Witaj WIKTG ;-)
ciesze sie ze kolejny "wynalazek" w temacie NWT sie nam objawia ;-), mam tylko kilka uwag i przepraszam posluze sie cytatami z Twojego posta aby zchowac czytelnosc. Prosze tez nie potraktuj bron Boze mojej wypowiedzi jako krytyki, a raczej jako zachete do ew. polemiki , wszak przeciez NWT z przerwami zaledwie poltora miesiaca sie zajmuje ;-). Prosze tez kolegow o ew. sprostwanie jesli moje uwagi spostrzezenia okaza sie bledne.
Pomijam fakt zastosowania FT232RL ;-) bo wynalazek to raczej zaden ;-), zwrocilbym tylko uwage ze wystarczy jedna czesc do transmisji danych i komunikacji z PIC'em ;-).
Na wstepie tez chcialbym pogratulowac odwagi wynikajacej z zasilania NWT z portu USB ;-), jak dla mnie sprawny na wieki, port USB w moich notebookach to swietosc i jak dla nie ryzyko zbyt wielkie ;-), pomijam fakt ze z niektorymi modelami notebok'ow to nie bedzie dzialac poprawnie ;-), ale na ten temat niech wypowie sie ktos z wiekszym od mojego w tej materii doswiadczeniem ;-).
Ogolnie rzecz biorac przedstawiony uklad to uklad US5CAA ( nieco okrojony) i nie rozumiem dlaczego z filtrem LPF ktory dla AD9850 ( 35MHz) jest za szeroki a dla AD9850 ( 55MHz) czy tez AD9851 ( 72MHz ) za waski i wprowadzi tlumienie w pasmie uzytecznym ???
Ponizej obrazki dla LPF i NWT do 35 MHz, do 75MHz i dla przedstawionego w ukladzie kolegi ;-)
LPF35MHz
LPF 75 MHz dla AD9851
LPF kolegi WIKTG
teraz pierwszy cytat:
"postanowiłem wykonać NWT7 na możliwie małej płytce, jednakże nie mniejszej niż taka, która ma jeszcze minimalne przesłuchy pomiędzy wejściem, a wyjściem sygnału i nie będzie wymagała zbyt cienkich ścieżek i nadmiernej ilości przelotek. Wyszły wymiary 80x103mm."
i tu kolejna watpliwosc, otoz jakie znaczenie ma wymiar PCB w odniesieniu do usyskanej dynamiki ???? Odpowiedz brzmi : zadne, dynamika ta ( stopien przesluchu miedzy we i wy, bedzie zalezala od wielu czynnikow gdzie wymiar PCB pozostaje marginalnym. NWT wykonane na dozej PCB wedlug SP2JJH , ma o kilka dB gorszy wynik niz NWT wykonane dla rzykladu na PCB 75x90mm ;-).
W kwestii ilosci przelotek ( via) sprawa ma sie jak z przeciwwagami w antenie GP, im wiecej tym lepiej.... ale po pierwsze z sensem , po drugie po osiagnieciu odpowiedniego poziomu dalsze dokladanie nie ma juz znaczacego wplywu.
Przelotki via, i ich polozenie maja wiekszy wplyw na poprawe parametrow niz ekranowanie poszczegolnych blokow ( ale o tym juz pisalem).
kolejny cytat:
"Dodatkowe założenie to minimum elementów aktywnych, szczególnie wykluczenie scalonych stabilizatorów napięcia, skoro zasilanie pobierane z portu USB "
przepraszam ale to bledne zalozenie i hmm niewielka oszczednosc ( o zagrozeniu portu USB juz wspominalem) , otoz zastosowanie stabilizatorow monolitycznych , i rozdzielenie przy ich pomocy zasilania z jednej strony narazi nas na straty mocy i wytworzenie ciepla, z drugiej zas strony w polaczeniu z ukladem dlawik, kondesatory solidniej separuje zasilanie czesci analogowej i cyfrowej DDS co docelowo ma znaczacy wplyw na jakosc osiagnietego sygnalu ;-).
kolejny cytat:
"oraz niestosowaniem układów MMIC, ponieważ z AD9851/50 bez problemu uzyskuje się około 16-20mW mocy (12-13dBm) przy wyjściu transformatorowym i oporniku Rset =1k5 - 1k8"
i tu problem jest nieco bardziej zlozony, w sposob koncentryczny i przejrzysty napisal o tym kolega Zdzislaw SP4HKQ w poscie numer 139 w tym watku
http://sp-hm.pl/thread-12-page-14.html.
otoz nie wystarczy "podkrecic DDS'a na max ;-) i zrobic z niego grzalke, uzyskujac z niego "power" ale o jakosci ;-( skromnie mowiac przykrej) , a pozniej cieszyc ze dynamika na wylaczonej korekcji przy rozwartych we/wy jest 90 dB!!!! bo...????
po pierwsze jak podlaczymy badany obwod np. BPF to mnogosc smieci, gorek poniej i powyzej wykresu bardziej przypomni wykres trasy wyscigu gorskiego w plaszczyznie pionowej niz pomiary obwodow w.cz ;-).
