220202_E. Testuję ten softy od ponad dwóch tygodni i jestem mile zaskoczony, tym bardziej, że w obecnej wersji softu zostały również uwzględnione moje sugestie.
Jakość odbieranego sygnału zarówno emisją SSB jak i CW została dopracowana, głównie przez to, że jest teraz możliwość zaprogramowania 8 banków parametrów ARW, które można przypisać do poszczególnych emisji.
Dodano 8 banków pamięci na komunikaty SSB, rozszerzono z 4 do 8 banków na komunikaty CW. Klawisz "LOCK" zmienił miejsce i jest w górnym menu, co znacznie poprawia jego użycie.
Podczas nadawania, zmieniono kolor częstotliwości, teraz na czerwony, co znacznie poprawiło estetykę i wizualizację ekranu. Podczas nadawania emisją CW można jednocześnie zmieniać szybkość nadawania kręcąc gałka VFO, rewelacja.
Dodano obsługę skrzynki antenowej głównie tej wg. projektu N7DDC, ale myślę że można będzie to wykorzystać też do sterowania innymi skrzynkami antenowymi np. LDG Z-100, którą posiadam i już wcześniej czyniłem próby jej współpracy z Husarkiem DSP, wrócę do testów.
Dodano też możliwość kalibracji S-metra oraz poprawiono zauważone błędy w poprzednich wersjach softu. Husarek DSP robi teraz jeszcze większe i bardzo dobre wrażenie, z powodzeniem można teraz brać udział w różnych zawodach, czy godzinami wołać DX'pedycje, pod warunkiem, że dodamy jeszcze trochę więcej mocy. Husarejk DSP też dobrze pracuje z komputerem via CAT, co opiszę w następnym poście.
Tomek i Janusz bardzo Wam dziękuję i czekamy z niecierpliwością już chyba na ostateczny soft, bo jeszcze jest kilka kwestii, nad którymi już wspólnie razem pracujemy, ja głownie jako tester.
Od dwóch dni testuję współpracę Husarka DSP z komputerem, a w zasadzie z programami logującymi. Tutaj dwa zasadnicze testy, zarządzanie Husarkiem DSP via CAT, jak przełączanie pasm, emisji, strojenie VFO, przełączanie VFO A/B, LOCK, siła głosu, w zasadzie wszystko co jest widoczne na ekranie Husarka DSP i te funkcje, które można regulować z poziomu danego programu, jak wiadomo programów jest wiele nie wszystkie wszystko oferują.
Drugi etap testów dotyczy głównie możliwości nadawania emisją CW z komputera, to jak wiadomo jest bardzo niezbędne do pracy w zawodach i na DXpedycjach. Tak, tak myślę, że trzeba przygotować wersję Husarka DSP i poddać go testom podczas pracy w tak ekstremalnych i wymagających warunkach, jak praca na wyprawie, hi hi.
Do tej pory przetestowałem i potwierdzam dobrą współpracę Husarka DSP z następującymi programami logującymi (w nawiasach co testowałem), jak: N1MM (CAT i CW) , LogHX3 (CAT i CW), VQLog 3.1 (CAT), LOG4OM2 (CAT), UCXLog (CAT i CW), AALog (CAT), CWType (CW), DXKeeper + DXCommander (CAT), BandMaster (CAT) oraz Mercedes czy BMW ale w klasie programów logujących i do zarządzania TRX'em płatny "HAM RADIO de LUX", tutaj wszystkich testów jeszcze nie zakończyłem CAT działa rewelacyjnie, CW też działa poprawnie.
Ham Radio de LUX - tutaj absolutna rewelacja we współpracy z Husarkiem DSP, ponieważ program pozwala praktycznie zarządzać każdym klawiszem z menu Husarka DSP. Swoją drogą nie wiem dlaczego ten program i jego twórcy nie otrzymali jeszcze Nagrody Nobla?
Poniżej zdjęcia z najważniejszymi ustawieniami portów COM. Nie testowałem Loggera32, ponieważ Bogdan SP4LVC poinformował mnie, że używa tego programu i działa on z Husarkiem DSP. Zauważyłem też, że podczas nadawania emisją CW, niektóre z testowanych programów generują jakiś dziwne zachowanie, nie wiadomo gdzie leży problem, wymaga to dalszych szczegółowych testów, o czym poinformuję po zakończeniu wszystkich testów.
Reasumując, na dziś nie bałbym się brać udziału w zawodach CW z Husarkiem DSP i takimi programami logującymi oraz do pracy emisją CW jak: N1MM (CAT i CW), UCXLog (CAT i CW), HRdL (CAT i CW), CWType (tylko CW).