Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
NWT-7 analizator obwodów
turbopecet Offline


Liczba postów: 4
Dołączył: 08-11-2010
Post: #151
RE: NWT-7 analizator obwodów
W oparciu o zamieszczone materiały powstał schemat analizatora - ECO NWT7.


.pdf  nwt7_Econo_v02.pdf (Rozmiar: 97.95 KB / Pobrań: 2445)

.txt  NWT7_ECONO.txt (Rozmiar: 8.95 KB / Pobrań: 1709)
27-11-2011 1:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8Z Offline
Krzysztof
****

Liczba postów: 301
Dołączył: 21-10-2010
Post: #152
RE: NWT-7 analizator obwodów
I wielkie dzieki !!!
Podziekowanie za poswiecenie czasu i wykonanie schematu, dziekuje tez koledze "turbopecet" za fantastycznie rzetelne i sprawne podejscie do tematu, oraz za pomoc ;-).
W wyniku konsultacji napisac nalezy ze, poprzednio przedstawiony uklad PCB jest jak najbardziej o.k. i w 100% bedzie to uklad dzialajacy, ale.... ;-) , wykonany uklad zasilania ( szeregowo ) kolejne dlawiki na linii Procesor,232 -> AD8307 -> zasilanie przekazniczkow jest delikatnie mowiac nieeleganckie. Moze tez powodowac spadki napiec przy zastosowaniu miniaturowych dlawikow osiowych ( ja zastosowalem pionowe o wyzszej wydajnosci pradowej).
Rutyniarstwo powoduje ze po pewnym czasie przestajemy zwracac uwage na niedorobki czy oczywiste drobne bledy w dokumentacji... co dla poczatkujacego konstruktora moze pozniej stanowic nielada problem.
Jeszcze raz dzieki wielkie i zachecam do podejmowania wspolnych dzialan ;-).
Krzysztof Sip
SQ8Z
27-11-2011 13:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9NJE Offline
Przemek
**

Liczba postów: 92
Dołączył: 23-03-2010
Post: #153
RE: NWT-7 analizator obwodów
Dzięki za schemat! Czy ewentualnie jest szansa na zamieszczenie pliku z KiCADa?

Do tej pory używałem Eagle'a i nawet wczoraj zacząłem rysować schemat i płytkę, ale ograniczenia darmowej wersji powodują, że raczej nie zmieszczę wszystkiego na jednej płytce (10cm x 8cm). To nie pierwszy raz kiedy to ograniczenie Eagle'a mi zaczyna przeszkadzać, dlatego podjąłem wczoraj decyzję, że trzeba spróbować KiCADa.

Płytka Krzysztofa jest OK, ale nawet gdybym chciał, to nie mogę jej przerobić, bo nie mam pełnej wersji Sprint Layouta. Pomyślałem, że w ramach nauki nowego programu spróbował bym zrobić płytkę tak, żeby ewentualnie można było z nią pójść do fabryki.

Najchętniej przygotowałbym płytkę tak, żeby pasowała do obudowy Z-19. To taka sama jaką zastosowano w projekcie MAX-6. Mielibyśmy wtedy bardzo kompaktowy i wygodny przyrząd.

Co do zasilania AD8307. Przeglądając schemat zauważyłem, że detektor zasilany jest z tego samego stabilizatora co procesor dosłownie kilka minut przed postem Krzysztofa. Skoro dla DDSa mamy rozdzielone zasilanie dla części analogowej i cyfrowej to czy nie warto zastosować również osobnego stabilizatora dla AD8307? Czy dzięki temu nie będzie on miał "czystszego" zasilania i czy nie poprawi nam to też "szumów"? Nota bene, czy znowu zasilenie generatora dla DDSa z osobnego stabilizatora jest konieczne? Czy nie wystarczy zasilić go z tej samej gałęzi co część cyfrowa (a może analogowa?) dodając dławik?

Bardzo chciałbym poznać wasze opinie na ten temat.

Przemek

Przemek SQ9NJE
http://www.sq9nje.pl
27-11-2011 13:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8Z Offline
Krzysztof
****

