17-08-2011, 8:22
(16-08-2011 23:15)sp3nyf napisał(a): [ -> ]Z własnego doświadczenia wiem, że dla mnie istotne jest, żeby przy zmianie pasma wrócić do następujących nastaw:
(częstotliwość, modulacja, numer wejścia antenowego, filtr, moc, nr VFO, krok przestrajania)
Sporo tego, a tak z ciekawości to które radio fabryczne daje takie możliwości?
Modulacja, nr. anteny, filtr, może krok OK, moc nie rozumiem po co?
W tej wersji syntezy nie ma pojęcie VFO , tym bardziej kilku VFO od tego jest RIT, SPLIT, wirtualny odbiornik i 10 pamięci na każde pasmo.
EEPROM nie nadaje się na pamięci ze względu na ograniczoną ilość zapisów, tam możemy zapisywać rzadko zmieniane nastawy konfiguracyjne czytane po włączeniu radia. Pamięci muszą być robione na RAM-ie procesora, który musi mieć podtrzymanie bateryjne.
Schemat, to tak naprawdę procesor "rozszyty" na złącza, peryferia typu DDS, BFO, rejestry na oddzielnych płytkach. Tak jest łatwiej robić prototyp.
Koledzy, pomysły są bardzo ciekawe ale budujemy nową syntezę a to już zaczyna przypominać rozbudowany komputer pokładowy do "wypasionej fabryki". Do tego dojdzie jeszcze sterowanie automatyką, modułem DSP oraz skrzynkami antenowymi i przełącznikami.
Takie elementy jak klucz CW, rejestrator cyfrowy, czy mimi logger na karcie SD należy robić na oddzielnych sterownikach jako opcjonalne moduły.
Drugi problem to czas no i ktoś to musi zrobić, nie mamy do dyspozycji biura projektowego Icom-a i tysięcy $ na opracowanie. Warto podnosić poprzeczkę aby projekt był ciekawy ale musi być również realny w wykonaniu w rozsądnym czasie.
Może znajdą się koledzy chętni pociągnąć jeden z wydzielonych cyfrowych modułów.