HomeMade

Pełna wersja: Prosta homodyna dla początkujących
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Jeden z takich rezonatorów na 465kHz, nie pamiętam typu przestroiłem kiedyś poprzez szlifowanie na częstotliwość 503kHz i całkiem nieźle współpracował z filtrem elektromechanicznym EMF500-3B dodając drugą wstęgę. Co za czasy wtedy były...
To były ....dobre czasy. Nauczyły mnie wszystkiego co dziś potrafię, wręcz....rewelacyjne dla konstruktorów. Budowaliśmy wtedy wszystko.......i z niczego.
Rysio!
Tak, rzeczywiście było, potwierdzam z całą mocą.
Dziś dzięki sieci dostęp do wiedzy i katalogów o wiele łatwiejszy, ale czasu i zdrowia coraz mniej. Więc niech młodzież przejmuje pałeczkę, bo ma o wiele łatwiej, już nie z potrzeby ale dla radości tworzenia!
Witajcie koledzy Smile Bardzo fajną inicjatywę żeście zawiązali zwłaszcza dla początkujących konstruktorów. Przeczytałem cały wątek i ostatnio często tutaj zaglądam aby sprawdzić jak idą postępy w pracy ale coś jakby stanęło, od jakiegoś czasu brak nowych postów w temacie. Co się takiego zadziało? Można się podziewać kontynuacji projektu?
Melduję.
1. Praca mnie przygniotła
2. Priorytet ma przygotowanie Heńka do publikacji na forum a pojawiają się kłopoty wynikające z błędu w założeniu
3. nie zapomniałem, to prosta homodyna moja obsesja :-), postaram się wrócić do tematu zaraz po przekazaniu Heńka w ręce publiczne.
Czy ktoś zrobił to radyjko ? a w zasadzie chodzi mi o BPF 50/1500 do NE602 w praktyce ?. Dwa obwody LC do masy spięte małą pojemnością.... Teoretycznie wszystko ok - piękne wykresy program robi, ale w praktyce nie jestem w stanie tego zrealizować. Wykresów z NWT nie będę pokazywał ...
chodzi ci o zwykłe czy o takie na dławikach o typowej indukcyjności? Jeżeli chodzi o zwykłe, to IMHO wystarczająco skuteczne były te z mojej starej homodyny ( na portalu qrp)

MAc
Jerzy, ale o co chodzi? Pokaż te wykresy (i fotke), to przynajmniej będzie można coś powiedzieć. Bo kawy fusiastej nie pijam Smile
Wyraźnie zapytałem czy ktoś zrobił filtry do tego radia w praktyce - te w wersji: "małe radio nasłuchowca". W pdfie dostępnym na sp-qrp nie mogę się doszukać się wartości indukcyjności. Podobnie w rysunkach tutaj zamieszczonych - chyba że okulary nie te na nosie :-) Nie ważne na czym zrobione - mam zapas amidonów i zielonych dławików. Chodzi mi o pomiary. Wykres z NWT. Sposób dopasowania NWT podczas pomiarów. Nie chcę dyskutować o moich filtrach, chce podyskutować o tych które są zrobione, pomierzone i działają.

Edit... znalazłem okulary ... znalazłem wartości elementu filtru. Patrząc od strony ant. : 8T/50T 50T/8T - to chyba nie ten schemat - nie ma transformacji 50->1500
[attachment=9413][attachment=9414]

Wybacz, ale dokładnie nie pamiętam :-)
W każdym razie z filtru wychodzi się pojemnościowo bez transformacji - a sam filtr jest policzony dla 1500. W załączniku PRAWDOPODOBNIE ten filtr (bez transformacji od strony anteny. Kojarzę, że zakładałem, że błąd 10% w impedancji na poziomie 1,5k nie będzie miał znaczenia

I mp3 - żeby było słychać jak brzmi na drucie - parę metrów z okna
Może sobie jeszcze coś przypomnę :-)
MAc
mrn

PS
Pogmatwałem trochę - chodzi mi o to, że ponieważ NE ma 1,5k to przyjąłem, że filtr policzony na 1,5k będzie podłączony bezpośrednio do NE602 a transformacja będzie wyłącznie od strony anteny - i to w dół.
Natomiast cały czas szukam powtarzalnego filtru, który będzie miał 50/1500 ale bez transformacji - żeby go można było zrobić na dławikach. obawiam się, że dzielnik pojemnościowy będzie jedynym rozwiązaniem - ale niewygodnym ze względu na strojenie.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Przekierowanie