Kilka uwag technicznych dotyczacych konstrukcji,
przedstawiona wersja PCB przeznaczona jest dla gniazd katowych SMA, zastosowane przekazniki to SMT AXICOM V23079-D2011-X42 i zadne inne ;-).
Wybralem je z dwoch powodow parametrow dla w.cz oraz dostepnosci i ceny ( 1PLN za sztuke!!!) , wymagaja podprostowania przygotowanych do mozntazu SMT wyprowadzen , ze wgledy na ograniczona dlugosc tychze, jesli PCB jest wykonywana metoda domowa ( bez metalizacji otworow) nalezy zastosowac laminat o grubosci 1,2mm ( przy 1,5 -1,6mm moga wystapic problemy z ich zalutowaniem).
Dlawiki w zasilaniu dowolne 22-100uH ( choc w przypadku osiowych zalecalbym stosowac nie wieksza wartosc niz 47uH ( wraz ze wzrostem indukcyjnosci spada wydajnosc pradowa - to oczywiste).
Jak wspomnialem uklad PCB jest na tyle uniwersalny ze pozwala na zastosowanie
AD9850 lub AD9851; generatorki DIL 8 LUB DIL 14 lub SMD, uklad zsilania pozwala na zastosowanie generatorkow na 3.3V ew. 5V .
PIC 16f876A i odpowiedniki DIP28; uklad 232 w wersji SMD waskiej lub szerokiej .
Kwarc taktujacy PIC'a 10 lub 20 MHz do obydwu wersji sa dostepne wsady , w wersji testowej zastosowalem kwarc 10MHz ( skonczyly sie 20MHz) ale osobiscie polecam stosowanie 20MHz -> pomiary i dzialanie miernika odbywaja sie praktycznie dwukrotnie szybciej.
Po wykonaniu przejsc masy. ekranowanie jest praktycnie zbedne , polecam eksperymentowac ;-).
Jak wspominalem zastosowany PR w Rset umozliwia regulowanie poziomu sygnalu wyjsciowego z DDS'a i polecam po uruchomieniu pokombinowac troszke z tym ustawieniem obserwujac roznice w uzyskanej dynamice , jak rowniez jakosc odczytow z pomiarow obwodow.
Po uruchomieniu miernika , ustawiamy w pliku hf9.hfc ktory zapisuje sie w documents and settings dwa podstawowe parametry :
DDStakt -> czestotliwosc FLCK
PLL Mode = 0 lub 1
dwa ustawienia jedno dla generatora 32MHz i mnoznika x6 -> AD9851
oraz dla generatora 125MHz i bez mnoznika -> AD9850
przedstawiaja ponizsze rysunki
po podlaczeniu miernika do PC, uruchamiamy program WinNWT4 i wlaczamy zasilanie NWT. Zgodnie z instrukcja procedury kalibracji kalibrujemy sonde logarytmiczna , zapisujemy kalibracje ( jak w instrukcji) i sprawdzamy wynik dla zwartych i rozwartych we/wy.
Aby wszystko bylo jasne ;-) pomiary wykonujemy przy wlaczonej korekcji matematycznej roznice w tym co widzimy na ekranie sa nastepujace :
dla wylaczonej korekcji wyglada to tak:
po wlaczeniu korekcji sytuacja sie nieco zmienia i prezentuje tak:
funkcja korekcji jest niezbedna ;-) i przy jej zalaczeniu wyniki pomiarow sa blizsze rzeczywistosci, roznica niby niewielka ale...spojrzmy ponizej, wynik pomiarow filtrow BPF z wlaczona i wylaczona korekta:
ponizej przedstawiam poziom sygnalu ( mierzony wewnetrznym miernikiem NWT)
aby pokazac roznice w funkcji generowanej czestotliwosci, oraz zobrazowac na jakim poziomie ustawien dokonywano przedstawionych tu pomiarow:
a tu przykladowe pomiary BPF 3,5MHz i 14MHz aby pokazac na ile liniowy i czysty jest sygnal z zastosowanego tu DDS... nie mamy zasmiecajacych wykres wzgorkow i gorek.
Podsumowanie:
Miernik NWT7 jak zapowiadalem wczesniej moze byc lepszy , tanszy i znacznie latwiejszy w uruchomieniu i zestrojeniu niz w wersjach poprzednich c.n.d.
Na zkonczenie dla zainteresowanych w/w konstrukcja mam dobre wiesci...
nasz kolega, podjal sie udoskonalic te konstrukcje, poszerzy nieco mozliwosc stosowania taniutkich generatorow np. 25 MHz , poprawi dopasowanie na wyjsciu NWT 7 , oraz byc moze podniesie nieco dynamike pomiarow nie psujac jakosci uzyskiwanych wykresow , a na dodatek przedstawi nam PCB z mozliwoscia podpinania bezposrednio USB co ucieszy zapewne wielu uzytkownikow ;-).
Pozdrawiam serdecznie, dziekuje kolegom za sugetie, pytania a szczegolnie za pomoc koledze o pseudonimie "turbopecet" i Rafalowi SQ4AVS i Przemkowi SQ9NJE.
Krzysztof Sip
SQ8Z
Zapomnilem dodac ze , ten egzemplarz miernika to najprostrza wersja na AD9850 z generatorkiem SMD 125MHz , w najblizszych dniach na poprawionej ( przedstawionej tu PCB-> bo prototyp ma troszke ciec na sciezkach HI ) wykonam NWT na AD9851 i srawdzimy w jakim zakresie czestotliwosci bedzie o.k. ( pewnie do 70...80MHz ) ;-) to dla tych ktorzy zaczna uruchamiac sie na pasmie 4m ;-).
sq8z