I tu koledzy pewna konkluzja... zakladam ze to niewiedza ew. nieuwaga ale:
nie publikujcie niejasnych i wyrywkowych wynikow , bo wiecej wprowadzaja zamieszania niz z nich pozytku. Kilka postow wczesniej pokazalem jak sie robi aby i wykres rozwarcia i zwarcia wygladal slicznie ;-) tylko co z tego wynika???
WIKTG pokazales wykresy na wylaczonej math korekcji , czyli w ustawieniu w ktorym nie robimy pomiarow ;-), dla poprawnego wykonania pomiaru korekcja ma byc "on" ;-).
Przy zastosowaniu podkreconego AD9851 i sondy AD8310 ;-) ( tak na tej sondzie niewiedziec czemu osiagniemy dynamike o 4-5 dB lepsza niz na AD8307 ;-) na swoim NWT widzialem juz piekna linie na dole na poziomie -93dB ;-), ale.... mysle ze nie chcielibyscie widziec jak wygladaly wykresy mierzonych BPF ;-).
Kolejnym problemem ktory wystapi w przedstawionym przez Ciebie ukladzie bedzie hmm ( raczej nie bedzie ) 50 ohm na wyjsciu ( przy wylaczonych tlumikach)
objawi sie to tym ( jak sadze po uwidocznionym poziomie sygnalu wyjsciowego w funkcji czestotliwosci) ze ze zdziwieniem zaobserwujesz jak dobrze wykonane BPF 50/50 ohm na 3,5MHz, w cudowny sposob beda mialy zamiast tlumienia -1dB "zysk" +2 dB ;-).
Co do stosowania generatorow, zasada jest prosta , o ile w przypadku AD9850 nie mamy moznika i stosujemy 80, 100, 125 MHz , o tyle w przypadku AD9851 lepiej zastosowac genertor 150..160 MHz niz 32MHz x6 =192MHz ;-), a dlaczeo? to dobrze widac po uruchomieniu na pomiarach obwodow ;-).
Przekazniki slusznie ( pisalem o nich w zeszlym miesiacu).
Co do wejsc w PIC 16F876 pisalem w poscie 158 tego watku podajac link do strony zawierajacej softy.
i kolejny cytat:
"niestety oprogramowanie dla AD9850 kryje jeszcze jedną, przykrą niespodziankę, z poziomu aplikacji można włączyć tłumienie sygnału 10dB, 20dB i 40dB, a przy 30dB uzyskujemy 20dB i analogicznie dla 50dB jest tłumienie 40dB,"
przepraszam ale nie ;-), soft do AD9850 steruje przekaznikami poprawnie, z takim efektem spotkalem sie przy uruchamianiu pierwszej sztuki z tym softem ale sobie poradzilem ;-), i kontynujac ten watek za kilka dni napisze jak ( musze przekopac notatki).
PODSUMOWANIE:
Cieszyc nalezy sie ze mamy coraz wiecej propozycji wykonania tego skadinad fantastycznego miernika, ale przed podjeciem decyzji ktora wersje bierzemy na warsztat musimy zapoznac sie z tematem, i podjac decyzje.... czy robimy szybko i najtaniej, czy tez "raz a dobrze" co zaowocuje pewnymi pomiarami, malym zasmieceniem wykresow etc.
Podkreslam jeszcze raz nie walczcie koledzy o jak najnizej polozona linie na dole ;-) bo -92dB do niczego nie jest Wam potrzebne, pomijam fakt ze te -92dB to sobie pogladacie na odlaczonym mierniku ;-), pomiary obwodow gdzie tlo uzyskacie na poziomie -75dB to juz dozy sukces , a zdecydowanie wazniejsza sprawa jest to czy wasze obwody maja 1 czy 3 dB ;-) co moze zostac zafalszowane nieco inna niz 50 ohm imp. wysjciowa z DDS NWT ;-), zawsze mozecie wlaczyc tlumik 20 dB co poprawi sytuacje ale czy o to chodzi???
Za kilka dni wracam do NWT z poprawkami Rafala , SQ4AVS zawalczyl o to by wlasnie imp. we i wy byla 50 ohm i tylko 50 ohm, dynamika juz wychodzila na poziomie -92dB ale.... niestety czystosc sygnalu nie spelnila alozen, jeszcze dwa typu MMIC musze przetestowac i bedzie wiadomo czy -92dB czy tylko -85dB ustawimy ....ale pomiar to bezie pomiar a nie ogladanie odbitych harmonicznych i innych smieci ;-).
Na koniec nie na temat ale jak po "TV dzieniku reklama"
w wolnym czasie klece opisy to zabawek przedstawionych na ponizszym zdjeciu
zabawki juz uruchomione, sprawdzone i zestrojone ;-) sa efektem ostatnich 14 nocy HI.
sa to :
DDS Signal generator DL5MGD
Frequency meter S53MV
Miernik mocy OZ2CPU z interfejsem do PC ;-)
pozdrawiam
Krzysztof Sip
SQ8Z