Witam Zdzislaw, dokladnie tak i o tym moze w nieco inny sposob pisalem ;-).
W zwiazku z tym postanowliem sprawdzic jak bedzie sprawowac sie VNA w wykonaniu US5CAA z pewnymi drobnymi zmianami,
Zalozenia glowne to FCLK 32 MHz, DDS AD9851 z symetrycznym obciazeniem na wyjsciu, procesor PIC 16F876 DIP, na PCB pady pod 232 SMD w wersji i szerokiej i waskiej, sondy wejsciowe t logarytmiczna AD8310 i liniowa AD8361.
W oryginalnym ukladzie PCB kolega pomylil polozenie gniazda DB9 i trzeba bylo nieco to zmodyfikowac, a gniazda BNC doprowadzaja mnie do furii ( mimo szybkiego poloczenia) wiec zastosowalem SMA katowe ;-).
ponizej schemat tego wariantu z drobnymi poprawkami:
a tu lik PCB , ostroznie plaszczyzny z jednej strony to malowanki , tak zrobil to US5CAA a ja najmniejszym nakladem pracy nieco to poprawialem, co nie zmienia faktu ze PCB z tego wykonalem a plik .lay pozwala na dowolna edycje.
anwtcaasq8z.LAY (Rozmiar: 239.34 KB / Pobrań: 1405)
ponizej foto zmontowanego i uruchomionego ukladu:
w kilku zdaniach, uklad DDS,a rozni sie tym od przedstawianego poprzednio ze jego wyjscie jest obciazone symetrycznie trafem 1:4 ( WB3040) , spokojnie mozna tu zastosowac trafo wykonane wlasnorecznie , trzema skreconymi przewodami nawijamy na rdzeni FT37-43 8-10 zwojow, uklad i podlaczenie koncowek jak w typowych ukladach. Na wyjsciu z tr zastosowano rezystor 51 om do masy ;-).
Pozostale drobne poprawki widac na schemacie kolor czerwony.
Publikowana PCB juz te zmiany uwzglednia.
Na PCB nie ma padow pod diody na przekaznikach ( lutujemy je bezposrednio do koncowek przekaznika. Nie prowadzono sciezek do zasilania diod LED ( wskazniki zalaczanych tlumikow) polaczenia te wykonano kynarkiem, na rysunku PCB nie usunalem polaczenia +5V do nozki generatora (zmieniony uklad sciezek juz to zalatwil i ta narysowana zwora nie jest potrzebna).
Czesc zawierajaca sondy oraz tlumiki zostalay zaekranowane, wstawilem ekranik od strony elementow oslaniajacy nieco przekazniki.
Przy uruchomieniu sprawdzalem do ktorego momentu mozna zwiekszac poziom sygnalu wyjsciowego z DDS ( autor zastosowal 3k9 jako rezystor na Rset) ja zmniejszylem te wartosc do 1k8 i osiagnalem poziom sygnalu wyjsciowego w okolicy 5-6dBm... sygnal jest na tyle czysty ze nie objawia sie "pasozytniczymi gorkami na wykresach pomiarowych. I to w sumie tyle ;-)
efekty przedstawaiam ponizej
rozwartyok.pdf (Rozmiar: 17.97 KB / Pobrań: 1205)
us1.8mhzt.pdf (Rozmiar: 19.37 KB / Pobrań: 992)
us3.5mhz.pdf (Rozmiar: 19.41 KB / Pobrań: 922)
us7mhz.pdf (Rozmiar: 20.36 KB / Pobrań: 1007)
us14mhz.pdf (Rozmiar: 20.08 KB / Pobrań: 992)
powyzsze pomiary maja pokazac ze bez zadnych kombinacji, walki z MMIC ( bo go nie i nie musi byc) uzyskujemy bardzo przyzwoita dynamike ( ale to dzieki AD8310 ktory "operuje" na nieco innych wartosciach napiec ;-)).oraz czyste wyniki pomiarow bez niespodzianek jak w NWT 7 ( w wersji podstawowej).
Oczywiscie dodac nalezy ze kwarce jak na schemacie 20 MHz, wsad do PIC'a ten sam w wersji V210 , program do obslugi tez bez zmian.
roznica w cenie miedzy tym rozwiazaniem a poprzednim to koszt AD8310 i AD8361 ( okolo 50 pln) zamiast AD807 ( 12-25 pln) reszta bez zmian.
Ten mierniczek zostawaim sobie ;-).
Oczywiscie jak poprzednio wzor PCB mozna wykorzystywac bez ograniczen jak kto chce, zaznaczenie ze pierwowzorem byl US5CAA to grzecznosc ( ilosc zmian na druku kwalifikuje ten wzor jako nowa i na nowo opracowana PCB a ja praw do tego sie zrzekam na rzecz "ogolu".
W sumie moge polecic kazdemu kto chce miec nieco lepszy niz NWT 7 miernik, i koszty wyzsze o 35 PLN nie stanowia dla niego problemu.
pozdrawiam wszystkich i jesli znow nie bedziemy mieli QRM i QRN na forum to w w ciagu najblizszych 48 godzin przedstawie NWT Economic ;-) przeznaczony dla tych ktorzy chca miec szybko, sprawnie i nieco taniej niz przedstawione dotychczas , a zakres pomiarowy do 55MHz im wystarczy ;-)
Krzysztof Sip
SQ8Z