"W ten sposób pożyteczna praca jednej osoby nie będzie musiała być powielana N razy przez każdego - zwłaszcza że nie wszyscy są biegli w rosyjskim albo radzą sobie ale z trudnością."
:-) 100% racji i.....cisza ;-).
Blakam sie po forum juz prawie pol roku, i niejednokrotnie zwracalem uwage ze niewielkim nakladem pracy mozna ulatwiac zycie innym a czesto pomagac mniej doswiadczonym kolegom. Nadal nie moge zrozumiec na czym polega filozofia przedstawiania czastkowych materialow, rozwijanie dyskusji miedzy "budujacymi konkretna zabawke" i nie podawanie na przyslowiowej tacy tego co naprawde jest istotnym przy realizacji przez mlodego, z mniejszym doswiadczeniem kolege.
Materialy w sumie nie obwarowane klauzula "scisle tajne" ani " nie pokazywac kazdemu" jakos kraza miedzy kolegami w korespodencji priv , nie mogac ujrzec swiatla dziennego na forum, tak jak byc powinno.Tu na NWt 7 to jeszcze "pol biedy" ale watek NWT 200 pod tym wzgledem to kpina drodzy koledzy.
I dlatego po raz kolejny ( po miesiecznej przerwie) pozwole sobie zainicjowac model wschodni, moze tym razem zaskoczymy i przestaniemy budowac nie do przebycia przepasc miedzy cywilizowana europa a cywilizujacym sie wschodem ;-).
Mam troche materialu z ostatniego tygodnia zabaw, ktore sobie zorganizowalem, moze sie komus przydadza.
W tym poscie ( zakladam ze schemat NWT 7 maja wszyscy zainteresowani), wrzucam PCB NWT 7 opracowana poprzednio przez Waldka SP2JJH.
Nie mogac dotrzec do pliku zrodlowego zrobilem to jeszcze raz ( niestety malowanka) ale w plikach .LAY da mozliwosc dowolnej edycji.
Dwa wzorki PCB jeden w gniazdami wejsciowymi jak w oryginale BNC, drugi gniazda katowe SMA.
PCB w wersji z gniazdami SMA wykonalem , zmotowalem i uruchomilem wiec na 100% bledow "niet".
Do przedstawionych PCB pelne zastosowanie maja instrukcje i rysunki wykonane przez Waldka SP2JJH , w jego materialach znajduje sie instrukcja programowania PIC'a w wersji SMD przy wykorzystaniu zwyklego JDM'a , osobiscie lutowalem PIC'a na PCB jako jedyny element , podlaczalem JDM i programowalem , pozniej reszte mozntazu i ...dziala wszystko jak nalezy.
Tu apel do kolegi Waldka i prosba: wrzuc swoje materialy oficjalnie, bo mimo tego ze je posiadam nie mam upowaznienia do ich publikacji ;-).
Soft dla NWT 7 w tej wersji PCB to nwt7-v210 ( uklad pinow wejsc i kwarc PIC'a 20MHZ).
Do obslugi polecam najnowszy chyba program DJ4JAL ktory do sciagniecia jest tu:
http://www.dl4jal.eu w pliku nazwanym nastepujaco:
WinNWT V4.09.14 Setup für Windows. (Hochgeladen 25.07.2011; 5,7 MByte).
pliki PCB ponizej
NWT7JJHSMA.LAY (Rozmiar: 114.88 KB / Pobrań: 1437)
NWT7JJHSQ8Z.LAY (Rozmiar: 107.74 KB / Pobrań: 1355)
wsad do PIC'a 16F876A
nwt7_v210.hex (Rozmiar: 5.64 KB / Pobrań: 1241)
pozostajac w nadziei na opublikowanie swietnie opracowanych materialow przez SP2JJH ;-) , bedziemy mieli problem sprawdzonego i powielanego juz wielokrotnie miernika .....zamknietym ;-).
I kazdy kto przeczyta kilka nastepnych postow bez zadnego problemu miernik ten wykona ;-).
ponizej foto PCB
Na koniec pozwole sobie w kilku zdaniach zwrocic uwage na kilka istotnych elementow przy montazu. Bezwzglednie nalezy wykorzystac wszystkie zawarte w projekcie otworki "via" ( przejacia masy), ich polozenie nie jest przypadkowe i po starannym wykonaniu tychze, zbednym jest jaiekolwiek ekranowanie modulow ( czesci ukladu) , ekrany poprawiaja dynamike o 0,5...1,5dB i wykonujacemu pozostawiam wybor czy warto o to walczyc czy tez nie ;-).
Jako MMIC zastosowalem MAR3 ( A03) i rezystor w zasilaniu MMIC to 10-15ohm.
Ponizej wyniki pomiarow bpf i rozwarte wejscie - wyjscie
jjhrozwarty.pdf (Rozmiar: 17.53 KB / Pobrań: 1384)
jjh14mhz.pdf (Rozmiar: 20.36 KB / Pobrań: 1158)
jjh3.5mhz.pdf (Rozmiar: 19.24 KB / Pobrań: 1083)
jjh28mhz.pdf (Rozmiar: 20.01 KB / Pobrań: 1069)
Jak widac w zalaczonych plikach dynamika na kolana nie powala ;-), a przy tym czystosc sygnalu a w zasadzie jej brak , co uwidacznia sie na tych niechcianych "gorkach" ponizej wlasciwego wykresu nie dyskredytuje tego "ustrojstwa" ale dalekie jest od przyzwoitosci, Problem w tym wykonaniu NWT polega na tragicznie niedopracowanym ukladzie DDS'a ;-), kombinacjach z dopasowaniem tlumikami i przywracaniem poziomu sygnalu MMIC ...
Jednym slowem banalnie prosta konstrukcja, i problem z powtarzalnoscia parametrow, walka z dobraniem MMIC a pozniej ustawianiem parametrow pracy tegoz ;-), efekt.... ustawiamy wiekszy sygnal co powoduje wzrost dynamiki a z drugiej strony uwypukla nam niechciane "gorki", obnizamy poziom "gorek" spada dynamika... wiec szukamy kompromisu i ustawiamy tak zeby "gorki nie byly wyzsze od -45dB.... pozniej ( jesli nam wstyd ze nie konca wyszlo) publikujemy wykresy naszych pomiarow z wlaczonym tlumikiem 10, 20 dB i udajemy ze pasozytniczych gorek nie ma ;-).... ( nie moglem zrozumiec dlaczego wiele preentowanych pomiarow wlasnie z wlaczonymi tlumikami sie odbywa ;-) HI !!!!!
Podsumowujac, miernik bardzo fajny, koszty umiarkowane, naklad pracy niewielki - efekty zadowalajace......ale moga byc znacznie lepsze :-) i w drugim przedstawionym przypadku ( jutro nastepny post) w pelni to pokaze ;-), wzor PCb tez bedzie ;-)........ natomiast na koniec ( czwartek/piatek) opiszemy trzecie rozwiazanie NWT 7 ktore po pierwsze jest okolo 15% lepsze od tu przedstawionego, a po drugie co wazne !!!! o polowe tansze !!! ;-).
Przedstawione tu wzory PCB mozna wykorzystywac w dowolny sposob, po ucywilizowaniu produkowac , wymieniac, sprzedawac jednym slowem "robta co chceta"
i tym optymistycznym akcentem, mowiac dobranoc zegnam sie do jutra ;-)
pozdrawiam
Krzysztof Sip
SQ8Z