Liczba postów: 301
Dołączył: 21-10-2010
Post: #154
RE: NWT-7 analizator obwodów
Witaj, schemat w stosunku do PCB nie jest na 100% kompatybilny ... i to jest moja wina, kolega rysujacy schemat zwrocil mi na to uwage ( tak to jest jak sie czlowiek spieszy i nie dosypia HI).
Juz poprawilem PCB i nanioslem porawki, przekaze je do kolegi .
Wzorek PCB damy za chwile, a schemat pewnie tez niebawem.
Co do osobnego stabilizatora dla FCLK... wyszedlem z zalozenia ze "lepsze jest wrogiem dobrego" , jesli w kilkudziesieciu DDS ten uklad sie sprawdzil to zamiana 78L05 na dlawik,,,,, ;-) i ryzyko ze kto wie nie mam czasu ;-).
Co do zasilania AD8307... hmm to moze byc to ;-) lekka morka ( zaszumienie) wystepuje..sprawa do przemyslenia.
CO do plikow, na Kicad sie nie znam ;-) a co do Sprint Layout...
prosze kolege o email na sq8z@wp.pl ....bo............ ;-).
Dzieki za zainteresoanie i pomysly pozdrawiam


sq8z


O.k.
ponizej plik PCB nieco poprawionej, elementy opisane w formie... wskazanie mysza na element pojawia sie jego oznaczenie ze sche


.lay  ecopresente1.LAY (Rozmiar: 141.82 KB / Pobrań: 1471)

sq8z

uwaga dla pierwszych ktorzy pobrali powyzszy plik, odjechala sciezka przy Q3, juz poprawilem i podmienilem .lay... dzieki za info dla SQ9NJE ;-)
i kolegi TG 50 , obudowy juz ustawione jak trzeba.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-11-2011 21:39 przez SQ8Z.)
27-11-2011 20:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TG50 Offline
Józef
***

Liczba postów: 178
Dołączył: 20-11-2009
Post: #155
RE: NWT-7 analizator obwodów
Niestety na druku jest kilka błędów typu "niedociągniete" ścieżki (przykład na zdjęciu zaznaczony białym kołem). Coś jest nie tak z opisem obudowy MAX232 (pin 1) oraz AD9851 (warstwa opisu obudowy) oraz złączem zasilania (dolna warstwa).
Niedobrą praktyką jest stawianie odzielnych padów dla pinów na dolnej i górnej warstwie, powinny być dwustronne (procesor, przekaźniki).

Wiele innych uwag jest do pominięcia przy termotransferze ale pod wykonanie fabryczne koniecznie trzeba to poprawić (średnice wierceń, opisy).

PS.
Pisaliśmy chyba równocześnie i nie zauważyłem nowej wersji druku, nadal jest do porawienia masa na emiterze tranzystora oraz zwarcie bazy z emiterem (tranzystor trzeba przesunąć w prawo).


Załączone pliki Miniatury
İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-11-2011 20:53 przez TG50.)
27-11-2011 20:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8Z Offline
Krzysztof
****

Liczba postów: 301
Dołączył: 21-10-2010
Post: #156
RE: NWT-7 analizator obwodów
Kilka uwag technicznych dotyczacych konstrukcji,
przedstawiona wersja PCB przeznaczona jest dla gniazd katowych SMA, zastosowane przekazniki to SMT AXICOM V23079-D2011-X42 i zadne inne ;-).
Wybralem je z dwoch powodow parametrow dla w.cz oraz dostepnosci i ceny ( 1PLN za sztuke!!!) , wymagaja podprostowania przygotowanych do mozntazu SMT wyprowadzen , ze wgledy na ograniczona dlugosc tychze, jesli PCB jest wykonywana metoda domowa ( bez metalizacji otworow) nalezy zastosowac laminat o grubosci 1,2mm ( przy 1,5 -1,6mm moga wystapic problemy z ich zalutowaniem).
Dlawiki w zasilaniu dowolne 22-100uH ( choc w przypadku osiowych zalecalbym stosowac nie wieksza wartosc niz 47uH ( wraz ze wzrostem indukcyjnosci spada wydajnosc pradowa - to oczywiste).
Jak wspomnialem uklad PCB jest na tyle uniwersalny ze pozwala na zastosowanie
AD9850 lub AD9851; generatorki DIL 8 LUB DIL 14 lub SMD, uklad zsilania pozwala na zastosowanie generatorkow na 3.3V ew. 5V .
PIC 16f876A i odpowiedniki DIP28; uklad 232 w wersji SMD waskiej lub szerokiej .
Kwarc taktujacy PIC'a 10 lub 20 MHz do obydwu wersji sa dostepne wsady , w wersji testowej zastosowalem kwarc 10MHz ( skonczyly sie 20MHz) ale osobiscie polecam stosowanie 20MHz -> pomiary i dzialanie miernika odbywaja sie praktycznie dwukrotnie szybciej.
Po wykonaniu przejsc masy. ekranowanie jest praktycnie zbedne , polecam eksperymentowac ;-).
Jak wspominalem zastosowany PR w Rset umozliwia regulowanie poziomu sygnalu wyjsciowego z DDS'a i polecam po uruchomieniu pokombinowac troszke z tym ustawieniem obserwujac roznice w uzyskanej dynamice , jak rowniez jakosc odczytow z pomiarow obwodow.
Po uruchomieniu miernika , ustawiamy w pliku hf9.hfc ktory zapisuje sie w documents and settings dwa podstawowe parametry :
DDStakt -> czestotliwosc FLCK
PLL Mode = 0 lub 1
dwa ustawienia jedno dla generatora 32MHz i mnoznika x6 -> AD9851
oraz dla generatora 125MHz i bez mnoznika -> AD9850
przedstawiaja ponizsze rysunki

İmage İmage

po podlaczeniu miernika do PC, uruchamiamy program WinNWT4 i wlaczamy zasilanie NWT. Zgodnie z instrukcja procedury kalibracji kalibrujemy sonde logarytmiczna , zapisujemy kalibracje ( jak w instrukcji) i sprawdzamy wynik dla zwartych i rozwartych we/wy.
Aby wszystko bylo jasne ;-) pomiary wykonujemy przy wlaczonej korekcji matematycznej roznice w tym co widzimy na ekranie sa nastepujace :
dla wylaczonej korekcji wyglada to tak:
İmage İmage

po wlaczeniu korekcji sytuacja sie nieco zmienia i prezentuje tak:
İmage İmage

funkcja korekcji jest niezbedna ;-) i przy jej zalaczeniu wyniki pomiarow sa blizsze rzeczywistosci, roznica niby niewielka ale...spojrzmy ponizej, wynik pomiarow filtrow BPF z wlaczona i wylaczona korekta:
İmage İmage

ponizej przedstawiam poziom sygnalu ( mierzony wewnetrznym miernikiem NWT)
aby pokazac roznice w funkcji generowanej czestotliwosci, oraz zobrazowac na jakim poziomie ustawien dokonywano przedstawionych tu pomiarow:
İmage İmage

a tu przykladowe pomiary BPF 3,5MHz i 14MHz aby pokazac na ile liniowy i czysty jest sygnal z zastosowanego tu DDS... nie mamy zasmiecajacych wykres wzgorkow i gorek.
İmage İmage

Podsumowanie:
Miernik NWT7 jak zapowiadalem wczesniej moze byc lepszy , tanszy i znacznie latwiejszy w uruchomieniu i zestrojeniu niz w wersjach poprzednich c.n.d.
Na zkonczenie dla zainteresowanych w/w konstrukcja mam dobre wiesci...
nasz kolega, podjal sie udoskonalic te konstrukcje, poszerzy nieco mozliwosc stosowania taniutkich generatorow np. 25 MHz , poprawi dopasowanie na wyjsciu NWT 7 , oraz byc moze podniesie nieco dynamike pomiarow nie psujac jakosci uzyskiwanych wykresow , a na dodatek przedstawi nam PCB z mozliwoscia podpinania bezposrednio USB co ucieszy zapewne wielu uzytkownikow ;-).
Pozdrawiam serdecznie, dziekuje kolegom za sugetie, pytania a szczegolnie za pomoc koledze o pseudonimie "turbopecet" i Rafalowi SQ4AVS i Przemkowi SQ9NJE.

Krzysztof Sip
SQ8Z
Zapomnilem dodac ze , ten egzemplarz miernika to najprostrza wersja na AD9850 z generatorkiem SMD 125MHz , w najblizszych dniach na poprawionej ( przedstawionej tu PCB-> bo prototyp ma troszke ciec na sciezkach HI ) wykonam NWT na AD9851 i srawdzimy w jakim zakresie czestotliwosci bedzie o.k. ( pewnie do 70...80MHz ) ;-) to dla tych ktorzy zaczna uruchamiac sie na pasmie 4m ;-).
sq8z
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-11-2011 2:37 przez SQ8Z.)
28-11-2011 2:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ4AVS Offline
Rafał
*****

Liczba postów: 1,401
Dołączył: 29-01-2010
Post: #157
RE: NWT-7 analizator obwodów
W przyszłym tygodniu postaram się go uruchomić
co zrobiono:
poprawiono dopasowanie na wyjściu nwt
dodano wzmacniacz na wejściu ad8307 -nie powoduje powstania górek i utraty dynamiki
wywalono max232 wsadzono ft232 -usb

czego nie zrobiono brak miejsca na pcb:
nie dodano powielacza na isc502 umożliwiającego powielenie dowolnego generatora do 30MHz x 5 -8nóżkowy scalak
co chcę dodać, zamiast generatora kwarcowego generator na płytce równej wymiarom generatora kwarcowego na owertonie dający około 120MHz.
może jakieś inne sugestie?

Krzysztof zwrócił uwagę na pewną bardzo ważną sprawę koniueczność stosowania korekcji matematycznej przy pomiarach szerokopasomwych, oczywiście powoduje to zmniejszenie dynamiki wyniki są jednak "prawdziwsze"


Załączone pliki
.lay  sq8z mod by sq4avs.lay (Rozmiar: 168.98 KB / Pobrań: 1360)
28-11-2011 21:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8Z Offline
Krzysztof
****

Liczba postów: 301
Dołączył: 21-10-2010
Post: #158
RE: NWT-7 analizator obwodów
Dzieki Rafal ;-)
juz jestem ciekaw jakie parametry osiagniemy w praktyce...
Koledzy jedna uwaga, nieroztropnie zasugerowalem ze wsady Dl4JAL dostepne tu:
http://www.dl4jal.eu/fw.htm
zamieniaja piny wejsc z sond na PIC'a, nie do konca to prawda.
Otoz wsady w wariantach 4 i 5 maja organizacje tych wejsc jak w wersji v210
sonda logarytmiczna na pin 2
sonda liniowa na pin 3
z kolei wsady wariant 6;7;8;9 odwrotnie czyli:
sonada liniowa na pin 2
sonda logarytmiczna pin 3
i na to trzeba zwrocic uwage wykonujac PCB , ew. liczyc sie z koniecznoscia dokonania korekty na wykonanym druku.
pozdrawiam
Krzysztof Sip
SQ8Z
Po uzgodnieniach z Rafalem przedstawiam PCB na ktorej uklad sciezek dostosowano do wersji softu gdzie wejscie z sondy logarytmicznej podlaczone jest do pin 3 a liniowej do pin 2 -> PIC'a
pozdrawiam


.lay  sq4avs sq8z.LAY (Rozmiar: 168.99 KB / Pobrań: 1359)

Krzysztof Sip
SQ8Z
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-11-2011 10:58 przez SQ8Z.)
29-11-2011 1:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9NJE Offline
Przemek
**

Liczba postów: 92
Dołączył: 23-03-2010
Post: #159
RE: NWT-7 analizator obwodów
Przeglądam sobie notę katalogową AD9851 i nasunęło mi się pytanie. Dlaczego mamy połączoną nogę 17 - DACBP z wejściem komparatora? Czy to ma na celu coś przemyślanego?

W nocie o nóżce 17 stoi napisane DAC Bypass Connection. This is the DAC voltage reference bypass connection normally NC (NO CONNECT) for optimum SFDR performance. Na schematach zestawów ewaluacyjnych noga ta zostawiona jest niepodłączona.

Może lepiej oba wejścia komparatora podciągnąć do masy, a nogę 17 zostawić niepodłączoną?

Przemek

Przemek SQ9NJE
http://www.sq9nje.pl
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-12-2011 0:09 przez SQ9NJE.)
05-12-2011 0:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8Z Offline
Krzysztof
****

Liczba postów: 301
Dołączył: 21-10-2010
Post: #160
RE: NWT-7 analizator obwodów
Witaj, jak mawialem lepsze wrogiem dobrego byc moze ;-)
Nie zastanawialem sie nad noga 17 ;-), w ukladach DDS SP3SWJ nogi wejscia komparatora zawsze zostawialem bez jakiejkolwik polaryzacji, wykonujac uklad opisany w tym watku w poscie 140 , skonsultowalem to kolegami, porada:
nie zostawiaj otwartych niespolaryzowanych wejsc ;-) mnie przekonala.
Obserwujac jakosc sygnalu , i osiagi DDS "wpadlem w zachwyt" i nie mam ochoty zastanawiac czemu noga 17 nie wisi w powietrzu ;-).
Co chcesz konkretnie osiagnac stosujac podlaczenie o jakim piszesz w swoim poscie ?
Jesli pytanie to czysto teoretycznym jest, moze ktorys z kolegow odpowie ;-)
ja tu robie za praktyka i nigdy, powtarzam nigdy nie rozkaldam nieistotnych elementow na drobne .... zycie jest za krotkie ;-) abym marlnowal czas na teoretyczne rozwazania .... robie PCB do obu przedstawionych wersji i tak naprawde to mnie interesuje efekt koncowy ... a ten bedzie znacznie bardziej przyzwoity niz oferowane w dotychczasowych ukladach NWT 7 ;-).
Z ciekawoscia czekam na "czesc teoretyczna" ;-)
pozdrawiam
Krzysztof SQ8Z
p.s.
mysle ze bardziej niz "gdybanie" przydala by sie pomoc w poprwieniu schematu dla wrsji przedstawionej przez Rafala ... ;-)
05-12-2011 3:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości